Data modyfikacji:

Wyjazd na wakacje samochodem. O czym pamiętać?

W dzisiejszych czasach podróże samolotem to już norma. Nie oznacza to jednak, że wyjazd na wakacje samochodem jest w odwrocie. Wręcz przeciwnie, wygodne połączenia autostradowe sprawiają, że podróżując autem możesz zwiedzić po drodze do celu wiele atrakcyjnych miejsc. Jak zaplanować wyjazd na wakacje samochodem? Podpowiadamy!

Wyjazd na wakacje samochodem

Wyjazd na wakacje autostradą czy drogami lokalnymi?

Podróżowanie autostradą ma wiele zalet. To szybki i bezproblemowy sposób, który nie wymaga dużych umiejętności nawigowania w nieznanym terenie i minimalizuje ryzyko zgubienia się w trasie. Wadą autostrad jest natomiast fakt, że są płatne. W Polsce oraz wielu innych krajach (Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Norwegia, Serbia, Wielka Brytania, Włochy) obowiązuje płatność za przejechany odcinek. W innych zaś należy wykupić winietę. Najczęściej można spotkać się z winietami tygodniowymi, dziesięciodniowymi, miesięcznymi i rocznymi. Co ważne, winieta powinna być naklejona w wyznaczonym regulaminowo miejscu. Musisz ją mieć wjeżdżając m.in. do Austrii, Bułgarii, Czech, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii oraz na Węgrzech.

Wybierając drogi lokalne unikniesz opłat, często bardzo wysokich. Dodatkowo drogi te wcale nie muszą być gorszej jakości. Dla wielu osób plusem jest możliwość pokonywania malowniczych, spokojnych tras i poznanie mniejszych miasteczek. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że na lokalnych drogach łatwo o korki lub przeszkody (np. prace budowlane, pojazdy rolnicze, rowery itd.), które mogą mocno wpłynąć na długość podróży. Dużo łatwiej też zdobyć mandat za przekroczenie prędkości, co może zniweczyć plany oszczędzenia pieniędzy.

Planując wakacyjny wyjazd weź pod uwagę ceny paliwa

Popularnym błędem obliczania kosztów podróży jest uwzględnianie cen paliw obowiązujących w Polsce. O ile zatankowanie pełnego baku przed przekroczeniem granicy może zmniejszyć wydatki, to wybierając się do odległych krajów i tak trzeba będzie najpewniej zatankować w trasie. W niektórych państwach, np. we Włoszech, w Norwegii, w Portugalii czy we Francji ceny litra benzyny lub oleju napędowego mogą z nawiązką przekroczyć 7 zł. Znajomość średnich cen paliw dla danego kraju pozwoli ci też ominąć stacje z mocno zawyżonymi cenami. Najczęściej znajdują się one na autostradzie oraz w pobliżu dużych miast.

Jeżeli masz samochód z instalacją LPG, weź pod uwagę, że w innych krajach gaz może nie być tak popularny jak w Polsce. Skutkuje to zarówno mniejszą liczbą stacji tankowania LPG, jak i wyższą ceną gazu. Nie wszędzie obowiązuje też obecny w Polsce „włoski” standard pistoletów do tankowania. W niektórych państwach używa się „belgijskich” lub „holenderskich” wlewów, które wymagają specjalnych przejściówek. Choć powinny być na wyposażeniu większości stacji paliw, na mniejszych placówkach możesz ich nie znaleźć. Jadąc na wakacje samochodem, gdzie dostępność LPG jest mniejsza, trzeba też liczyć się nieraz z koniecznością jazdy na benzynie. Może to nieco podwyższyć koszty przejazdu.

Akcesoria przydatne w podróży samochodem

  • Nawigacja samochodowa na wakacje samochodem

Nieoceniona w podróży po Europie będzie dobra nawigacja samochodowa. Upewnij się, że ma wgrane aktualne mapy wszystkich państw, które zamierzasz odwiedzić.

  • CB radio przydatne w podróży na wakacje samochodem

Przydatne w podróży samochodem będzie też radio CB. Dzięki niemu dowiesz się o kontrolach prędkości, zdarzeniach na drodze, a w razie problemu poprosisz o pomoc.

  • Zabierz ze sobą na wakacje samochodem lodówkę turystyczną samochodową

Jeśli zamierzasz przewozić żywność i napoje, pomocna będzie lodówka turystyczna zasilana z gniazdka zapalniczki.

  • Ochrona przed słońcem w samochodzie jadąc na wakacje

Jadąc z dziećmi zadbaj też o ochronę przed słońcem (np. za pomocą przyczepianych do szyby rolet)


  • Zadbaj o rozrywkę w samochodzie w drodze na wakacje

Jadąc na wakacje zadbaj o rozrywkę w samochodzie. Tablet zamocowany na zagłówku przednich foteli powinien poradzić sobie z nudą


  • Bagażnik samochodowy na dach rozwiązaniem na pakowanie na wakacje samochodem

Częstym problemem w rodzinnych wyjazdach jest też brak miejsca na bagaż, więc jeśli znasz to z autopsji, rozważ zakup pojemnego boksu dachowego.

Wszystkie te rzeczy mogą być bardzo przydatne w podróży samochodem, a niejednokrotnie mogą zadecydować o dobrym nastroju w trasie. Jeśli masz duży bagaż, możesz także zastanowić się nad zainwestowaniem w przyczepki samochodowe, na których umieścisz rowery czy sprzęt biwakowy. Co to za wakacje samochodem, gdzie większość czasu trzeba spędzić na zamartwianiu się szczegółami.
Autor: Szymon Sonik