Data modyfikacji:

Jak przechowywać opony po sezonie oraz jak je zabezpieczyć?

Czy wiesz, że sposób, w jaki przechowujesz po sezonie swoje opony samochodowe ma ogromny wpływ na ich stan? A kondycja opon determinuje nie tylko poziom spalania paliwa, ale również twoje bezpieczeństwo. Dlatego właśnie szalenie ważne jest, aby dobrze zaplanować system sezonowego przechowywania opon samochodowych.
Sezonowa zmiana opon to kłopotliwa sprawa i pewnie dlatego większość kierowców odwleka ją w czasie. Nie dość, że trzeba umówić wizytę w serwisie, to na dokładkę dochodzi jeszcze cała ta krzątanina z oponami, które przecież lekkie nie są. Pół biedy, jeśli swoje opony przechowujesz w serwisowej przechowalni – eliminuje to wiele problemów, ale niestety generuje też koszty. Natomiast jeśli jesteś musisz polegać na sobie i pozostaje ci przechowywanie opon w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym, przekonaj się, jak zrobić to z głową.

Sprawdź polecane modele z rankingu opon letnich

Jakie czynniki niekorzystnie wpływają na kondycję opon?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak przechowywać opony, aby służyły ci przez długi czas, na początek warto zdać sobie sprawę, jakie czynniki mają niekorzystny wpływ na ich kondycję. Opony należy przede wszystkim chronić przed działaniem światła słonecznego. Musisz wiedzieć, że promieniowanie UV powadzi do powstawania procesu tzw. fotodegradacji, czyli rozkładu związków chemicznych. W efekcie guma, z której wykonane są opony samochodowe jest narażona na niszczenie.

Kolejny czynnik, który prowadzi do powstawania na powierzchni opon charakterystycznych pęknięć to ozon. To co prawda gaz naturalnie występujący w atmosferze, jednak jeśli przechowywanie opon w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym ma przynieść spodziewany efekt w postaci ogumienia utrzymanego w dobrej kondycji, najlepiej aby w bliskim sąsiedztwie nie znajdowały się urządzenia emitujące ozon. Chodzi tu m.in. o silniki elektryczne czy lampy fluorescencyjne.


Następna na liście czynników źle wpływających na stan twoich opon, jest wysoka temperatura. Ciepło w połączeniu z tlenem przyspiesza proces starzenia się ogumienia. Na czarnej liście znajduje się też wysoki poziom wilgotności powietrza, ponieważ przyspiesza on procesy degradacji, zachodzące chociażby pod wpływem działania ozonu.

Przechowywanie opon w garażu – jak to zrobić?

Jak widzisz przechowywanie opon w garażu, piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym oznacza, że musisz wyeliminować z otoczenia opon wymienione wyżej czynniki. Wnętrze, w którym wylądują opony na czas sezonowej przerwy powinno być zatem częściowo zacienione, dlatego w tej roli świetnie sprawdza się piwnica. W najniższej kondygnacji w domu panuje również najczęściej niższa temperatura, więc w ten sposób wyeliminujesz kolejny czynnik, który może destrukcyjnie wpływać na kondycję ogumienia. Pamiętaj jednak, że temperatura nie powinna być też zbyt niska oraz kontroluj poziom wilgotności powietrza.

Jak przechowywać opony?

Kolejny ważny element, który przybliży cię do odpowiedzi na pytanie, jak przechowywać opony, aby utrzymać je w dobrym stanie, jest dokładne ich wyczyszczenie. Wyczyść opony za pomocą szczotki oraz wody z mydłem i dokładnie wysusz. Dopiero wtedy możesz założyć na nie pokrowce ochronne.

Pamiętaj też o jednej bardzo ważnej rzeczy – opon samochodowych nie należy przechowywać w pozycji poziomej ułożonych w stosie jedna na drugiej. Takie położenie powoduje nacisk na boki opon, co może w rezultacie prowadzić do powstawania odkształceń. Tak zdeformowana opona jest później narażona na szybsze zużycie i uszkodzenia podczas jazdy. Stojak na opony pozwala przechowywać opony w pozycji poziomej, eliminując problem nacisku. 

Najlepiej jest jednak przechowywać je w pozycji pionowej, zawieszone np. na specjalnych hakach na ścianie pomieszczenia gospodarczego czy garażu. Pamiętaj jednak, że opony można wieszać tylko pod warunkiem, jeśli są one zamontowane na felgach. W przeciwnym razie naprężenia mogłyby prowadzić do odkształcania ogumienia. Z kolei jeśli przechowujesz opony bez felg, ustaw je w pozycji pionowej, ale pamiętaj, aby przynajmniej raz w miesiącu je obracać. Dzięki temu unikniesz powstawania trwałych odkształceń.

Akcesoria do przechowywania opon

Aby dodatkowo usprawnić sobie całą tą zabawę z przechowywaniem opon w garażu czy pomieszczeniu gospodarczy, warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów. Po pierwsze to wspomniane już pokrowce lub torby na opony. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie przed działaniem promieniowania UV oraz wilgoci, więc dzięki nim zyskasz większą pewność, że ogumienie przetrwa w dobrym stanie do momentu, gdy przyjdzie czas na zamontowanie go w pojeździe. Dodatkową zaletą zastosowania pokrowców tego typu jest łatwiejsze przenoszenie, gdy np. przyjdzie czas, aby załadować opony do bagażnika i udać się do serwisu w celu ich zamontowania.
przechowywanie opon
Jeśli w swoim garażu czy pomieszczeniu gospodarczym masz naprawdę dużo miejsca, dobrym patentem są specjalne stojaki do przechowywania opon. Zajmują one co prawda sporo powierzchni, jednak stanowią bardzo wygodny i bezpieczny system magazynowania ogumienia. Podobnym rozwiązaniem są wieszaki ścienne, które można zamontować np. tuż pod sufitem, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Jak widzisz przechowywanie opon wcale nie jest taką prostą sprawą. Musisz pamiętać o powyższych zasadach, aby opony przetrwały w dobrej kondycji do kolejnego sezonu oraz służyły ci maksymalnie długo. Przystosowanie pomieszczenia gospodarczego do tego celu oraz zakup wspomnianych akcesoriów może wydawać się dodatkowym kłopotem, ale finalnie w tym wszystkim chodzi przecież o bezpieczeństwo w trakcie jazdy samochodem.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny