Data modyfikacji:

Jak nosić kurtkę M65? Wojskowa legenda w świecie mody

Wiele współczesnych kurtek oraz płaszczy swoje źródło ma w strojach wojskowych. Trencz, budrysówka, parka, pilotka, bosmanka — to wszystko okrycia, które zawdzięczamy odzieży militarnej. Dziś przypomnimy o legendarnej kurtce polowej M65 (ang. field jacket), która na fali popularności odzieży militarnej zyskuje właśnie drugą młodość.

Historia kurtki M65

Kurtka M65 zaprezentowana została w 1966 roku, a już cztery lata później, 17 marca 1970 wprowadzono ją oficjalnie do ujednoliconego umundurowania US Army. Była jednym z elementów systemu odzieży wojskowej M65 i zastąpiła używaną wcześniej kurtkę M51. Swój sprawdzian miała w II wojnie indochińskiej (wojna w Wietnamie), gdzie musiała sprostać wyjątkowo trudnym warunkom charakterystycznym dla pór monsunowych. Model w najpopularniejszym kolorze tzw. olive green, produkowano dla armii aż do roku 1991. Swoją misję w armii kurtka M65 zakończyła w 2009, jednak do dziś można ją spotkać w asortymencie firm produkujących odzież militarną oraz paramilitarną.

Dlaczego kurtka M65 jest tak popularna?

O sukcesie kurtki M65 zadecydowała jej prostota połączona z doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne. Była wykonana z tkaniny NYCO, będącej mieszanką (50/50) nylonu oraz bawełny. Dawało jej to wytrzymałość znacznie większą niż poprzednie kurtki wykonane z samej bawełny oraz chroniło przed wiatrem i deszczem. Kurtka M65 miała na przodzie cztery prostokątne, naszywane kieszenie z patkami, stójkę kołnierza, odpinany kaptur, naramienniki oraz zamek błyskawiczny ukrywany pod listwą z napami. W późniejszym czasie niektóre elementy (np. materiał zamka) ewoluowały, jednak główne cechy zostały zachowane.

Kurtka M65 w popkulturze

Popularyzacja kurtki polowej i jej status legendy nie byłby możliwy, gdyby nie zakorzenienie jej w popkulturze. W kurtce M65 pojawiali się m.in. Sylvester Stalone (w filmie „Rambo. Pierwsza krew”), Robert De Niro (w filmie „Taksówkarz”), Al Pacino (w filmie „Serpico”) czy Michael Biehn (w filmie „Terminator”). Gościła też w polskich filmach. Odziany był w nią Krzysztof Kowalewski wraz z Andrzejem Fedorowiczem w filmie „Miś”. Poruszcznik Borewicz, grany przez Bronisława Cieślaka, korzystał zaś z kurtki inspirowanej modelem M65, produkowanej przez firmę ASTRA. Na popularność kurtki M65 w Stanach Zjednoczonych wpłynął też fakt, ze była ona masowo wyprzedawana po wojnie w Wietnamie i można ją było kupić za niewielką kwotę.

Jak nosić kurtkę M65?

Choć kurtkę M65 można połączyć nawet z garniturem, najlepiej prezentuje się w stylizacjach casualowych. Dzięki niej pozornie zwykły strój zyskuje nieco nonszalanckiego, charakternego wydźwięku. Kurtka polowa bardzo dobrze łączy się z dżinsami, swetrami, golfami oraz masywnymi butami (np. klasycznymi Timberlandami). Ciekawie wygląda również zestawienie ze sztybletami. Miłośnicy miejskiego stylu znajdą zaś jej zastosowanie w stylizacjach ze sneakersami. Co ciekawe, kurtka M65 niezwykle korzystnie wygląda także w połączeniu z chinosami, sztybletami i tweedową marynarką.

Kurtki inspirowane oryginalną M65

Oryginalne kurtki M65 wciąż można znaleźć w zapasach firm sprzedających odzież z demobilu. Niektóre firmy tworzą też wierne kopie kurtek polowych, zachowując ich klasyczny krój oraz właściwości. Modele te adresowane są głównie do myśliwych, wędkarzy, podróżników, miłośników bushcraftu oraz innych osób ceniących rekreację w terenie.
Nie da się jednak ukryć, że w modzie męskiej dużo lepiej odnajdą się modele jedynie inspirowane oryginałem, dostosowane do współczesnych wymagań. Są przede wszystkim bardziej dopasowane, lżejsze i ciekawsze stylistycznie. Różnią się krojem, materiałem czy kolorem (choć kolor oliwkowy wciąż jest najpopularniejszy). W dalszym ciągu na ich przodzie znajdziesz jednak cztery duże, naszywane kieszenie, które są znakiem rozpoznawczy kurtki M65.