Data modyfikacji:

Dziury w zaroście - co robić?

Męski zarost staje się coraz bardziej modny! Jest nie tylko popularny, ale przede wszystkim ma mnóstwo zalet. Dodaje męskości, a odpowiednio ułożony może podkreślić atuty i mankamenty. Niestety nie każdy mężczyzna może się pochwalić perfekcyjnym zarostem. Często jego pielęgnacja wymaga wiele pracy i wysiłku. Jednym z poważnych problemów są dziury w zaroście, ale można się z nimi uporać. Wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja i stylizacja. Jak dbać o zarost, aby ukryć w nim dziury?
Dziury w zaroście - co robić?

Dziury w zaroście - co robić?

Dziurawy zarost - jakie mogą być jego przyczyny?

Z problemem rzadkiego zarostu zmaga się wielu mężczyzn. Niestety, czasem proces jego zagęszczania trwa bardzo długo. Jakie mogą być tego przyczyny?
  • Nieprawidłowa dieta - sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Również kondycja brody zależy od produktów, które spożywamy. Pozytywny wpływ na zarost mają posiłki bogate w witaminy i minerały, które chronią przed nadmiernym wypadaniem i przesuszeniem włosów. Natomiast powinno się unikać tłuszczy nasyconych, cukrów prostych i wysoko przetworzonej żywności. 
  • Niehigieniczny tryb życia - stosowanie różnych używek również może negatywnie wpływać na zarost. Kolejne niepożądane zachowania to mała ilość snu, stres, a także brak aktywności fizycznej. 
  • Wiek - to jeden z czynników, na który nie mamy wpływu. W młodym wieku zarost może nie wyglądać zbyt imponująco, ale z czasem jego stan powinien się poprawić. Niestety, równie starzenie może na niego kiepsko wpływać. U starszych mężczyzn zarost może się robić rzadszy lub siwy.
  • Geny - kolejny czynnik, który jest od nas niezależny. Niestety, na wygląd zarostu wpływają również geny. Jeżeli ojciec i dziadek mają słaby zarost, to nam również to grozi. 
  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej - na wygląd i stan zarostu wpływa również poziom testosteronu. Jeżeli jest niski, to trudno będzie wyhodować bujną i lśniącą brodę.

Przeczytaj również: Jaki trymer wybrać do brody?

Dieta na zagęszczenie brody

Wspomnieliśmy już, że jedną z przyczyn dziurawego zarostu jest nieprawidłowa dieta. Jak więc się odżywiać, aby nie mieć problemów z wyhodowaniem bujnej brody? Przede wszystkim należy postawić na zdrową, zbilansowaną dietę! Nie może w niej zabraknąć witamin oraz białka, które wspomagają wzrost zarostu. 

W diecie wzmacniającej zarost powinny się więc znaleźć jajka, ryby, drób, czerwone mięso, warzywa zielone (m.in. szpinak, brokuły, jarmuż) oraz strączkowe. To właśnie te składniki dostarczą organizmowi substancji potrzebnych do rozwoju brody. Kolejne ważne produkty to orzechy, nasiona lnu czy słonecznika, które zawierają zdrowe tłuszcze odpowiadające za wzmocnienie włosów od wewnątrz. 

Niestety zdarza się, że zdrowa dieta nie jest wystarczająca przy zapuszczaniu zarostu. Czasami trudno dostarczyć wszystkich niezbędnych składników w posiłkach. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji. Należy ją dobrać do wieku i trybu życia. Jednak należy pamiętać, że budulcem włosów są następujące składniki: cynk, biotyna, witamina E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Brak aktywności fizycznej i wypoczynku a dziurawy zarost

Warto również sobie uświadomić, że broda gęstnieje w trakcie snu. Dlatego należy przesypiać ok. 7-8 godzin w ciągu doby. To właśnie w trakcie snu organizm produkuje testosteron, a ten przyspiesza produkcję komórek włosowych. Kolejnym ważnym czynnikiem, wpływającym na kondycję zarostu, jest aktywność fizyczna. W końcu część ćwiczeń również wspomaga produkcję testosteronu. Dzięki regularnym ćwiczeniom można poprawić nie tylko stan brody, ale też sylwetkę. Dlatego warto znaleźć na tę czynność chociaż kilkadziesiąt minut w ciągu dnia.

Dziurawy zarost - odpowiednia pielęgnacja to priorytet

W przypadku dziurawego zarostu ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Przestrzeganie kilku ważnych zasad nie tylko pomoże zatuszować dziury w zaroście, ale też poprawi jego kondycję. Jak więc dbać o brodę, aby się zagęściła?

Ważnym etapem pielęgnacji dziurawego zarostu jest jego szczotkowanie. Tę czynność należy powtarzać regularnie. To pomoże oczyścić brodę z kosmetyków, resztek jedzenia, a także martwego naskórka. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednią szczotkę do zarostu, najlepiej wykonaną z naturalnego włosia. Regularny masaż z jej pomocą pobudza cebulki, dzięki czemu włosy rosną szybciej i wypełniają dziury w zaroście. Szczotkowanie brody przyczynia się też do produkcji sebum, które doskonale odżywia brodę i zmniejsza szansę na wypadanie pojedynczych włosków. 

Do pielęgnacji zarostu potrzebny jest nie tylko odpowiedni sprzęt, ale też produkty. Brodę i skórę pod nią należy regularnie myć naturalnym szamponem. Taki produkt nie zawiera soli, parabenów, ani żadnych sztucznych składników. Te składniki mogłyby powodować przesuszenie zarostu, a w efekcie jego przerzedzenie. Warto sięgać po szampony przeznaczone do pielęgnacji brody, które mają lżejszą konsystencję, a także bez problemu wnikają do wnętrza gęstego zarostu. W ten sposób skuteczniej i dokładniej usuwają bród oraz zanieczyszczenia. Dodatkowo szampon przeznaczony do brody sprawia, że łatwiej się ona układa, a pojedyncze kosmyki nie sterczą na różne strony. W efekcie łatwiej ukryć dziury w zaroście.

Dziurawą brodę można również ratować dodatkowymi produktami. Świetnie sprawdzi się odżywka, której zadaniem jest wzmocnienie włosów. Najlepiej więc wybierać produkt, który zawiera aloes oraz masło shea. Takie odżywki nie tylko świetnie nawilżają brodę, ale też pomagają naprawić jej uszkodzenia. Jeżeli te wszystkie kroki nie pomogą, to warto pomyśleć o dodatkowym wsparciu. Na rynku dostępne są produkty na porost brody. Zawierają one składniki odżywcze, które mają zapewnić brodzie jak najlepsze warunki do wzrostu. Działają one dwutorowo i wzmacniają brodę od zewnątrz oraz od środka.

Autorka: Katarzyna Kubeł