Data modyfikacji:

Wieszak na rower. Jak przechowywać rower na haku?

Pierwsze opady śniegu i przymrozki dla większości rowerzystów oznaczają jedno – koniec sezonu na jednoślad. To z kolei sprawia, że trzeba wygospodarować miejsce do przechowywania roweru. Jak bezpiecznie przechowywać rower w zimie? Czy balkon jest odpowiednim ku temu miejscem? Jaki wieszak na rower wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Przechowywanie roweru poza sezonem może być problematyczne. Nie dość, że trzeba wygospodarować na jednoślad bezpieczne miejsce, to jeszcze trzeba zwrócić uwagę na temperaturę czy wilgotność powietrza tam, gdzie twój rower przezimuje okres nieużywania. O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Jak przechowywać rower w bloku?

Rower na balkonie

Wielu rowerzystów mieszkających w blokach, przechowuje swoje jednoślady na balkonach. Jeśli kondycja twojego roweru leży ci na sercu, lepiej z tego zrezygnuj.

Nawet, jeśli przykryjesz sprzęt pokrowcem, w środku i tak będzie się skraplać woda, która z czasem będzie zamarzać podczas mrozów. To z kolei może prowadzić do uszkodzenia np. łożysk czy amortyzatora, a wymiana tych elementów na wiosnę będzie oznaczać raczej nie najlepsze rozpoczęcie sezonu rowerowego.

Co więcej, na balkonie trzeba także uważać na promieniowanie UV i wyższą temperaturę. Może to prowadzić do pękania i kruszenia się gumowych elementów np. opon.

Przechowywanie roweru w piwnicy lub schowku

To dobre rozwiązanie, o ile miejsca te są bezpieczne i suche. Jeśli w swoim schowku lokatorskim przechowujesz inne, mniej potrzebne sprzęty, dobrze sprawdzi się wieszak na rower sufitowy lub ścienny, ponieważ dzięki niemu efektywnie wykorzystasz dostępną przestrzeń.

Rower w mieszkaniu

Jeśli w twoim bloku nie ma bezpiecznej rowerowni czy schowka, pozostaje przechowywanie roweru w mieszkaniu. Wbrew pozorom to może być ciekawy pomysł, nawet z aranżacyjnego punktu widzenia – szczególnie dobrze mogą prezentować się rowery utrzymane w stylistyce retro, ale te nowoczesne również mogą wyglądać estetycznie w otoczeniu domowych sprzętów.

Dodatkowo w mieszkaniu twój jednoślad będzie po prostu bezpieczny. Trzeba tylko wybrać solidny wieszak na rower do mieszkania i dokładnie wyczyścić jednoślad, zanim zawiśnie na ścianie w oczekiwaniu na wiosnę.
Zdecydowanie kiepskim pomysłem jest przechowywanie rowerów na korytarzu czy klatce schodowej. Musisz pamiętać, że to ważne ciągi komunikacyjne i rower może stanowić istotną barierę przy bezpiecznym poruszaniu się w tym miejscu.

Rowery w częściach wspólnych bloków mogą stanąć tylko w wyznaczonych ku temu miejscach.
Co ciekawe, w niektórych miastach w Polsce co zimę organizowane są sezonowe przechowalnie rowerów. To najczęściej dobrze strzeżone i ubezpieczone magazyny, w których odpłatnie możesz przechowywać swój jednoślad.

Abonament za taką usługę najczęściej nie jest wysoki i sięga około 30 zł za miesiąc. Jest to dobra opcja, jeżeli nie chcesz, aby rower ucierpiał podczas przechowywania na balkonie, w mieszkaniu brakuje na niego miejsca, a schowki w bloku nie są bezpiecznym miejscem.

Rower w piwnicy lub garażu

Jeśli twój jednoślad przezimuje okres bezczynności w garażu lub piwnicy, np. w domu jednorodzinnym, upewnij się, że w miejscach tych utrzymuje się stała temperatura, która nie spada poniżej zera, a wnętrze jest wolne od wilgoci. Dzięki temu zyskasz pewność, że na wiosnę twój rower będzie w świetnej kondycji.

Jaki wieszak na rowery?

Do dyspozycji masz wiele rozwiązań. Przede wszystkim zwróć uwagę na udźwig wieszaka – musi on być dostosowany do wagi roweru lub rowerów, jeśli wybierzesz opcję na przechowywanie kilku jednośladów jednocześnie.

W praktyce świetnie sprawdzają się modele, które posiadają gumowe nakładki na miejsce mocowania – dzięki temu zyskasz pewność, że nie porysujesz lakierowanych elementów.

Ponadto dobrym rozwiązaniem są wieszaki ścienne czy sufitowe, ponieważ tak przechowywany rower nie utrudnia poruszania się po pomieszczeniu gospodarczym lub garażu, a przede wszystkim nie jest narażony na uszkodzenia.

Pokrowiec na rower

Do zestawu warto dodać jeszcze pokrowiec na rower, zwłaszcza jeśli w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym występuje zapylenie lub zdarza ci się majsterkować. Kurz i zabrudzenia osiadające przez kilka miesięcy na rowerze mogą sprawić, że cała konserwacja i czyszczenie pójdą na marne.

Sprawdź: Przydatne akcesoria rowerowe, które warto kupić na początek

Konserwacja roweru po sezonie

Zanim twój jednoślad zaparkuje na wieszaku na rower i zostanie przykryty pokrowcem, należy mu się solidna konserwacja. To dobry sposób, aby przedłużyć żywotność części i zmniejszyć zakres prac, jakie czekają cię na wiosnę podczas przygotowania roweru do sezonu.

Czyszczenie roweru

Jeśli to możliwe, warto zdać się na czyszczenie przy użyciu myjki ciśnieniowej, dzięki której szybko i sprawnie usuniesz błoto i piasek ze wszystkich zakamarków.

Warto tylko pamiętać, aby ostrożnie obchodzić się z newralgicznymi miejscami, jak np. napęd, zwłaszcza w punktach, które wymagają smarowania. Strumień wody powinien omijać również łożyska. Dobrą alternatywą dla myjki jest zwykła szczotka oraz woda z płynem do mycia naczyń. Po takiej kąpieli wysusz rower do sucha – w tym celu warto zastosować delikatną ściereczkę z mikrofibry.

Smarowanie roweru

To kolejny niezbędny element konserwacji roweru przed zimą, który zabezpieczy najważniejsze części przed korozją.

Smarowania wymagać będą z pewnością łańcuch i przerzutki. Do tego zadania najlepiej jest wybrać smary dedykowane właśnie do rowerów – często zawierają w swoim składzie dodatkowe składniki, które zwiększają zakres ochrony rowerowych części. Ponadto najczęściej środki tego typu są sprzedawane w opakowaniach znacznie ułatwiających aplikację.

Przeczytaj także:

Autor: Kamila Zalińska-Woźny