Data modyfikacji:

Butonierka a poszetka. Jak i kiedy je nosić?

Butonierka, brustasza, poszetka – w terminologii dotyczącej męskiej marynarki łatwo się pogubić. Wyjaśniamy więc co i w czym należy nosić oraz jakich błędów językowych nie popełniać.

Polecamy: Mucha czy krawat?

butonierka poszetka

Butonierka a poszetka

Zacznijmy od definicji – czym jest brustasza, butonierka i poszetka?

Nazewnictwo tych trzech elementów może mylić. Błędne sformułowania spotykane są nawet w literaturze branżowej, a bardzo często usłyszysz je także z ust obsługi sklepu odzieżowego. Poszetka nazywana jest więc butonierką, butonierka brustaszą, a poły marynarki mylone są z patkami. Wyjaśnimy więc czym są te rzeczy i czym różni się butonierka od poszetki.

  • Poszetka – niewielka chustka jedwabna noszona w niewielkiej kieszonce na lewej piersi.
  • Brustasza – mała kieszonka piersiowa, w której noszona jest poszetka.
  • Butonierka – niewielki otwór na guzik w lewej klapie marynarki.

Do czego służy butonierka?

Jak widać, butonierka to zupełnie coś innego niż poszetka. Jest częścią marynarki, a nie dodatkiem do stroju, więc nie można mówić o noszeniu jej. Nazwa butonierki pochodzi od francuskiego słowa bouton, co oznacza guzik. Nazwa ta nie jest myląca, bowiem dawniej butonierka służyła do zapinania marynarki pod samą szyję. Dziś się tego raczej nie praktykuje i klapy marynarki pozostają w jednej pozycji przez cały czas.

Współcześnie rola butonierki jest zgoła odmienna. Niewielka dziurka używana jest jako miejsce na kwiatek. Ten błędnie ląduje bardzo często w brustaszy, czyli kieszonce na poszetkę. Oprócz kwiatowych przypinek na weselach w butonierce pojawiają się czasem też miniatury orderów. W wielu garniturach butonierka jest zaszyta, dlatego po zakupie garnituru należy ją rozciąć, podobnie jak kieszenie, mankiety czy szlice.

Niemiecka brustasza

Słowo brustasza pochodzi z języka niemieckiego i dosłownie oznacza kieszonkę piersiową – brust (klatka piersiowa) i tasche – kieszeń. Ta zewnętrzna kieszonka zawsze znajduje się na lewej piersi i nie ma patki. Nie należy nosić w niej kwiatka, telefonu, karty kredytowej czy okularów. Jej jedynym zadaniem jest noszenie poszetki, czyli ozdobnej chustki. Brustasza bez poszetki wygląda pusto i strój wydaje się niekompletny, dlatego jeśli jesteś miłośnikiem dobrego stylu, nie zapomnij jej wypełnić.

Jak nosić poszetkę?

Jedwabna lub lniana poszetka to kropka nad i męskiego stroju. Wbrew pozorom, mała chustka nie ma żadnych funkcji praktycznych. Nie służy jako chustka higieniczna ani nie należy jej kłaść na kolana podczas posiłku. To ozdoba, która podkreśla twoją znajomość stylu oraz dodaje zestawowi ekstrawagancji. Na najbardziej formalne okazje wybierz lnianą, białą poszetkę złożoną w TV fold.

Wystający jednocentymetrowy pasek prezentuje się bardzo elegancko i jest najbardziej uniwersalnym wyborem. Na mniej formalne okazje możesz jednak wybrać wzorzystą, kolorową poszetkę jedwabną. Tę składa się w bardziej obfite formy, np. puffa. Bufiasta poszetka wyłaniająca się z kieszonki podkreśli twój styl oraz sprawi, że nawet najbardziej zachowawcza marynarka przyciągnie oko.

Dobrej jakości poszetki wykonane są z lnu lub jedwabiu, a ich krawędzie są rolowane i wykańczane ręcznie. Tańsze odpowiedniki wykrawa się z poliestru lub innego sztucznego materiału. Nie zawsze jednak muszą wyglądać źle. Absolutnie niedozwolone są jedna gotowe, złożone poszetki osadzone na kartoniku. To odpowiednik krawata na gumce i noszenie ich dorosłemu mężczyźnie po prostu nie przystoi.

Autor: Szymon Sonik