Data modyfikacji:

Co to jest geocaching? Jak zacząć?

Lubisz podróżować, spędzać czas na świeżym powietrzu i masz duszę odkrywcy? Geocaching z pewnością przypadnie ci do gustu. To połączenie aktywności fizycznej z grą terenową, która może wciągnąć cię na dobre. Jedyne czego potrzebujesz to nawigacja GPS, trochę wolnego czasu i odrobina umiejętności detektywistycznych.

Co to jest geocaching?

Geocaching to zabawa, która wykorzystuje system nawigacji satelitarnej GPS. Dostęp do tej - zarezerwowanej pierwotnie dla wojska - technologii sprawił, iż w geocaching bawią się miliony osób na całym świecie. Idea gry jest niezwykle prosta i polega na odnajdowaniu ukrytych przez członków społeczności skrzynek, w których znajduje się dziennik odwiedzin. Aby gra była jeszcze ciekawsza, często można w skrzynkach znaleźć drobne gadżety, będące miłymi upominkami dla znalazcy. Aby nie było niejasności: odkrywca zostawia dla kolejnego gracza własny upominek. Można więc stwierdzić, że gra w geocaching to spełnienie dziecięcych marzeń o odnajdywaniu pirackich skarbów.

Historia geocachingu

Pomysłodawcą geocachingu jest Amerykanin Dave Ulmer. 3 maja 2000 roku zaproponował, aby uczcić podjętą przez Billa Clintona decyzję o odkodowaniu sygnału GPS dla wszystkich uczestników. Wcześniej sygnał był zniekształcony, co sprawiało, że cywilni użytkownicy mogli korzystać z nawigacji satelitarnej, ale z dokładnością do 100 metrów. Po odkodowaniu dokładność ta wzrosła do kilku metrów.

Dave Ulmer zaproponował, aby schować skrytkę ze „skarbem” i podać publicznie jej współrzędne. Pierwsza skrytka ukryta została w okolicy miejscowości Estacada w Oregonie. Co ciekawe, do Polski zabawa ta dotarła już rok później. 1 listopada 2001 roku ukryto wirtualną skrytkę „Ndebele 1”, zaś 5 stycznia 2002 — pierwszą niewirtualną skrytkę „FirePlace”. Obecnie najstarszą wciąż używaną w Polsce skrytką jest pojemnik ukryty 29 marca 2003 roku w lubuskiem.

Zalety geocachingu

Utożsamianie geocachingu ze zwykłym odnajdowaniem skrzynek byłoby zbyt dużym uproszczeniem. Często ukryte są one w trudno dostępnych miejscach, których znalezienie wymaga np. dojazdu na rowerze lub przedarcie się przez leśne ścieżki. Co więcej, aby dostać się do niektórych skrzynek należy rozwikłać detektywistyczną zagadkę lub znaleźć skrzynki pośrednie, naprowadzające na właściwy trop. Przypomina to popularną przed laty grę w podchody.

Inna sprawa, że już same miejsca, w których użytkownicy ukrywają skrzynki, są wyjątkowo ciekawe. Skrytki zakładane są w parkach, miejscach historycznych, w pobliżu zabytków oraz wielu innych miejsc, które warto zobaczyć. Dzięki temu odnajdywanie pojemników jest połączeniem gry terenowej z turystyką. Sam pojemnik może mieć dowolną wielkość. Używa się zarówno małych pojemników kuchennych, jak i dużych skrzyni mogących pomieścić człowieka. Ważne jest to, by były one szczelne i odporne na warunki atmosferyczne.

Jak zacząć zabawę w geocaching w Polsce?

Aby znaleźć skrytkę, trzeba najpierw poznać jej współrzędne GPS. Choć największą platformą zrzeszającą użytkowników jest strona geocaching.com, w Polsce popularnością cieszą się serwisy Geocaching Polska oraz Opencaching Polska. Znajdziesz w nich bazę skrytek (zwanych też keszami) dostępną na interaktywnej mapie. Sklasyfikowane są pod kątem trudności zadania oraz trudności terenu, gdzie 1 oznacza najniższy poziom trudności, zaś 5 najwyższy.

Pierwszą wyprawę warto zacząć od skrzynki zlokalizowanej w pobliżu miejsca zamieszkania. Ułatwi to poszukiwania oraz ograniczy ryzyko zgubienia się w nieznanym terenie. Zacznij od poziomu łatwego (1) oznaczającego skrytkę łatwo widoczną, możliwą do znalezienia w ciągu kilku minut. Skrytki te ukryte są najczęściej w parkach miejskich lub terenach zielonych z dobrym dostępem. Wymagają ok. 0,5 km wycieczki. Upewnij się też, że skrzynka jest nadal aktywna. Jeśli ostatni log (informacja o znalezieniu skrzynki) miał miejsce bardzo dawno, można podejrzewać, że pojemnik został zniszczony lub ukradziony.

Jaka nawigacja do geocachingu?

Najważniejszym elementem zabawy w geocaching jest nawigacja GPS. Choć wielu użytkowników używa nawigacji turystycznych lub odbiorników GPS, możesz z powodzeniem użyć do tego aplikacji na smartfon lub tablet. Popularne aplikacje to m.in. Google Maps, Locus, OsmAnd czy Wikiloc.
Pamiętaj o tym, że jest to zabawa terenowa, więc przydadzą się ubrania turystyczne. Najlepiej wybrać ubrania trekkingowe, których używa się na górskich szlakach. Oprócz tego weź ze sobą plecak, gdyż niektóre skrzynki wymagają dodatkowych akcesoriów: latarki czołowej, łopatki, śrubokrętów, rękawiczek roboczych, scyzoryka, zapasowego logbooka (dziennika odwiedzin) czy długopisu. Aby móc wziąć ze skrzynki upominek, przygotuj drobny gadżet na wymianę. Często są to figurki, maskotki, samochodziki lub małe akcesoria. Co ważne, nie mogą to być słodycze ani przedmioty wrażliwe na temperaturę.

Co zrobić po odnalezieniu skrzynki?

Jeśli udało ci się odnaleźć kesz, pora wpisać się do logbooka. Zrób to jednak w taki sposób, aby nie uszkodzić skrzynki ani nie wyjawić postronnym osobom jej lokalizacji (mogłaby zostać zniszczona). Uszkodzone lub zanieczyszczone skrzynki doprowadź do stanu używalności, szczelnie zamknij i zamaskuj w taki sposób, aby nie rzucały się w oczy. Po powrocie do domu dodaj log w serwisie, z którego korzystasz. Dzięki temu reszta społeczności będzie wiedzieć, że dana skrzynka w dalszym ciągu jest aktywna.

Zaletą geocachingu jest fakt, że to zabawa dla wszystkich. Do rozwiązywania prostych zagadek nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu ani dużych umiejętności. Trudno też się tym znudzić, bowiem zróżnicowany poziom trudności umożliwia sięganie po coraz bardziej wymagające i czasochłonne zadania. Jeżeli więc uwielbiasz turystykę pieszą lub rowerową, geocaching to wyzwanie dla ciebie.

Autor: Szymon Sonik