Przeczytaj również: Jakie ćwiczenia wykonać na mięsień czworogłowy uda?
Wielu miłośników siłowni zastanawia się, czy da się ćwiczyć siłowo w domu. W końcu klub fitness wyposażony jest w liczne maszyny i stanowiska, których zadaniem jest wspomóc trenującego w osiągnięciu celu. Trzeba jednak pamiętać, że to nie maszyny rozwijają mięśnie, a wysiłek zadawany włóknom mięśniowym. Do przeprowadzenia solidnego treningu siłowego nie potrzeba wiele. Wystarczy odrobina wolnego miejsca. Istnieje mnóstwo ćwiczeń siłowych bez sprzętu, które solidnie zmęczą cię podczas treningu. Jeśli uda ci się zorganizować podstawowy sprzęt, trening będzie jeszcze przyjemniejszy. Nie musisz jednak inwestować w drogie atlasy do ćwiczeń czy profesjonalny sprzęt – to tylko dodatek ułatwiający i urozmaicający trening.
Przeczytaj również: Jak wykonać prawidłowo przysiad na jednej nodze?
Wyznaczając miejsce do treningu siłowego w domu, zwróć uwagę na bezpieczeństwo własne oraz innych domowników. Odsuń przedmioty, o które łatwo zahaczyć rękami podczas wymachów. Nie zalecamy także wykonywania rozpiętek przy telewizorze lub szybie. Jeśli ćwiczysz z dużymi ciężarami, wyłóż podłogę matami do ćwiczeń. Dzięki temu nie uszkodzisz podłogi i nie uprzykrzysz życia sąsiadom. Wybierz też takie wersje ćwiczeń, które nie wymagają asekuracji. Zamiast wyciskania sztangi, lepiej sprawdzi się więc wyciskanie hantli.
Jak jednak wykonać pompki na poręczach lub podciągnięcia bez sprzętu? To proste! Dipy zrobisz na oparciach krzeseł, natomiast klasyczne podciągnięcia zastąp podciąganiem australijskim na rancie stołu. To oczywiście wersja mocno naciągana, bo przy użyciu sprzętu wykonasz te ćwiczenia wygodniej i bezpieczniej. Na szczęście drążek rozporowy oraz poręcze do pompek nie należą do najdroższych i kupisz je już za kilkadziesiąt złotych.
Jeśli chcesz stworzyć solidne miejsce do treningu siłowego, warto zainwestować w podstawowy sprzęt. Kalistenika to dobry punkt wyjściowy, ale z czasem ćwiczenia wykorzystujące obciążenie własnego ciała mogą ci się znudzić. Po zakupie kilku podstawowych akcesoriów znacznie urozmaicisz trening i zyskasz dodatkową motywację. Co warto kupić do ćwiczeń w domu?
Wszystkie powyższe akcesoria treningowe zostały wybrane według jasnego klucza – są tanie, niewielkie i łatwo je schować. Dzięki temu nie zagracisz sprzętem niewielkiego mieszkania i po skończonym treningu przywrócisz pomieszczenie do stanu poprzedniego.
Masz wolne pomieszczenie, które możesz przeznaczyć na domową siłownię? To rozwiązanie idealne i to nie tylko na czasy pandemii. Domowa siłownia może być wręcz lepszym rozwiązaniem niż klub fitness, bo wybór muzyki stoi po twojej stronie, a o kolejkach do ławeczki nie może być mowy. Co jednak najważniejsze, domowa siłownia nie wymaga karnetu i nie musisz do niej dojeżdżać.
Przeczytaj również: Trening HIIT – jak wygląda ten rodzaj treningu? Jak wykonać taki trening?
W co warto wyposażyć domową siłownię? Zacznijmy od wspomnianej wcześniej ławeczki. Przyda się nie tylko do wyciskania w pozycji leżącej, dlatego wybierz porządny model, któremu można zaufać. Oprócz tego, że musi być stabilna, musi mieć regulację oparcia. Stojaki warto jednak dokupić osobno. Osobne stojaki przydadzą się chociażby do wykonania przysiadów ze sztangą czy wyciskania żołnierskiego. Inne akcesoria, których nie może braknąć w domowej siłowni, to wyciąg dolny i górny, a także drążek do podciągania z poręczami do pompek. Dobrym pomysłem jest też zakup rowerka lub orbitreka – nie samym treningiem siłowym człowiek żyje.