Data modyfikacji:

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne mogą wydawać się nieistotnym szczegółem, ale w istocie to „wisienka na torcie” każdej męskiej stylizacji. Nie wiesz, jak wybrać model, który będzie się naprawdę dobrze prezentował? Zerknij więc na najmodniejsze rodzaje okularów przeciwsłonecznych i dowiedz się, na co jeszcze – poza wyglądem szkieł, zwracać uwagę.

rodzaje okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne – rodzaje

Aviator

Okulary te zostały stworzone dla pilotów – stąd też ich potoczna nazwa „pilotki”. Początkowo nie były obiektem zainteresowania mężczyzn, zmieniło się to jednak w latach 80., kiedy na ekrany kin wszedł film „Top Gun” z Tomem Cruisem w roli głównej. Obecnie okulary typu aviator to jeden z najbardziej popularnych modeli na świecie. 

Zalety: te okulary przeciwsłoneczne – owalne i z metalową ramką, pasują niemal każdemu i jest to ich największa zaleta. Mogą je nosić zarówno mężczyźni o podłużnych, jak i okrągłych czy kwadratowych twarzach. Co równie istotne, „pilotki” świetnie będą prezentowały się zarówno do garnituru, jak i do codziennej stylizacji.

Wady: choć obecnie „pilotki” można kupić w różnych kolorach i rozmiarach, generalnie są to duże okulary przeciwsłoneczne, zasłaniające znaczną część twarzy. Nie każdemu będzie to odpowiadać. 

Sprawdź również, jak dobrać okulary do kształtu twarzy.

Wayfarer

Każdy, kogo choć odrobinę interesują marki okularów przeciwsłonecznych, od razu rozpozna model wayfarer, wyprodukowany przez firmę Ray-Ban. To okulary w plastikowych oprawkach, które zyskały ogromną popularność dzięki gwiazdom Hollywood – nosił je chociażby sam James Dean. 

Zalety: pasują do niemal każdej twarzy i – zdaniem wielu – są bardziej odpowiednie do garnituru niż pilotki. Świetnie będą nadawały się zatem na każdą okazję, która wymaga eleganckiej, dopracowanej w szczegółach stylizacji. 

Wady: okulary te są dość ciężkie wizualnie, co nie odpowiada wszystkim mężczyznom.

Clubmaster

Modne okulary przeciwsłoneczne owalne to model clubmaster. W zasadzie są one bardzo podobne do wayfarerów – to, co je odróżnia, to wykończenie dolnej części ramki z metalu, a nie z plastiku. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi okulary clubmaster są bardzo lekkie i nieco bardziej klasyczne.

Zalety: są mniejsze zarówno od „pilotek”, jak i od okularów typu wayfarer – dzięki czemu świetnie sprawdzą się u mężczyzn, którzy nie lubią zasłaniać dużych części twarzy. 

Wady: okulary te nie pasują każdemu – mężczyźni o dużych, kwadratowych twarzach mogą wyglądać w nich groteskowo. Zdaniem niektórych dodają też lat.

PO 714 marki Persol

Słynne okulary z filmu „Sprawa Thomasa Crowna”. Ten model wyróżnia się na tle innych ważnym szczegółem, mianowicie – można złożyć go na pół. Okulary nawiązują do stylu retro, podkreślają elegancję, a jednocześnie – dzięki owalnemu kształtowi szkieł, pasują do niemal każdej twarzy.

Wady: nowocześni mężczyźni nie będą czuć się w nich komfortowo – styl wyraźnie nawiązuje do lat 60.

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując okulary przeciwsłoneczne – męskie lustrzanki lub inne modele, zwróć uwagę nie tylko na ich wygląd, ale i kilka dodatkowych parametrów. Będą to:

Zdolność przepuszczania światła

Oznacza się ją według czterech kategorii. Na co dzień, w słoneczny dzień, najlepiej sprawdzi się kategoria trzecia (czwarta oznacza okulary przeznaczona do pracy w niezwykle intensywnym oświetleniu).

Atesty

Dobrze byłoby, gdyby wybrany przez nas model opatrzony był atestami, między innymi atestem CE, EN 166:2001 czy 89/686/EWG. Atesty są gwarantem wysokiej jakości produktu.

Filtr 

Dla zdrowia twoich oczu nie liczą się marki okularów przeciwsłonecznych czy kształt szkieł. Liczy się przede wszystkim to, aby okulary miały dobry filtr przeciwsłoneczny.

Dlatego przed zakupem upewnij się, że wybrany model ochroni cię przed promieniami UV. Jeśli tak jest, będą miały oznaczenie UV400, 100% UV Reduction, 100% UV Block lub UV100%. 

Autor: Robert Wojtaś