Data modyfikacji:

Akcesoria do ćwiczeń w domu – jakie akcesoria należy mieć w domu?

Regularny trening we własnym domu przynosi bardzo dobre rezultaty. Możemy w ten sposób nie tylko wzmocnić mięśnie, ale także poprawić kondycję oraz zrzucić zbędne kilogramy. Nie każdy ma czas lub ochotę na to, aby ćwiczyć w miejscach publicznych, takich jak siłownia albo kluby fitness, ale na pewno nie jest to powód do całkowitego zrezygnowania z prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia. Nawet jeśli lubimy treningi w grupie czy pod okiem trenera, to i tak warto posiadać różne akcesoria do ćwiczeń w domu, aby dbać dodatkowo o formę we własnym zakresie.

akcesoria do ćwiczeń w domu

Jakie akcesoria do ćwiczeń w domu pomogą zadbać o formę?

Domowa siłownia może być świetnym sposobem przede wszystkim dla osób zabieganych, ale również dla tych, którzy chcą we własnych czterech kątach zadbać o wzmocnienie swoich mięśni i poprawić ogólną kondycję. Systematyczne treningi w domu mogą być równie efektywne, co te wykonywane na siłowni pod okiem trenera personalnego. Wystarczy tylko przygotować dla siebie odpowiedni plan treningowy i skompletować niezbędne urządzenia do ćwiczeń w domu.

Pod własnym dachem można wykonywać wiele różnych ćwiczeń. Możemy zdecydować się na treningi wzmacniające, interwały, pilates, zumbę czy nawet jogę. Niezależnie od tego, czy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, popracować nad mięśniami, czy wydajnością, zawsze odpowiednie akcesoria do ćwiczeń pomogą nam osiągnąć ten cel w domowym zaciszu. Dobrze zbilansowana dieta oraz różne aktywności fizyczne pozwalają uzyskać wspaniałą, wysportowaną sylwetkę oraz świetne samopoczucie.

Które urządzenia do ćwiczeń w domu są potrzebne, aby wykonać efektywny trening?

Wygodny strój sportowy oraz mata to podstawowe akcesoria, które są dobrym pomysłem dla osób początkujących i dopiero rozpoczynających swoją przygodę z treningami w domu. Wraz z regularnymi ćwiczeniami stopniowo będzie wzrastać również nasza sprawność, więc będziemy potrzebować dodatkowych urządzeń, które na dalszym etapie są niezbędne, jeśli myślimy o treningach w domu w dłuższej perspektywie.

Na rynku można znaleźć wielu producentów zajmujących się sprzedażą różnego rodzaju sprzętów do ćwiczeń w domu. Możemy więc zakupić najpopularniejsze akcesoria, jak i te bardziej nowoczesne, które przeznaczone są głównie dla osób zaawansowanych i trenujących przez dłuższy czas.

Obecnie największą popularnością cieszą się piłki gimnastyczne, taśmy treningowe, gumy oporowe, hantle, tubingi i kettlebells. Tego rodzaju przyrządy są niezwykle pomocne w treningach wzmacniających, rehabilitacyjnych oraz ogólnorozwojowych. Ich niezwykłą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do profesjonalnych sprzętów na siłowniach, te akcesoria nie są aż tak drogie i nie wymagają wygospodarowania bardzo dużej ilości miejsca.

Dobry i efektywny trening w domu możemy wykonać bez pomocy tych wszystkich wielkich maszyn oraz ciężkiego sprzętu, który dostępny jest w klubach fitness. Standardowe akcesoria do ćwiczeń w domu wielokrotnie pokazały, że dają ogromne możliwości zastosowania i świetnie można je wykorzystać do różnego rodzaju ćwiczeń.

Efekty, które będziemy mogli zauważyć przy systematycznym stosowaniu takich sprzętów podczas treningów w domu, są równie zadowalające, co efekty uzyskane na siłowni. Tak naprawdę akcesoria wykorzystywane do różnych ćwiczeń wcale nie są obowiązkowe, ale zdecydowanie warto ich używać, ponieważ pozwalają znacznie szybciej zrzucić zbędne kilogramy, poprawić kondycję oraz ogólny wygląd całej sylwetki.

Akcesoria do ćwiczeń w domu – cztery popularne produkty

Rodzajów treningów oraz dostępnych form aktywności jest mnóstwo, zwłaszcza gdy połączymy je z akcesoriami do ćwiczeń w domu. Wybór odpowiednich przyrządów dla osoby początkującej, która dopiero rozpoczyna treningi w domu, może być dość skomplikowany. Dlatego poniżej znajdziesz propozycje czterech najczęściej wykorzystywanych sprzętów.

  • Piłka gimnastyczna – jako ludzie uwielbiamy proste i praktyczne w użyciu przyrządy do ćwiczeń, dlatego piłka gimnastyczna jest na pierwszym miejscu. Ten wszechstronny przyrząd znajduje zastosowanie podczas zwykłej gimnastyki, treningów wzmacniających, rehabilitacji albo pilatesu. Piłki polecane są zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Mogą na nich ćwiczyć zarówno dorośli, jak i dzieci, a także osoby starsze i kobiety w ciąży. Warto postawić na model wykonany z wysokiej jakości tworzywa PCV, który będzie posiadał antypoślizgową powierzchnią, co ułatwi stabilizację wykonywanych ćwiczeń.
  • Guma treningowa – kolejne narzędzie, które pozwala nam urozmaicić trening w domu. Gumy treningowe polecane są zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Kilkustopniowy poziom oporu umożliwia dostosowanie ich do predyspozycji osoby ćwiczącej oraz stopnia zaawansowania ćwiczeń.
  • Dysk do ćwiczeń – do pracy nad utrzymaniem równowagi, kondycji ruchowej oraz ogólnej stabilizacji polecane są okrągłe dyski z wypustkami. Proste akcesoria do ćwiczeń w domu są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które planują treningi wzmacniające i rehabilitacyjne. Wykorzystując ten przyrząd do treningu, możemy wzmocnić mięśnie głębokie, zminimalizować bóle kręgosłupa, skorygować wady postawy oraz poprawić balans sylwetki.
  • Hantle winylowe – są idealnymi przyrządami do ćwiczeń w domu dla kobiet, które chcą połączyć trening aerobowy, budujący masę mięśniową oraz rzeźbiący biceps czy triceps. Takie ciężarki są zaprojektowane w ergonomicznym kształcie, co powoduje, że dobrze przylegają do dłoni i są wygodne w użytkowaniu. Można je nabyć aż w siedmiu różnych wariantach od 0,5 do 4 kg, dzięki czemu bardzo łatwo je dopasować do własnych preferencji oraz zaawansowania treningu.

Co oprócz przyrządów przyda się do ćwiczeń w domu?

Akcesoria do ćwiczeń w domu są ważne, ale mogą nie wystarczyć. Żeby osiągnąć zamierzone cele, należy oprócz wygodnych butów i stroju treningowego pamiętać również o właściwej, dobrze zbilansowanej diecie.

Obecnie w internecie dostępne są różne kalkulatory żywieniowe, które pozwalają samodzielnie określić zapotrzebowanie kaloryczne. Można również skorzystać z pomocy specjalistów od żywienia, którzy przygotują odpowiednią dietę, aby treningi domowe przynosiły efekty.

Autor: Dominik Jankowski
Autor: Dominik Jankowski