Data modyfikacji:

Pierwsze golenie: poradnik dla nastolatków

Pojawienie się pierwszego zarostu dla każdego chłopca jest bardzo ważnym wydarzeniem. Oznacza ono bowiem, że z dziecka przeobraża się w mężczyznę. Wówczas pojawia się mnóstwo pytań dotyczących pierwszego golenia. Jaką maszynkę wybrać? Czy warto stosować specjalne kosmetyki? Sprawdź nasz poradnik oraz dowiedz się, jak przygotować się do pierwszego golenia. Te porady przydadzą się również rodzicom dorastających chłopców.
pierwsze golenie

Pierwsze golenie

Pierwsze golenie – ważny moment w życiu chłopca

Pojawienie się pierwszego zarostu u chłopca jest kwestią indywidualną, jednak zazwyczaj przypada na okolice 13. - 14. roku życia. Nie brakuje chłopców, którzy zalążki wąsów i brody zauważają u siebie znacznie później, np. w wieku licealnym. To zupełnie naturalna sytuacja, którą nie należy się zbytnio przejmować.

Pierwszy zarost ma postać delikatnego meszku, który pojawia się jedynie miejscowo – zwykle nad górną wargą oraz w kilku punktach policzków. Pomimo mody na zarosty, takich włosów z całą pewnością nie można jeszcze ciekawie stylizować. Zagęszczenie wąsów i brody u chłopca wystąpi dopiero za kilka lat, w okresie intensywnego dojrzewania.

Pierwszy zarost nie prezentuje się korzystnie, dlatego najlepiej jak najszybciej się go pozbyć. Pora na pierwsze golenie, które niemal dla każdego nastoletniego chłopca jest bardzo istotnym momentem.

Pierwsze golenie: czego nie robić?

Zacznijmy jednak od tego, jakich kroków powinien wystrzegać się dorastający mężczyzna. Z całą pewnością nie może on golić się maszynką ojca lub brata – takie akcesoria są przeznaczone do użytku indywidualnego. Młodzieńczego zarostu nie wolno golić na sucho, gdyż grozi to powstaniem silnych podrażnień. Ponadto nastolatek powinien posiadać własne kosmetyki, dopasowane do potrzeb jego skóry.

Czym golić pierwszy zarost?

Jak już wspomnieliśmy, pierwszy zarost jest zwykle cienki i delikatny, dlatego jego golenie nie będzie stanowiło większego problemu. Nastolatek może sięgnąć po dobre maszynki jednorazowe lub elektryczną golarkę.

 • Maszynki jednorazowe wydają się rozwiązaniem tańszym, ponieważ cena za sztukę zwykle nie przekracza 4 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że z wiekiem zarostu będzie przybywać, a golenia staną się częstsze. Wówczas koszt zakupu „jednorazówek” nie będzie aż tak opłacalny. Pamiętaj, że zgodnie ze swoją nazwą, maszynka jednorazowa nie powinna być używana więcej niż jeden raz!
  • Elektryczna golarka, choć początkowo wiąże się z większymi kosztami, tak naprawdę jest zakupem na lata. Decydując się na dobry model, chłopiec będzie mógł korzystać z niej przez wiele kolejnych lat. Ponadto elektryczną maszynką znacznie trudniej się zaciąć, co ma duże znaczenie w kontekście pierwszego golenia!

Przeczytaj również: Pielęgnacja twarzy krok po kroku: poradnik dla mężczyzn

Kosmetyki do pierwszego golenia

Nie tylko pierwsza maszynka do golenia, ale i zestaw odpowiednich kosmetyków powinien zagościć w wyposażeniu dorastającego chłopca. Nastolatki zazwyczaj chętnie dbają o swój wygląd, dlatego przekonanie młodego mężczyzny do stosowania pielęgnacyjnych produktów nie powinno stanowić kłopotu.

 • Pianka do golenia
Nastolatek rozpoczynający przygodę z goleniem powinien zaopatrzyć się w piankę lub żel do golenia. Kosmetyki te zmiękczają włoski i ułatwiają poślizg maszynki, dzięki czemu golenie jest efektywniejsze i bezpieczniejsze. Nastolatki często borykają się z kłopotami skórnymi, dlatego najlepszym wyborem okaże się pianka dedykowana cerze wrażliwej.
  • Kojący balsam po goleniu
Kolejnym produktem, który przyda się chłopcu podczas golenia, jest balsam lub żel o właściwościach łagodzących. Nastoletnia skóra jest wrażliwa i cienka, dlatego proces golenia może silnie ją podrażniać. Kosmetyki zawierające aloes, pantenol i alantoinę doskonale łagodzą skórę, niwelują uczucie ściągnięcia i pieczenia. Ponadto dobry balsam nawilży cerę
  • Peeling przeciw wrastaniu włosów
Produktem, na który nie każdy się decyduje, jest peeling do twarzy. Scrub jednak powinien znaleźć się w kosmetyczce nastolatka. Warto używać go mniej więcej raz w tygodniu. Dlaczego? Peeling zapobiega zapychaniu mieszków włosowych, co często zdarza się w przypadku chłopięcej, nastoletniej cery. Golenie zwiększa ryzyko powstawania krostek i wrastania włosków – temu również zapobiegnie dobry peeling do twarzy.
  • A może woda po goleniu?
Doskonałym zwieńczeniem rytuału golenia może być pachnąca woda toaletowa, która doda nastolatkowi pewności siebie.

Pierwsze golenie w trzech prostych krokach

Doskonale wiemy, że pierwsze golenie może nastręczać trudności. Wiedz jednak, że odpowiednie kosmetyki oraz ustalona kolejność działań pozwolą ci szybko pozbyć się niechcianego zarostu, bez ryzyka krostek, zacięć i podrażnień.
1. Przygotowanie skóry do golenia
Zarost, również ten młodzieńczy, najlepiej golić po ciepłej kąpieli. Wówczas skóra staje się delikatnie rozpulchniona, a włoski bardziej miękkie. Skóra powinna być czysta, pozbawiona jakichkolwiek kosmetyków. Bezpośrednio przed goleniem, obficie nanieś na zarost piankę.
2. Pierwsze golenie
Przesuwaj ostrze maszynki lub golarkę pod włos, bardzo powoli i dokładnie. Dzięki temu uzyskasz efekt gładkości na dłużej. Skórę możesz delikatnie naciągnąć, co zmniejszy ryzyko zacięcia się. Zwróć uwagę na policzki, podbródek, strefę nad górną wargę, ale również szyję.
3. Pielęgnacja skóry po goleniu
Po pozbyciu się zarostu, zmyj wodą piankę z twarzy, a następnie osusz ją miękkim ręcznikiem. Nanieś balsam po goleniu, delikatnie wklepując go w skórę.

Jak prawidłowo się golić, by skóra była gładka i pozbawiona podrażnień?

Może nieco dużo tych rad jak na początek, ale stopniowo będziesz przyzwyczajał się do wielu aspektów związanych z goleniem. Pierwsze golenie twarzy jest trochę jak poznanie siebie na nowo. To trzeba zrobić na początku – poznać się z samym sobą i anatomią swojego zarostu.

Sprawdź, w jakim kierunku rosną włoski – przesuń dłonią po twarzy. Kierunek z włosem wyczujesz przez gładkość. Kierunek pod włos – przez szorstkość. Spróbuj zgolić się z włosem. Może to będzie wystarczające rozwiązanie na pierwsze golenie twarzy. Jeśli nie uzyskasz zadowalającego efektu – poprawki zrób pod włos.

Jak się golić maszyną elektryczną, jeśli czeka cię pierwsze golenie twarzy?

Głowica maszynki zbudowana jest z poruszających się okrężnie lub liniowo ostrzy, które zabezpieczone są cienką, perforowaną folią. Skóra nie ma bezpośredniej styczności z ostrzami. Ostrza ścinają zarost, bo maszynka wywiera na skórę nacisk, przez który rozszerza nieco mieszki włosowe. To zatem sprawia, że one unoszą się i trafiają do wspomnianych otworów w folii.

Jeśli twoja pierwsza maszynka do golenia to maszynka elektryczna, to pamiętaj, aby przed goleniem nie myć twarzy. Zmiękczenie skóry nie jest potrzebne przy tym sposobie golenia. Golarkę trzymaj pod kątem 90 stopni. Golisz zarost pod włos – zawsze. W miejscach problematycznych pomagaj sobie poprzez naciąganie skóry wolną dłonią.

Pierwsze golenie – czyli jak się golić maszynką na żyletki

Wielu panów mówi, że golenie maszynką na żyletki (oraz sam proces ścinania zarostu) przynosi im satysfakcję. Jak się bezpiecznie golić maszynką na żyletki? Krok po kroku: - Zwilż skórę. - Nałóż dokładnie środek do golenia. - Maszynkę do golenia twarzy prowadź równo z włosem, pod kątem 30 stopni do twarzy. - Najpierw zgól policzki, a proces golenia zakończ na szyi. - Maszynkę dociskaj do skóry bardzo delikatnie. - Pomagaj sobie drugą ręką, łagodnie naciągając skórę. To uchroni cię przed zacięciami.

Jak golić problematyczne obszary na twarzy maszynką tradycyjną?

Szczęka, broda, okolice pod nosem. Problematyczne zakamarki, które lubią być dopieszczone żyletką nawet… trzykrotnie! W takich przypadkach maszynkę prowadź raz z włosem, raz w poprzek włosa. A jeśli nadal widnieje jakiś włosek, zaatakuj go pod włos. Bądź cierpliwy, staranny i… nie spiesz się. Pierwsze golenie niech będzie dla ciebie ceremonią. W końcu jest tylko jedyne. Kolejne będą łatwiejsze, może nieco nudne i na pewno – o szybszym przebiegu. Chcielibyśmy napisać: celebruj chwilę, bo to twoje pierwsze golenie twarzy, ale wiemy, że możesz się nim nieco stresować, więc napiszemy: najtrudniejszy pierwszy krok, potem łatwiej :)

Czym golić pierwszy zarost, jeśli masz cerę trądzikową?

Ropne torbiele na twarzy utrudniają każde, także to pierwsze, golenie. Jeśli jako nastolatek masz cerę trądzikową, podczas golenia zachowuj szczególną ostrożność. Nie ścieraj ropnych zmian ostrzem, ponieważ wówczas szybko obejmą one inne miejsca twarzy! Wszelkie uszkodzenia naskórka odkażaj wodą utlenioną, a po zakończeniu golenia – posmaruj środkiem po goleniu, który łagodzi podrażnienia.

Jeśli objawy pieczenia i swędzenia po goleniu nie ustępują, warto, byś skonsultował się z dermatologiem. Być może substancje zawarte w preparatach do golenia uczulają twoją wrażliwą cerę. Zazwyczaj problemy skórne wywołuje nadwrażliwość na określony składnik używanego kosmetyku, który może wywołać ostry stan zapalny skóry.

Pierwsze golenie – na pewno się uda!

Choć pierwsze golenie jest bez wątpienia przełomowym wydarzeniem w życiu nastolatka, w rzeczywistości jest bardzo proste. Regularne usuwanie zarostu szybko wejdzie ci w krew, aż w końcu będziesz robić to niemal automatycznie. Pamiętaj o stosowaniu dobrych maszynek i kosmetyków, a uzyskasz zadowalające efekty!
Autor: Joanna Stanuch, Ewa Doniec