Data publikacji:

Jak wybrać buty do podnoszenia ciężarów?

Lubisz sporty wysiłkowe i zastanawiasz się, czy buty do podnoszenia ciężarów są ci potrzebne? Dobrze trafiłeś. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat butów do ciężarów.

Buty ciężarowe

Buty do podnoszenia ciężarów

Buty do ciężarów – dlaczego to ważne?

Wielu osobom wydaje się, że specjalistyczne buty do ciężarów to zbędny wydatek. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie buty do podnoszenia ciężarów to gwarancja, że unikniesz kontuzji podczas ćwiczeń. Tak naprawdę podczas podnoszenia ciężarów buty to jedyny element ekwipunku, który zapewni ci bezpieczny i efektywny trening.

Podczas podnoszenia na ciało działa duża siła, która jest podparta przez stopy. Jeśli twoje stopy nie mają odpowiedniej, mocnej amortyzacji, nie wykonasz ćwiczenia prawidłowo i możesz doznać kontuzji. Wnioski? Możesz nie mieć odpowiedniego stroju, a w razie potrzeby możesz nawet trenować bez pasa. Ale zawsze powinieneś nosić odpowiednie buty.

Ogromną zaletą butów do podnoszenia ciężarów jest możliwość aktywacji większej ilość mięśni i dodatkowych włókien. Noszenie specjalistycznych butów do podnoszenia ciężarów pozwoli ci wytworzyć jeszcze większą siłę podczas ćwiczeń. Kiedy wykonujesz trening, zwłaszcza ćwiczenia nóg, ciężar ciała zwykle opiera się na piętach. Tego wsparcia nie oferują buty do biegania. Buty do podnoszenia ciężarów zapewnią ci stabilność podczas przysiadów, martwego ciągu i wszystkich innych typów ćwiczeń.

Sprawdź również, jaki wybrać strój męski na siłownię.

Buty do podnoszenia ciężarów – jak działają?

Nowoczesne buty do podnoszenia ciężarów są zaprojektowane tak, aby zapewnić jak najwięcej wsparcia podczas podnoszenia ciężarów. Kiedyś buty do podnoszenia ciężarów posiadały skórzane podeszwy, gwoździe mocujące pięty do buta i sznurowane wsparcie stawu skokowego.

Stopniowa ewolucja techniki podnoszenia ciężarów zmieniła także sposób projektowania butów. Buty ciężarowe, które znajdziesz obecnie w sklepach, zapewniają wsparcie dolnych partii ciała. Dzięki temu możesz swobodnie zginać i prostować nogi tak, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki podczas treningu.

Przeprowadzane badania biomechaniczne i kinematyczne pokazują oddziaływanie różnych typów butów na ciało podczas wykonywania przysiadów. Odpowiednie buty zapewniają amortyzację w szczytowym zgięciu stopy i na podeszwie. Dzięki butom do podnoszenia ciężarów możesz bezpieczniej i skuteczniej wykonywać przysiady.

Buty ciężarowe – zalety

Największą zaletą butów tego typu jest fakt, że noszenie specjalistycznego obuwia podczas wykonywania ćwiczeń znacznie poprawi twoje wyniki. Buty ciężarowe są zaprojektowane do bardzo specyficznego zestawu ruchów, który towarzyszy podnoszeniu ciężarów. Oprócz tego wielu ciężarowców chwali możliwość wykonywania głębszych przysiadów.

Podwyższony obcas buta może wyglądać zabawnie, ale na pewno jest bardzo skuteczny w pogłębianiu przysiadów. Pięta pozwala na ustabilizowanie w głębszej pozycji kucznej, ponieważ staw skokowy ma zwiększony zakres ruchu. Głębszy przysiad oznacza jeszcze lepszą formę i zwiększoną masę mięśniową.

Ważną zaletą butów ciężarowych jest zwiększona mobilność kostek. Podwyższona pięta zapewnia znacznie większą ruchomość kostki niż jakiekolwiek inne buty. Poprawiona ruchomość kostki nie tylko pomaga zapobiegać kontuzjom, ale także podnosić więcej ciężarów.

Buty do podnoszenia ciężarów adidas – niezawodność w każdym calu

Co wyróżnia buty ciężarowe od marki adidas? Przede wszystkim odświeżony design, który przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym ciężarowcom. Decydując się na te buty, możesz cieszyć się zgrabnym fasonem i jeszcze lepszymi osiągami na sali treningowej.

Cholewka z tkaniny pozwala twoim stopom oddychać nawet podczas najbardziej wymagających ćwiczeń, a wewnętrzne wzmocnienia to gwarancja stabilizacji. O jeszcze lepsze wsparcie podczas każdego kroku dba solidny system sznurowań połączony z paskiem na rzep. Dzięki temu twoje śródstopie będzie zablokowane, a ty będziesz mógł wykonać ćwiczenie w bezpiecznej pozycji.

To jednak nie wszystko: buty zostały wyposażone w wewnętrzną wstawkę TPU, która jeszcze lepiej zadba o twoje śródstopie. Buty zapewnią swobodę ruchów przedniej części stopy i mocną stabilizację tylnej części stopy. O trakcję na każdym podłożu zadba gumowa podeszwa zewnętrzna. Nosząc takie buty ciężarowe, będziesz niepokonany.

Buty do podnoszenia ciężarów Reebok – dla wymagających

Buty ciężarowe, które pozwolą ci pokonywać swoje limity? Oto one. Buty do podnoszenia ciężarów od marki Reebok zostały wykonane z myślą o sportowcach, którym zależy na solidnym wsparciu podczas każdego kroku na sali treningowej.

Buty do ciężarów Reebok wyróżnia przede wszystkim specjalistyczna cholewka Flexwave z zaawansowanej technologicznie tkaniny, która zapewnia elastyczność ruchu i wsparcie w strategicznych miejscach. Pianka EVA w podeszwie oferuje lekką amortyzację podczas każdego kroku.

 Wewnątrz buta ukryta jest podeszwa środkowa formowana pod ciśnieniem z pianki EVA – takie rozwiązanie zagwarantuje ci amortyzację i sprężystość kiedy tego potrzebujesz. Wyższy kołnierz wykonany z gęstej pianki zadba nie tylko o świetny wygląd butów, ale także pełną kontrolę nad stopami podczas wykonywanych ćwiczeń.

Podeszwa zewnętrzna o spadku pięta-palce to rozwiązanie, którego potrzebujesz podczas każdego treningu. Zależy ci na dobrych wynikach podczas podnoszenia ciężarów? Sięgnij po buty od marki Reebok i zapewnij sobie maksymalne wsparcie w podnoszeniu ciężarów.

Autorka: Patrycja Hendzel