Data publikacji:

Farbowane włosy męskie - czyli wszystko, co musisz wiedzieć o farbowaniu i o pielęgnacji męskich włosów

Farbowanie włosów wśród mężczyzn cieszy się coraz większą popularnością! Ten proces nie różni się wiele od koloryzacji u kobiet. Natomiast w przypadku mężczyzn pojawiają się nieco inne trendy. Panowie najczęściej decydują się na naturalne odcienie, które nie rzucają się w oczy. Jednak zdarzają się przypadki, gdy farbowane włosy męskie wpisują się w najodważniejsze trendy. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat koloryzacji u płci męskiej!

Farbowane włosy męskie

Przeczytaj również: Golenie głowy na łyso - jak ogolić głowę na łyso?

Farbowanie męskie - podstawowe informacje

Koloryzacja włosów męskich przebiega w podobny sposób, co damskich. Jednak często krótkie włosy są w dużo lepszej kondycji, więc produkty do farbowania mogą na nie zupełnie inaczej działać. W przypadku wielu kobiet włosy są regularnie obciążane farbą chemiczną od wielu lat. To sprawia, że są w znacznie gorszej kondycji i zaczynają się kruszyć. Męskie włosy do tej pory rzadziej były farbowane, a na rynku pojawiają się coraz bezpieczniejsze produkty do koloryzacji. To sprawia, że proces zmiany koloru u panów może być łatwiejszy i bardziej przewidywalny. 

Męskie farbowane włosy obecnie są zróżnicowane pod względem kolorystycznym. Najczęściej na taki eksperyment decyduje się młode pokolenie, które stawia na bardzo odważne rozwiązania. Wielu z młodych mężczyzn wybiera bardzo popularne ombre albo nietypowe odcienie. Wśród nich dużą popularnością cieszy się też farbowanie końcówek włosów męskich. Coraz częściej na koloryzację decydują się starsi panowie, którzy chcą ukryć siwiznę. Wówczas wybierają oni farby o barwie bardzo zbliżonej do naturalnego koloru. Trzeba jednak pamiętać, że po koloryzacji, szczególnie farbowane blond włosy męskie, potrzebują specjalnej pielęgnacji.

Farbowanie włosów męskich - dobór koloru

Wśród mężczyzn dominują dwa trendy w koloryzacji włosów. Pierwszy z nich stawia na naturalność, a drugi na szalone rozwiązania. Najlepiej pasuje on do młodych mężczyzn, którzy lubią się wyróżniać. Świetnie sprawdza się u starszych panów pracujących w branży kreatywnej. W przypadku szalonych koloryzacji ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia, a kolor dobiera się do własnych preferencji.

Znacznie trudniej jest w przypadku naturalnej koloryzacji, która jest o wiele popularniejsza. W tym przypadku bardzo ważny jest odpowiedni dobór odcienia. Kobiety mają w tej kwestie duże doświadczenie, więc już bez problemu wybierają kolor. Mężczyźni, którzy decydują się na koloryzację w domu, najczęściej muszą się jeszcze w tej kwestii podszkolić. 

Naturalną koloryzację warto wybierać na początku przygody z farbowaniem. Takie rozwiązanie stworzone jest dla starszych mężczyzn oraz tych, którzy pracują na poważnych stanowiskach. Jak jednak dobrać odpowiedni odcień farby? Najważniejsze jest, aby kolor dobrze komponował się z barwą oczu oraz karnacją. Najlepiej więc stawiać na odcienie zbliżone do naturalnego. Warto też pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Panowie, którzy mają jasną karnację, źle będą wyglądać w ciemnych włosach. Wyjątek stanowią mężczyźni, u których takie połączenie występuje naturalnie. Brąz może też się świetnie komponować z niebieskimi oczami. Jednak im jaśniejsza skóra, tym delikatniejszy odcień trzeba wybrać. 

Męskie farbowane włosy - kilka trików

Warto też pamiętać, że farbowanie włosów nie tylko pomaga wyróżnić się z tłumu lub ukryć siwiznę, ale też spełnia inne role. Wykorzystując kilka trików przy koloryzacji, można zdecydowanie poprawić swój wygląd. Panowie, którzy zauważyli u siebie początki łysienia, mogą zdecydować się na delikatne rozjaśnienie włosów. Jaśniejsze kosmyki mniej się odróżniają od skóry głowy i nie przyciągają aż takiej uwagi innych osób. W efekcie łysienie staje się mniej zauważalne. 

Jeżeli włosy farbuje się po raz pierwszy, to dobrym pomysłem jest przetestowanie farby na jednym pasemku. Wówczas nic nie ryzykujemy, gdy kolor nie spełni naszych oczekiwań. W ten sposób również można wykonać próbę uczuleniową. Trzeba pamiętać, że związki chemiczne zawarte w farbach mogą powodować różne reakcje alergiczne, np. wysypkę lub uczulenie skóry. Dzięki wcześniejszemu przetestowaniu produktu można więc uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. 

W przypadku pierwszej koloryzacji dobrze też zrezygnować z trwałej farby. Zdecydowanie lepiej postawić na szampon lub spray koloryzujący. Jeżeli efekt wyjdzie niezadowalający, to będzie można się go pozbyć już po jednym myciu głowy. Natomiast w przypadku trwałej farby może się okazać, że jedynym rozwiązaniem będzie ogolenie głowy na łyso. 

Jak się pozbyć siwych włosów?

Powodów do farbowania włosów u mężczyzn jest wiele. Jednak najpopularniejszym z nich pozostaje ukrycie siwizny. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się trwała farba lub odsiwiacz. Niestety szampon koloryzujący może nie ukryć siwych kosmyków. Z kolei spray bardzo szybko się zmywa. Farba trwale zmienia kolor włosów, ale może się wypłukiwać. Dlatego po kilku tygodniach może być potrzebne farbowanie. Dobrym rozwiązaniem jest więc odsiwiacz, który przywraca włosom ich naturalny kolor. Cały proces trwa kilka dni i należy go powtarzać co kilka tygodni, aby pozbyć się siwizny na odrostach.

Jak uzyskać siwe lub szare włosy?

Starsi mężczyźni starają się ukryć siwiznę na wiele różnych sposobów. Z kolei u młodych panów coraz większą popularnością cieszą się szare włosy. Trzeba jednak pamiętać, że taki efekt jest trudny do uzyskania i wymagana jest całkowita precyzja. Przede wszystkich siwe lub szare kolory można uzyskać jedynie na bardzo jasnych lub rozjaśnianych włosach. Dlatego taka koloryzacja musi być przeprowadzona w dwóch etapach. Na początku należy rozjaśnić włosy, a dopiero później nałożyć toner lub farbę z wybranym odcieniem. Na rozjaśnione włosy można też stosować różne rodzaje płukanek, które pomagają zmieniać odcień co jakiś czas. 

Autorka: Katarzyna Kubeł