Data modyfikacji:

Jak nosić różową męską koszulę? Z jakimi ubraniami i kolorami?

Chyba nie ma koloru, który wzbudzałby w modzie męskiej tyle wątpliwości co kolor różowy. Kojarzony jest z barwą zarezerwowaną dla kobiet, jednakże wciąż pojawia się w męskich kolekcjach. Szczególnie często można go zauważyć na koszulach, także tych bardzo eleganckich. Jak więc z nim jest? Jest męski, czy raczej warto go unikać?

Różowy kolor w modzie męskiej

Choć dziś mężczyźni nie mają wątpliwości, że różowy jest kolorem uwielbianym głównie przeć płeć piękną, dawniej nie było to takie oczywiste. W kolorowych szatach prezentowali się możnowładcy, hierarchowie kościelni a nawet żołnierze. Żadnej z tych grup nie można było odmówić męskości, więc różowy kolor nie był w ich strojach przypadkiem. W istocie aż do XX w. kolor różowy (energetyczny i odważny) kojarzony był z chłopcami, zaś niebieski (łagodny) z dziewczynkami.

Przełom nastąpił stosunkowo niedawno, mianowicie w połowie XX w. Wówczas specjaliści od marketingu uznali, że chłopcy lepiej reagują na przedmioty w barwie niebieskiej, zaś dziewczynki na akcesoria różowe. Pozwoliło to koncernom zwiększyć zainteresowanie np. zabawkami, a naczelnym przykładem tej tendencji jest różowa lalka Barbie. W dzisiejszych czasach nowy podział zakorzeniony jest już tak mocno, że wielu mężczyzn wręcz wzdryga się na myśl o ubraniu z elementem koloru różowego.

Różowa koszula — klasyka męskiej elegancji

Jeśli jednak przyjrzeć się klasycznej modzie męskiej, różowa koszula wciąż ma w niej bardzo mocne miejsce. Co więcej, wraz z koszulą błękitną oraz białą stanowi podstawę męskiej smart casulowej i biznesowej garderoby. Różowe koszule doskonale pasują m.in. do spotkań biznesowych, mniej formalnych uroczystości czy do korporacyjnego dress codu.

W kolekcjach firm odzieżowych znajdziesz zarówno różowe eleganckie koszule garniturowe, jak i nieco mniej formalne koszule w kratę vichy, z kołnierzem button-down. Choć róż jest kolorem mocno wyróżniającym się i nie ze wszystkimi barwami łączy się równie dobrze, do smart casualowego zestawu pasuje wręcz idealnie. Nie dość, że różowa koszula może odmienić bardzo poprawny, np. granatowy lub brązowy strój oraz nadać mu charakteru, to na dodatek podkreśla nieszablonowość użytkownika.

Jak nosić różową koszulę?

Mimo iż miłośnicy mody męskiej wiedzą, że róż w stylizacjach nie jest niczym zaskakującym, warto wziąć pod uwagę ogólne postrzeganie różu. Połączenie różowej koszuli z innymi elementami uznawanymi często za kobiece, np. obcisłymi spodniami lub marynarką w kwiaty, mogłoby dać mało poważny efekt. Co zaś ważniejsze: nie taki, na jakim ci zależy.
Dobrym pomysłem jest więc przemycenie różowej koszuli do zestawów typowo męskich, nie pozostawiających żadnych wątpliwości. Stąd też koszula w tej barwie doskonale łączy się z granatowymi garniturami, brązowymi tweedowymi marynarkami lub beżowymi chinosami. Dobrze współgra też z kolorem szarym, niebieskim lub ciemnozielonym. Stawiając na typowo męski zestaw, różowa koszula nie tylko nie odbierze ci męskości, lecz wręcz ją podkreśli. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach noszenie różowego koloru bywa odbierane w kategoriach odwagi.

Jaki odcień różowego wybrać?

W męskich stylizacjach najlepiej prezentuje się stosunkowo jasny róż, wpadający w biel. Jest przy okazji najmniej kontrowersyjny i nie przyciąga zanadto wzroku. Mocniejsze, bardziej fluorescencyjne barwy stosowane są niemal wyłącznie w odzieży streetwearowej oraz. Bardziej intensywny róż spotkasz także w przypadku koszul w kratę vichy, które wymagają większego kontrastu.

Autor:  Szymon Sonik