Data modyfikacji:

Długie włosy męskie - jak o nie dbać?

Trudno powiedzieć, by długie włosy męskie były obecnie modne, jednak właśnie z tego powodu ich właściciele mogą skutecznie wyróżnić się z tłumu i poczuć wyjątkowo. Zadbane dłuższe włosy są bardzo atrakcyjne, kojarzą się z gwiazdami muzycznymi lub filmowymi i mogą pasować zarówno do luźnych, jak i eleganckich stylizacji. Zapuszczanie włosów wymaga nieco cierpliwości, jednak późniejszy efekt jest tego wart. Jak dobrać odpowiednią fryzurę i dbać o długie włosy męskie?


Długie włosy męskie - jak o nie dbać?

Długie włosy męskie – czy warto?

Długie włosy stanowiły niegdyś symbol siły witalnej, a nawet przypisywano im właściwości magiczne. Obecnie w naszej kulturze mają wyłącznie znaczenie estetyczne, jednak nie ulega wątpliwości, że właśnie ono ma dla większości osób ogromne znaczenie, a nawet decyduje o poczuciu własnej wartości. Fryzura jest więc bardzo ważna, również dla wielu mężczyzn. Dłuższe włosy męskie są bardzo atrakcyjne, zarówno te luźno spływające na ramiona lub plecy, jak i układające się w zawadiacką czuprynę. Wielu panów marzy o takim efekcie, jednak obawia się skomplikowanej pielęgnacji i długotrwałego procesu zapuszczania.

Rzeczywiście, długie fryzury męskie nie zawsze są łatwe do ujarzmienia na początkowym etapie zapuszczania, jednak później, gdy włosy osiągną pewną długość, mogą być bardzo praktyczne. Przede wszystkim nie wymagają częstych wizyt u fryzjera. By utrzymać w ryzach krótszą fryzurę, konieczne jest strzyżenie mniej więcej raz na trzy tygodnie. Posiadanie długich włosów męskich przekłada się zatem na oszczędność, wymagają one podcinania mniej więcej raz na pół roku, w zależności od potrzeb.

Przeczytaj również: Jak działa odsiwiacz dla mężczyzn? Czy warto go używać?

Z pewnością długie włosy męskie wymagają więcej uwagi przy myciu, warto stosować dobre szampony i odżywki, dobrane do rodzaju włosa, a także regularnie je szczotkować. Czesanie pomaga nie tylko utrzymać ład na głowie, ale także sprzyja porostowi włosów, ze względu na pobudzanie krążenia i mobilizację cebulek. 
Czy warto zatem zapuścić długie włosy męskie? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, efekt może być naprawdę fantastyczny, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że na początkowym etapie zapuszczania włosy mogą sprawiać nieco kłopotu, trzeba też przyzwyczaić się do konieczności ich wiązania w trakcie wykonywania różnych prac lub ćwiczeń fizycznych. Jeśli jednak hollywoodzka fryzura jest czyimś marzeniem, zdecydowanie warto je zrealizować.

Przeczytaj również: Krótkie włosy zaczesane do tyłu – jak układać włosy?

Jak zapuścić długie włosy męskie?

Zapuszczanie włosów wymaga cierpliwości, z początku można zauważyć ich szybki przyrost, jednak z czasem nie jest on już tak spektakularny. Na pierwszym etapie całego procesu najczęściej stosuje się strategię pozwalania włosom na swobodny wzrost u góry i przycinania ich po bokach. Kiedy czupryna jest już bardziej widoczna, stopniowo zapuszcza się również włosy po bokach. Na początku włosy wymagają wielu starań, żeby utrzymać dobrze wyglądającą fryzurę, a do stylizacji warto stosować dobrej jakości żele.

Kiedy fryzura zaczyna powoli wymykać się spod kontroli, zamiast na siłę walczyć o ugładzenie włosów, warto zastosować strategię przeciwną. Świetnym pomysłem na to jak układać dłuższe włosy męskie jest pozorny nieład na głowie, który w rzeczywistości wymaga wiele pracy i prób. Kiedy jednak już nauczymy się, jaka fryzura najlepiej będzie pasowała do naszej twarzy na tym etapie zapuszczania włosów, mamy szansę na bardzo ciekawy efekt. Wielbiciele większego ładu mogą natomiast radzić sobie z burzą włosów odpowiednimi produktami do stylizacji i również osiągnąć satysfakcjonujący ich wygląd.

Etap, kiedy włosy nie są już krótkie, a jeszcze nie są wystarczająco długie, by móc łatwo nad nimi zapanować, można określić jako krytyczny. Wielu mężczyzn właśnie wtedy się poddaje, porzucając marzenia o tej wyjątkowej fryzurze męskiej – długich włosach. Warto jednak go przeczekać, stosując dobre środki do stylizacji, a także opaski w czasie wykonywania codziennych czynności, w których bujna czupryna mogłaby przeszkadzać. Kiedy włosy mają satysfakcjonują długość, ich codzienna pielęgnacja zamiast być przykrym obowiązkiem, może stać się prawdziwą przyjemnością.

Jak dbać o długie włosy męskie?

Pielęgnacja długich włosów męskich zależy przede wszystkim od rodzaju włosa. Wszystkie potrzebują delikatnego szamponu i dobrze dobranej odżywki, która nawilży je i odżywi. Sprężysta fryzura pełna blasku z pewnością będzie robiła duże wrażenie, w przeciwieństwie do suchych czy napuszonych włosów.

Bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniej szczotki i regularne jej używanie, jednak w przypadku tendencji do kręcenia, kluczowe jest, by nie czesać włosów na sucho, a jedynie bezpośrednio po myciu. Odżywka, jaką stosujemy, powinna być bogata w substancje nawilżające, naturalne oleje oraz proteiny. Może (ale nie musi) to być specjalna odżywka dla mężczyzn. Jeśli ktoś ma ochotę zgłębić tajniki świadomej pielęgnacji, doskonale sprawdzi się także rotacyjne stosowanie odżywek humektantowych, emolientowych i proteinowych, w zależności od aktualnych potrzeb.

Męskie fryzury - długie włosy

Jak układać długie włosy męskie? Wszystko zależy od tego, jakie fryzury najlepiej pasują do twarzy i stylu ubioru. Warto udać się do profesjonalnego fryzjera po radę, jednak samemu również można sobie świetnie dać radę. W przypadku nieco dłuższych włosów, doskonale sprawdzi się „artystyczny nieład”, o ile pasuje nam taka stylizacja. Najłatwiej jest postępować z włosami, które osiągnęły już długość, która umożliwia ich związanie. Możliwe jest wtedy układanie ich w wygodną kitkę lub kok, ale świetnie wyglądają także luźno puszczone na ramiona.

Niewiele trzeba, by długie włosy męskie wyglądały świetnie bez żadnej stylizacji, jeśli tylko są odżywione i odpowiednio pielęgnowane na co dzień. Tendencja do kręcenia zachęca do odpowiedniego wyeksponowania loków, warto zainteresować się w tym przypadku metodą mycia OMO (odżywka-mycie-odżywka), a także stosować specjalne produkty do stylizacji loków
Autorka: Nina Nadybska