Data modyfikacji:

Monki – stylowe buty męskie. Stylizacje

Przeglądając ofertę ulubionego sklepu obuwniczego, trafiłeś na eleganckie buty z klamrą? To monki – męskie modele, które wyróżniają się zgrabnością i wygodą. Rosnąca popularność kultowego obuwia sprawia, że chcesz, aby jedna para zagościła również w twojej szafie? Świetnie! Sprawdź, jak stylowe monki pojawiły się w świecie mody i jak nosić tak charakterystyczne buty!

buty męskie monki

Monki – buty z historią

Monki męskie, znane także pod nazwą monk shoes, pojawiły się już kilka wieków temu. Początkowo były zarezerwowane dla mnichów, którzy szukali zastępstwa dla noszonych od lat sandałów.

Głównym zadaniem nowego obuwia miała być skuteczna ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w szczególności przed deszczem – w tym celu do produkcji butów wykorzystywano grubą skórę, którą następnie ozdabiano klamrą.

Jej obecność również nie jest przypadkowa – to dzięki niej mnisi mogli szybko i wygodnie zakładać oraz zdejmować monki. Buty swoją nazwę zawdzięczają oczywiście swoim pierwszym użytkownikom.
Na tym jednak historia monków się nie kończy! Męski model po kilku wiekach na nowo zagościł w świecie mody, tym razem w szafach eleganckich gentlemanów.

Swój powrót na wybiegi zawdzięczają najbardziej rozpoznawalnym projektantom na świecie – w szczególności Yves Saint Laurentowi czy Alexandrowi McQueen. To właśnie oni pokochali wygodę i oryginalny wygląd obuwia, jednocześnie włączając je do kolekcji prezentowanych na pokazach w trakcie tygodni mody.

Co ciekawe, monki zadebiutowały również na wielkim ekranie – buty z charakterystyczną klamrą nosił nawet sam James Bond.

Czym charakteryzują się monki męskie?

Monki męskie zdecydowanie wyróżniają się na tle innych modeli. W tego typu obuwiu znalazło się charakterystyczne zapięcie w formie klamry, która zastępuje standardowe sznurowadła.


Po debiucie w świecie mody buty były wzbogacone wyłącznie o jeden pasek, jednak ich liczba na przestrzeni lat ulegała zmianie. Dzięki temu obecnie w sklepach znajdziesz zarówno monki męskie nawiązujące do pierwotnego oryginału, jak i ich współczesne odsłony z dodatkiem nawet czterech klamer. Do wyboru, do koloru!
Warto zwrócić uwagę na samo położenie paska w monkach – w tych butach został on umieszczony prostopadle do podeszwy, a szerokość jest uzależniona od ilości klamer.

Znajdziesz w nich kilka dziurek pozwalających na dopasowanie obuwia do stopy, a same zapięcia są połączone z elastyczną gumą dodatkowo ułatwiającą zapinanie. Jeśli zdecydujesz się na monki męskie szyte na miarę, najpewniej otrzymasz buty wyłącznie z jedną dziurką o idealnym wyprofilowaniu.

Jak nosić monki męskie?

W twojej szafie znalazły się wymarzone buty monki i zastanawiasz się, jak je nosić? Tak jak inne modele! Niebanalny dodatek do stylizacji doskonale sprawdzi się zarówno w towarzystwie jeansów, jak i garnituru.

Nie bój się eksperymentować – w końcu w modzie chodzi o to, aby pokazać swój indywidualny styl. Na początek znakomitym wyborem będzie najbardziej uniwersalny rodzaj obuwia, czyli monki z jedną klamrą. Noś je do pracy, na spotkania biznesowe, a nawet na zakupy!

Monki w stylizacji – buty dopasowane do okazji

Buty monki uwielbiają półformalne i nieformalne stylizacje – to właśnie z myślą o nich zostały stworzone. Modele pojedyncze, czyli z jedną klamrą, doskonale sprawdzają się w towarzystwie krótszych spodni.

Do casualowych looków znakomitym wyborem będzie obuwie wykonane z zamszu. W przypadku podwójnych monków masz większe pole do popisu – elegancka para jest uważana za jedne z najbardziej uniwersalnych butów w męskiej szafie, które pasują i do garnituru, i do jeansów.

Polecamy: