Data modyfikacji:

Jaki trymer wybrać do brody?

Precyzyjne trymowanie zarostu wymaga odpowiednich narzędzi. Zamiast męczyć się nożyczkami lub maszynką do golenia, wybierz trymer do brody. Jaki trymer warto kupić i na jakie parametry zwracać uwagę? Wyjaśniamy, co ma największe znaczenie.

Jaki trymer wybrać do brody?

jak trymer wybrać

Czym jest trymer do brody?

Trymer do brody to niewielka golarka przypominająca nieco maszynkę do strzyżenia włosów. Dzięki kompaktowym rozmiarom, doskonale sprawdza się w wytyczaniu linii zarostu i pozwala precyzyjnie zaznaczyć krawędź brody. Jest uzupełnieniem klasycznej golarki do zarostu, która nie zapewnia tak dużej precyzji. Najpopularniejsze trymery do brody wyposażone są w dodatkowe końcówki wymienne, czyniące z niego uniwersalne urządzenie do okiełznania zarostu.

Sprawdź również, co mężczyzna powinien mieć w kosmetyczce.

Dlaczego warto mieć trymer do brody?

Trymer do brody kojarzy się z precyzyjnym wyznaczaniem linii zarostu, ale ma znacznie więcej zalet. Dobrej jakości trymer nadaje się także do przycinania rozrastającej się brody na wybraną długość, co pozwala okiełznać niesforne włosy. Jest niezwykle przydatny podczas zapuszczania długiej brody, która pozostawiona sama sobie najczęściej nie wygląda zbyt schludnie. Za pomocą trymera do brody wyregulujesz także brwi, wąsy czy baczki.

Wybierając trymer do brody z końcówką do strzyżenia, z łatwością poprawisz także własną fryzurę. Na wrażenie zaniedbania najbardziej wpływają zarastające boki głowy, dlatego regularne podgalanie tych miejsc zachowa efekt świeżej fryzury. W odróżnieniu od podcinania długiej góry włosów, podgalanie krótkich boków jest bardzo proste. Wprawę złapiesz już po kilku próbach.

Jaki trymer do brody wybrać?

Trymer do brody jest tak dobry, jak dobre są jego ostrza. Najtańsze urządzenia często nie radzą sobie z grubym zarostem i więcej włosków wyrywają niż ścinają. Nie bez znaczenia jest też moc silnika. Dobrej jakości nożyce tnące wykonane są ze stali nierdzewnej, czasem pokrywane tytanem.  Im twardszy materiał, tym dłużej urządzenie zachowa ostrość. Produkty renomowanych firm nie wymagają oliwienia ręcznego i mają funkcję samooliwienia. Popularne marki to m.in. Braun, Philips oraz Remington.

Na co wrócić uwagę podczas zakupu trymera do brody?

  • Możliwość mycia pod bieżącą wodą – to zdecydowanie wygodniejsze niż wyczesywanie zarostu.
  • Płynna regulacja wysokości – pozwala dobrać idealną długość zarostu. W przypadku regulacji skokowej, zadbaj o jak największą liczbę dostępnych długości. Popularny zakres długości waha się od 0,5 do nawet 25 mm. Pozwala to na pielęgnację nie tylko zarostu, ale i włosów.
  • Rodzaj zasilania – dostępne są modele zasilane z sieci, z wbudowanym akumulatorem lub wymiennymi bateriami. Większość trymerów akumulatorowych można po rozładowaniu zasilić także sieciowo, podłączając kabel zasilający. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy zawsze zapominają odłożyć urządzenie do bazy ładującej.
  • Czas pracy na baterii – zazwyczaj wynosi ok. 30-45 minut.
  • System samoostrzący – samoczynnie ostrzące się nożyce tnące zachowują swoją ostrość na długo.
  • Pojemnik na zarost – system zasysający ścięty zarost do specjalnego zbiorniczka pozwala utrzymać czystość w łazience.
  • Laserowy wskaźnik – chcesz uzyskać idealnie równą linię? Laserowy wskaźnik prowadzący nie ma sobie równych. Pozwala on przyłożyć ostrze dokładnie do tego miejsca, które chcesz ogolić.
  • Wyświetlacz – poinformuje cię o naładowaniu akumulatora oraz wybranym trybie golenia.

Dodatkowe końcówki – jakie mogą się przydać?

Większość trymerów do brody oferowana jest z dodatkowymi końcówkami, zwiększającymi użyteczność narzędzia. Dzięki nim staje się on uniwersalnym urządzeniem do pielęgnacji owłosienia i to nie tylko tego na brodzie. Jakie wymienne końcówki najczęściej znajdziesz w zestawie z trymerem?
  • Grzebienie prowadzące – w zestawie znajduje się zazwyczaj kilka grzebieni o różnej długości.
  • Nasadka do regulacji brwi – trymer do brody wypielęgnuje także zbyt obfite brwi.
  • Końcówka do golenia nosa i uszu – okrągła nasadka ułatwia usuwanie włosów z dziurek nosowych.
  • Precyzyjna nasadka do modelowania zarostu – jest to wąskie ostrze służące do dokładnego przycinania zarostu (np. wycinania wzorków).
  • Głowica foliowa do golenia – tego rodzaju końcówka przeistacza trymer w maszynkę do golenia. Zazwyczaj nie ma tak dużej skuteczności jak dedykowane urządzenie, ale w awaryjnych sytuacjach na pewno się sprawdzi.
  • Pokrowiec lub stacja bazowa – dzięki stacji bazowej doładujesz urządzenie i będziesz mieć wymienne końcówki zawsze pod ręką. Niewielki pokrowiec lub futerał ochronią urządzenie w trakcie podróży.
  • Golarka do włosów – idealnie nadaje się do podgolenia boków lub ostrzyżenia głowy na zero.
  • Nasadki do golenia pach i klatki piersiowej

Jak golić się trymerem do zarostu?

Zanim przejdziesz do pielęgnacji brody, zadbaj o jej ustawienie. Większość włosków jest splątanych lub oklapniętych, więc trzeba je rozczesać. Użyj do tego szczotki do pielęgnacji brody, która nie tylko podniesie wszystkie włoski zarostu, ale i pobudzi krążenie skóry i odżywi zarost.

W pierwszej kolejności warto przyciąć zarost do jednej długości. Jeśli nie dysponujesz gęstym owłosieniem twarzy, dobierz długość golenia w taki sposób, by zniwelować rzadsze place. Jeśli masz kilkustopniowy tryb golenia, upewnij się, że cały czas pracujesz na tym samym ustawieniu wysokości. W przypadku głowic regulowanych pokrętłem, zabezpiecz ustawienie przed przypadkową zmianą.

Na koniec użyj wąskiej końcówki i wyznacz dolną oraz górną linię zarostu. Powinny biec w takim miejscu, by oddzielić gęsty zarost od rzadkiego. Nie zapomnij o zgoleniu drobnych włosków na szyi oraz w okolicy uszu. Najlepsze efekty osiągniesz wówczas, jeśli płynnie połączysz zarost z fryzurą.

Autor: Szymon Sonik