Data publikacji:

Kamizelka męska - jak nosić kamizelkę?

Kamizelka to element stroju, po który mężczyźni sięgają stosunkowo niechętnie. A szkoda, bo przy jej pomocy możesz stworzyć wiele nietuzinkowych stylizacji, które połączą elegancję z nonszalanckim luzem. Patrick Jane z „Mentalisty” coś o tym wie.

Formalna kamizelka garniturowa — na co uważać?

Elegancka kamizelka garniturowa to element trzyczęściowego garnituru. Wraz z marynarką i spodniami tworzy schludną i dopełniającą się całość. Najczęściej wykonana jest z tego samego materiału co reszta i ma ten sam kolor, lecz spotykane są też zestawienia z kamizelka w innym kolorze.

Przykładem może być granatowy garnitur z kamizelką w kolorze szarym. Choć w dzisiejszych czasach garnitury trzyczęściowe nie są tak popularne jak dawniej, wybór garnituru z kamizelką może mieć sens.

Założenie kamizelki na koszulę upoważnia cię do zdjęcia marynarki, co bez kamizelki byłoby odebrane za błąd. To idealne rozwiązanie np. na wesele, gdzie tańczenie w marynarce jest rozwiązaniem średnio wygodnym, natomiast paradowanie w samej koszuli nie przystoi stylowemu mężczyźnie.

Kamizelka męska na co dzień

Wraz z popularyzacją garniturów casualowych, dużą sympatią cieszą się też wzorzyste i bardziej przystępne kamizelki. Wykonane są z mniej formalnych materiałów, np. tweedu, bawełny lub tkaniny z widoczną fakturą.

Zaletą takiego garnituru jest to, że można go bez obaw zdekompletować, czego raczej nie robi się z garniturem formalnym. Zazwyczaj zapożycza się z niego spodnie lub marynarkę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zagospodarować również ciekawą stylistyczne kamizelkę. Połącz ją z inną marynarką lub zwykłą koszulą, a zyskasz świeżą i odważną stylizacją.


Kamizelka męska może być pierwszoplanowym graczem stroju codziennego i nie należy jej utożsamiać wyłącznie z dodatkiem do garnituru. Bez niego wygląda równie dobrze.

Kamizelka z dzianiny — idealna na jesień i zimę?

Jeszcze bardziej nieformalną odsłoną kamizelki jest kamizelka z grubej dzianiny. Wykonana z wełny lub bawełny gruba kamizelka doskonale odnajduje się w roli nie tylko ozdoby, ale i dodatkowej warstwy ocieplającej. Stąd też szczególnie dobrze prezentuje się jesienią i zimą, również w towarzystwie marynarki.

Co jednak warto podkreślić, powinna być to marynarka o dość surowym charakterze. Zbyt cienka i połyskliwa marynarka garniturowa mogłaby zostać przytłoczona przez masywną i szorstką kamizelkę. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie założenie na taką kamizelkę marynarki tweedowej. Jakie spodnie? Dobrym pomysłem są klasyczne chinosy, dżinsy lub sztruksy. Nietuzinkowe kolory marynarki mile widziane.

Jak dobrać kamizelkę?

Kamizelka męska jest ubiorem, który wymaga ścisłego dopasowania — tylko wtedy prezentuje się dobrze. Jeżeli będzie odstawać, opadać na barki lub marszczyć się na plecach, efekt będzie opłakany.

Dobrze dopasowana kamizelka podkreśla męską sylwetkę i bardzo ją wysmukla, więc świetnie może ukryć drobne mankamenty. Zadbaj jednak o to, by nie była zbyt krótka. Jeśli staniesz z opuszczonym rękami w dół, kamizelka nie powinna odsłaniać u dołu koszuli.

Co innego w przypadku podniesionych rąk – tutaj wystawanie koszuli jest naturalne i nie trzeba z tym walczyć, wybierając dłuższą kamizelkę. Zasada podobna, jak w przypadku rękawów marynarki lub nogawek spodni.

Kamizelka, koszula i krawat — połączenie idealne?

Wielu mężczyzn obawia się noszenia krawata, uznając tę ozdobę za zbyt formalną i przyciągającą oko. Wykorzystując kamizelkę, odciągniesz uwagę od krawata i wydobędziesz ze stylizacji to, co najważniejsze — nienachalną elegancję.

Ukryj krawat pod kamizelką i wyeksponuj jedynie schludny węzeł four-in-hand, a będziesz wyglądać profesjonalnie. To przy okazji bardzo wygodne, bo krawat nie wpada do talerza i nie powiewa na wietrze niczym chorągiewka.
Wybierając dobrą kamizelkę męską i wiedząc, jak ją nosić, masz otwartą drogę do stworzenia stroju, który nie będzie przytłaczał poprawnością i sztampą. Choć kamizelki najczęściej kupuje się w zestawie z garniturem, poszukaj osobnych, odważnych stylistycznie kamizelek. Moda męska wcale nie musi być nudna i zachowawcza.

Przeczytaj także:
  1. Męskie nakrycia głowy - jak nosić kapelusz?
  2. Jakie buty wojskowe wybrać?
  3. Męski strój smart casual