Rękawiczki samochodowe nie cieszą się w Polsce zbyt dużą popularnością. Zupełnie niesłusznie, bowiem warunki pogodowe wręcz zachęcają do tego, by je zakupić. Dlaczego warto zainwestować w rękawiczki samochodowe? Czy jazda w nich jest bezpieczna? Czym charakteryzują się rękawiczki do samochodu?
Polecamy: Rękawiczki zimowe – jakie wybrać?
Trzymanie w dłoniach lodowatej kierownicy nie należy do przyjemności. Podgrzewanie kierownicy to wciąż rzadko spotykane wyposażenie, dostępne głównie w luksusowych samochodach. Całej katorgi związanej z dotykaniem mroźnej kierownicy unikniesz, jeśli kupisz rękawiczki samochodowe. Wielu kierowców obawia się, że jazda w nich jest niewygodna lub nawet niebezpieczna, ale to mit. Dobrze dobrane rękawiczki samochodowe są niczym druga skóra.
Choć najczęściej o rękawiczkach do samochodu mówi się w kontekście zimy, znajdą one zastosowanie także latem. Podczas letnich upałów problem z prowadzeniem samochodu może być jeszcze większy, bo mocno nagrzaną kierownicę wręcz trudno dotknąć.
Zanim klimatyzacja zdąży chłodzić wnętrze, wielu kierowców unika kontaktu z kierownicą lub często zmienia chwyt, co grozi utratą panowania nad pojazdem. Wykonane z cienkiej skóry rękawiczki samochodowe nie tylko ułatwią pokonanie pierwszych kilometrów podczas upałów, ale również dodatkowo uchronią skórzaną kierownicę przed nadmiernym wchłanianiem potu.
Zanim wybierzesz rękawiczki, upewnij się, na czym ci zależy. To ważne, bowiem specjalne rękawiczki do samochodu nie nadają się do innych czynności, np. odśnieżania samochodu lub skrobania szyb. Nie chronią bowiem przed śniegiem, wiatrem czy wilgocią, więc do zrzucania śniegu z karoserii i tak użyjesz innych rękawic – np. trekkingowych, zimowych czy polarowych. Ciekawym rozwiązaniem jest też skrobaczka do szyb z wbudowaną rękawicą, która ochroni dłoń przed nieprzyjemnym chłodem, a rękaw kurtki przed przemoczeniem.
Aby jazda samochodem w rękawiczkach była bezpieczna, rękawiczki muszą spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim muszą być stosunkowo cienkie i dopasowane niczym druga skóra. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie odpowiednią kontrolę nad kierownicą, gałką zmiany biegów oraz wszystkimi przyciskami oraz pokrętłami znajdującymi się we wnętrzu.
Włączanie kierunkowskazów lub obsługa radia w grubych zimowych rękawiczkach to zły pomysł. Odciągnie to twoją uwagę od drogi i będzie zwyczajnie niebezpieczne. Wybierając rękawiczki samochodowe, zwróć także uwagę na to, czy można w nich obsługiwać ekrany dotykowe. W innym przypadku obsługa nawigacji będzie utrudniona.
Ważną cechą rękawiczek do samochodu jest też wygoda. Jako że używa się ich także latem, nie mogą być zbyt grube lub sztywne. Dodatkowo powinny być wentylowane, dzięki czemu dłonie nie spocą się w trakcie jazdy. Dobrze dobrane rękawiczki samochodowe to takie, których można użyć niemal w każdych warunkach. Jednocześnie muszą być wykonane z takiego materiału, który dobrze absorbuje pot i zapewnia optymalną przyczepność do kierownicy.
Rękawiczki stworzone do prowadzenia auta zupełnie nie przypominają tych do noszenia na co dzień. Mają charakterystyczne wycięcie na grzbiecie dłoni, otwory w miejscu kostek oraz liczne otwory wentylacyjne. Dzięki gęstemu perforowaniu zapewniają duży komfort i to nawet w wysokich temperaturach. Nie ma ryzyka, że dłoń pod wpływem potu będzie ślizgać się w rękawiczkach.
Dobre rękawiczki samochodowe wykonane są z naturalnej, cienkiej skóry, np. jagnięcej, owczej lub koziej. Może to być skóra licowa, ale bardzo często wybiera się szorstkie odmiany o większej przyczepności, np. zamsz lub welur. Materiały te zazwyczaj są bardzo delikatne i miękkie, dzięki czemu rękawiczka idealnie przylega do dłoni. O brak ucisków lub załamań skóry dbają wspomniane wcześniej wycięcia. Skórzane rękawiczki samochodowe są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić wygodę po zaciśnięciu dłoni na kierownicy.
Najważniejszym argumentem stojącym za zakupem rękawiczek do prowadzenia samochodu jest wygoda i bezpieczeństwo, ale nie można zapomnieć o względach praktycznych. W większości aut kierownice obite są skórą, która dość szybko się wyciera i traci bezbarwną powłokę ochronną, tzw. topcoat. Ale nawet dobrze zabezpieczona kierownica wchłania pot z dłoni, co wkrótce objawia się nieprzyjemnym zapachem.
Jeśli chcesz zadbać o własną higienę oraz utrzymać kierownicę w lepszym stanie, korzystaj z rękawiczek samochodowych. Usunięcie tłuszczu z kierownicy jest trudne i w wielu przypadkach nie przynosi oczekiwanych efektów. Obicie kierownicy na nowo to kosz około 300-500 złotych.
Aby dobrać idealny rozmiar rękawiczek, zmierz szerokość dłoni w najszerszym miejscu. Rozmiary podawane są często w calach, więc musisz je przeliczyć na centymetry. Długość palców zazwyczaj nie jest uwzględniana.
Uwaga! Rękawiczki samochodowe dla mężczyzn i kobiet różnią się rozmiarówką, dlatego upewnij się, dla której płci zostały stworzone. Wbrew pozorom stylistycznie nie różnią się zbyt mocno.
Ze względu na konieczność użycia delikatnych, miękkich skór, rękawiczki samochodowe nie należą do najtańszych. Ceny tego modnego i praktycznego dodatku zaczynają się od około 100 złotych. Najwięcej modeli rękawiczek do samochodu znajdziesz w przedziale cenowym 100-300 złotych. Nie warto wybierać wyjątkowo tanich, wykonanych z nieznanego materiału. Jeśli będą zbyt sztywne lub źle uszyte, szybko porzucisz je w kąt.