Data publikacji:

Kapelusz melonik. Jak nosić go modnie?

Jeszcze kilka dekad temu, męski kapelusz był zupełnie naturalnym elementem codziennego ubioru. Później zniknął na długie lata, uchodząc za sztywny i formalny detal garderoby, a zastąpiły go sportowe czapki. Dziś eleganckie nakrycia głowy wracają do łask, a wraz z nimi klasyczny melonik. Jak nosić ten wyjątkowy kapelusz, aby zawsze wyglądać stylowo?

melonik

Melonik kapelusz – jak go nosić?

  1. Krótka historia melonika
  2. Dla kogo kapelusz melonik?
  3. Nie tylko dla hipstera. Jak nosić melonik?
  4. Gdzie kupić melonik?
  5. Kapelusz melonik – mocny akcent stylizacjiy

Sprawdź również, jakie są inne rodzaje kapeluszy dla mężczyzn.

Krótka historia melonika

Melonika nikomu nie trzeba przedstawiać. Niewielki kapelusz z półkolistym (przypominającym pół melona) denkiem i podwiniętą krawędzią zna chyba każdy. Nosili go m.in. Charlie Chaplin i liczne bajkowe postacie.

Kapelusze meloniki były bardzo modnym detalem męskiej garderoby w XIX wieku. Niedługo później stały się nawet charakterystycznymi elementami ubioru specjalnych grup, np. londyńskich bankierów czy rosyjskiej tajnej policji.

Przez długie lata melonik, podobnie jak wiele innych kapeluszy, kojarzony był z czymś zabawnym, ekstrawaganckim, słowem - niespecjalnie nadającym się do codziennych stylizacji. Ciągła ewolucja mody sprawiła jednak, że melonik dziś przeżywa swój ogromny renesans; ponownie stał się bardzo modny zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Dla kogo kapelusz melonik?

Melonik, ze względu na swój półokrągły kształt, najlepiej będzie prezentował się u osób z twarzami długimi i pociągłymi. Bez obaw mogą ubierać go również mężczyźni o twarzach trójkątnych. Wówczas półokrągły kapelusz pozwoli na uzyskanie efektu równowagi.

Kto powinien zrezygnować z melonika? Ten fason kapelusza nie będzie prezentował się dobrze u mężczyzn z okrągłą lub „pyzatą” twarzą, ponieważ będzie dodatkowo akcentował jej kształt, co poskutkuje karykaturalnym efektem. Mężczyźni o okrągłych twarzach powinni wybierać nakrycia głowy o „kanciastych” kształtach.

Nie tylko dla hipstera. Jak nosić melonik?

Jeszcze parę lat temu męski melonik kojarzony był głównie z hipsterami. Mały kapelusik jednak szybko zyskał aprobatę u mężczyzn, którzy lubują się w odmiennych stylach.

Czarny melonik męski świetnie będzie komponował się z codziennym garniturem w żywym odcieniu oraz wygodnymi półbutami. Nakrycie głowy można łączyć również z wzorzystymi koszulami i jednolitymi spodniami typu chino. W chłodniejszych okresach melonik możesz zakładać również do lekkiego swetra lub kardiganu.

Nie oznacza to, że kapelusz melonik nada się do tworzenia wyłącznie nieformalnych stylizacji! Miłośnicy klasyki wciąż mogą nosić go do eleganckich garniturów, z kolei jesienią świetnie będzie prezentować się w towarzystwie długiego, wełnianego płaszcza lub męskiego trencza.

Pozostaje „techniczna” kwestia noszenia melonika. Dla formalności przypomnimy, że noszenie go tak, jak robił to słynny komik z początku XX wieku, jest delikatnie mówiąc… śmieszne. Aby melonik wyglądał dobrze, jego denko powinno przylegać do głowy.

Gdzie kupić melonik?

Meloniki wracają do łask, dlatego znalezienie odpowiedniego modelu w sklepie internetowym nie będzie żadnym problemem. Obserwuj oferty w sieci – tutaj ceny męskich kapeluszy są o wiele bardziej atrakcyjne.

Zamawiając melonik przez internet, dokładnie sprawdź jego wymiar – w szczególności średnicę oraz głębokość. Aby melonik wyglądał stylowo, musi być dobrze dopasowany do rozmiaru twojej głowy.

Kapelusz melonik – mocny akcent stylizacji

Kapelusz to sposób na wyrażenie twojego charakteru i podkreślenie oryginalności stylu. Postaw na mały i wygodny melonik, który możesz zakładać zarówno do codziennych, jak i odświętnych stylizacji.

Autorka: Joanna Stanuch