Data publikacji:

Jak pielęgnować krótkie włosy męskie?

Niezależnie od długości krótkie włosy męskie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto więc zastanowić się, po jakie kosmetyki sięgać, jakie fryzury wybierać, a także jakich błędów nie popełniać. W naszym poradniku znajdziecie też informacje, jak samemu obciąć włosy na krótko i jak je układać. Komu pasują włosy tej długości? Na to pytanie możemy odpowiedzieć od razu, bowiem są one odpowiednie dla każdego mężczyzny, trzeba jedynie odpowiednio dobrać cieniowanie czy trymowanie, a także rodzaj fryzury. Zatem, jak pielęgnować krótkie męskie włosy?

krótkie męskie włosy

Mycie i odpowiednie odżywki to podstawa

Jeśli zastanawiasz się, komu pasują krótkie włosy męskie określonego rodzaju, musisz pamiętać o kilku prostych zasadach. Jeśli masz wysokie czoło, wybieraj fryzury z krótką, ale nie za krótką grzywką, sprawdzi się np. klasyczny french crop. Gdy twoje włosy są twarde i trudne do ujarzmienia, odpowiedni będzie quiff. Gdy masz gęstą czuprynę, a jednocześnie nie masz wysokiego czoła i zależy ci na efektownej fryzurze, postaw na pompadour. Do kwadratowej twarzy pasować będzie fryzura z odpowiednim trymowaniem i dłuższą górą. Jednak dziś podpowiemy przede wszystkim, jak pielęgnować krótkie włosy. Otóż istotne znaczenie ma dobranie właściwego szamponu. Powinien być w jak największym stopniu oparty na naturalnych składnikach, tak jak Reuzel Daily Shampoo, zwłaszcza gdy twoje włosy ze względu na wykonywaną pracę i codzienne narażenie na zanieczyszczenia, musisz myć codziennie. Gdy masz pracę za biurkiem, nie musisz myć włosów codziennie, gdyż to może być nawet dla nich szkodliwe. Zbyt częste moczenie i nakładanie kosmetyków sprawia, że spłukuje się z włosów naturalną substancję nawilżającą, czyli sebum. W ten sposób organizm pobudzony jest do jej zwiększonej produkcji i włosy szybciej się przetłuszczają. Wpada się w swoiste błędne koło. Zatem, aby temu zapobiec, należy myć włosy około trzy razy w tygodniu, częściej tylko w przypadku, gdy są wyjątkowo narażone na zanieczyszczenia. Jeśli często, a nawet codziennie używasz produktów do stylizacji włosów, takich jak pomada, to potrzebujesz produktu do codziennego stosowania, który zmyje resztki pomady z głowy i tu sprawdzi się Layrite Daily Shampoo. Gdy twoje włosy często się przetłuszczają, postaw na szampon o lekkiej konsystencji, zawierający ekstrakty z szałwii i mięty pieprzowej. Przesuszeniom zapobiegają produkty zawierające w swoim składzie keratynę.

Także odżywka do włosów jest ważnym elementem codziennej pielęgnacji, zwłaszcza jeżeli twoje kosmyki są trudne w układaniu. Odżywki, jak sama nazwa wskazuje, odżywiają twoje włosy i dodatkowo ułatwiają modelowanie. Możesz zdecydować się np. na Reuzel Daily Conditioner. Produkt do spłukiwania, stosowany po szamponie, może również wzmocnić osłabione cebulki włosów i zapobiegać ich łamaniu się, a także regenerować skórę głowy. Warto sięgnąć chociażby po odżywki z keratyną.

Samodzielnie czy u fryzjera – jak skracać męskie włosy?

Kolejną kwestią jest skracanie. Aby włosy dobrze się układały, muszą być regularnie poddawane temu zabiegowi. Jak samemu obciąć włosy na krótko? Męskie fryzury zwykle wymagają wizyt u barbera, ale bardzo krótkie włosy męskie można strzyc samodzielnie. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni trymer do włosów. Sprawdzi się np. Fox Raggae. Pięciostopniowa regulacja w przypadku tego modelu pozwala uzyskać długość od 3 do 7 mm. Na pewno takie włosy są najprostsze w pielęgnacji, bo wystarczy odpowiedni szampon i odżywka i nie trzeba już stosować dodatkowych kosmetyków do układania włosów. Niewątpliwie przy fryzurach, takich jak quiff czy pompadour, należy regularnie podcinać boki, a w przypadku jeżyka także cieniować włosy u nasady. Tutaj samodzielna praca nie będzie możliwa, dlatego koniecznie trzeba odwiedzać fryzjera przynajmniej raz na dwa lub trzy miesiące. Jednak bardzo krótkie włosy będą wymagały częstszych wizyt, aby fryzura nie straciła fasonu. Ponadto trzeba pamiętać, że podcinanie zapobiega rozdwajaniu się końcówek.

Jak układać krótkie włosy męskie, w zależności od fryzury?

Trzeba pamiętać, że niezależnie od struktury, tego czy puszą się, kręcą, czy są przylegające do głowy, włosy męskie trzeba odpowiednio układać. Tu sprawdzi się prestyler do włosów, który jest odpowiednim produktem w przypadku twardych włosów, ale również tych kręconych. Jeśli z kolei jesteś posiadaczem prostych włosów i chcesz uzyskać efekt mniej płaskiej fryzury, to na pewno interesuje cię, jak zakręcić krótkie włosy męskie. Otóż poza prestylerem i pomadą do włosów przyda się tutaj okrągła szczotka do włosów. Dzięki temu podniesiesz je u nasady czy stworzysz lekką falę. W ten sposób ułożysz fryzurę pompadour, ale również french crop z wygolonymi bokami i kręconymi kosmykami u nasady. Krótkie włosy męskie potrzebują kosmetyków odpowiedniej jakości, ale również właściwego chwytu, który zapewni utrzymanie efektu przez dłuższy czas. Produkty o lekkim chwycie przeznaczone są dla włosów podatnych na układanie, a także dla tych mężczyzn, którym zależy na bardzo naturalnym efekcie. Można także zdecydować się na pomady o średnim i mocnym chwycie. Są one bezpiecznymi produktami, bowiem nie powodują przetłuszczania się włosów ani ich nie obciążają. Można wybrać pomadę wodną lub woskową i każda z nich może świetnie się sprawdzić, zarówno przy układaniu quiffa, jak i pompadoura. Należy jedynie niewielką ilość nałożyć na dłonie, a następnie w nich rozgrzać i można nakładać produkt od nasady aż po końce. W przypadku fryzury slick back, aby uzyskać efekt lekko mokrych włosów, warto użyć pomady zapewniającej połysk. Z kolei na co dzień lepiej sprawdzą się matowe pomady, które zapewniają naturalny efekt. Jakie produkty są polecane przez barberów i chętnie wybierane? Na pewno sprawdzi się pomada Reuzel o mocnym chwycie i matowym wykończeniu. Można sięgnąć także po pomadę Uppercut Deluxe o mocnym chwycie, która cieszy się dużym powodzeniem.

Pamiętaj także o doborze odpowiedniego grzebienia do włosów. Powinien mieć dość szeroko rozstawione i zaokrąglone zęby. Dzięki temu sprawdzi się doskonale do rozczesywania mokrych i ciężkich włosów. Susz włosy, używając chłodnego nawiewu i w odległości 20 cm. Sięgając po szczotkę do włosów, wybierz najlepiej tę z naturalnym włosiem, gdyż zapobiega ona elektryzowaniu się kosmyków. To już wszystkie złote zasady pielęgnacji krótkich męskich włosów, o których warto wiedzieć, aby były mocne, lśniące i dobrze wystylizowane.

Autorka: Justyna Dot