Data publikacji:

Gęsta broda, czyli jak zagęścić brodę i jak o nią dbać?

Gęsty, bujny zarost to atrybut mężczyzny, który już jakiś czas temu wrócił do łask i wciąż cieszy się sporą popularnością. Coraz więcej panów dba o swoje brody, nadaje im kształt u barbera oraz pochyla się nad świadomą pielęgnacją. Niestety, czasem marzenie o własnej brodzie rozbija się o kondycję włosów. Są słabe, cienkie, łamią się. W takiej sytuacji broda nie prezentuje się najlepiej. Czy jednak oznacza to, że trzeba z niej zrezygnować? Na szczęście, niekoniecznie. Wystarczy jedynie przeczytać nasz poradnik, jak dbać o gęstą brodę oraz jak ją zagęścić. Zawarte w nim rady to sprawdzone sposoby na poprawę kondycji zarostu.
gęsta broda
Na to, jak będzie wyglądał stan męskiego zarostu, wpływ ma wiele czynników. Wśród nich znajdują się zarówno takie, na które nie mamy wpływu, jak i te, które możemy zmienić na bardziej sprzyjające rozwojowi gęstej brody.

 Jak można się domyślić, podstawowy wpływ na gęstość męskiego zarostu mają oczywiście geny. Jeśli mężczyźni z rodziny mogli pochwalić się imponującymi brodami - ty również masz taką szansę. Jeśli jednak ich zarost był słaby, a włosy cienkie, zadanie, jakie stoi przed tobą, będzie znacznie trudniejsze. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Poniżej przedstawiamy sytuacje, kiedy zarost gęstnieje oraz prawidłowe nawyki, które mogą pomóc ci w uzyskaniu idealnego, gęstego zarostu.

Przeczytaj również: Rzadki zarost? Zobacz, jak zagęścić brodę

Jakie czynniki wpływają na gęstość zarostu?

Poza genami wpływ na gęstość brody ma również szereg innych czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia wiek mężczyzny. Pamiętać musimy, że broda gęstnieje zazwyczaj dopiero po 30. roku życia, dlatego też młodzi mężczyźni, których zarost nie jest imponujący, nie powinni się przejmować. Sporo jeszcze może się zmienić. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na to, jak wygląda męski zarost, jest poziom testosteronu. U mężczyzn, u których jest on wyższy, broda zazwyczaj jest bardziej gęsta. Dlatego też warto poddawać się regularnym badaniom poziomu tego hormonu, a w razie występowania problemów wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie bez znaczenia jest również tryb życia, który prowadzimy. Niezdrowa dieta, brak ruchu, używki - wszystko to osłabia organizm, a tym samym również kondycję zarostu. Dlatego też warto przeanalizować swoje nawyki i zadbać o zdrowy tryb życia.

Golenie nie zagęszcza brody, czyli czas rozprawić się z popularnym mitem

Chyba każdy mężczyzna marzący o gęstej brodzie choć raz usłyszał, że jedynym skutecznym sposobem na jej uzyskanie jest regularne golenie zarostu. Wciąż obecny jest bowiem mit, jakoby przycinanie włosów miało je wzmacniać. I rzeczywiście, regularne przycinanie zarówno zarostu, jak i włosów na głowie może uchronić nas przed rozdwajaniem się końcówek i wykruszaniem włosów. Nie wpływa jednak na ich grubość i kondycję, ponieważ jest to uzależnione w znacznej mierze od stanu skóry oraz mieszków włosowych. I to na nich, a nie na regularnym goleniu, należy się skupiać.

Odpowiednia pielęgnacja kluczem do sukcesu

Na pytanie „kiedy zarost gęstnieje” jest tylko jedna dobra odpowiedź. Brzmi ona: kiedy jest odpowiednio pielęgnowany. Każdy mężczyzna, który marzy o tym, żeby zostać brodaczem, musi zdawać sobie sprawę z tego, że obejmuje ona trzy etapy:
• oczyszczanie,
• nawilżanie i masowanie,
• szczotkowanie.
 Dbając o czystość brody, warto korzystać ze specjalnych szamponów stworzonych do mycia zarostu. Nie ma oczywiście nic złego w tym, że raz na jakiś czas umyjemy brodę szamponem do włosów, jednakże potrzeby skóry twarzy oraz zarostu są nieco inne. Warto więc wybierać dedykowane produkty znanych i cenionych producentów - są one dostępne w serwisie Ceneo.pl.
Samo mycie to zdecydowanie za mało, o czym wie każdy brodacz. Niezbędne jest również stosowanie odżywek i olejków, które skutecznie wzmocnią kondycję włosów i przyspieszą ich rozwój. Co ważne, kosmetyki takie jak te, które znajdziemy w internecie, należy wmasowywać nie tylko w zarost, ale również w skórę twarzy, która znajduje się pod nim. W tym miejscu warto zaznaczyć również, że skóra ta potrzebuje regularnego oczyszczania z nadmiaru złuszczonego naskórka - w tym celu również polecany jest masaż. Do niego dołączyć należy również regularne szczotkowanie brody. Lepiej nie robić tego z wykorzystaniem grzebienia do włosów, lecz postawić na profesjonalną szczotkę barberską, czyli tak zwany kartacz.

Tych błędów nie popełniaj

Czasem zdarza się, że mężczyźni sami osłabiają kondycję swojego zarostu poprzez popełnianie z pozoru niewinnych błędów. Pierwszym z tych, których powinieneś unikać, jeśli marzy ci się gęsta broda, jest częste dotykanie jej, kręcenie włosków palcami, gładzenie i przeczesywanie dłonią. Mówiąc wprost, gmeranie w brodzie przyczynia się do zwiększenia problemu rozdwojonych i łamliwych końcówek oraz osłabia mieszki włosowe.

 Drugim błędem są gorące prysznice. Jeśli zależy ci na tym, by twoja broda była gęsta i prezentowała się doskonale, czas zacząć myć ją wyłącznie w letniej, a nawet chłodnej wodzie. Dzięki temu łuski włosów będą zamknięte, broda przestanie puszyć się i elektryzować, a przy tym będzie bardziej odporna na uszkodzenia końcówek.

Jak jeszcze wspomóc zagęszczanie zarostu?

Istnieje jeszcze kilka skutecznych sposobów na to, by twoja broda wreszcie zaczęła gęstnieć. Poza wspomnianą pielęgnacją, niezwykle ważny wpływ ma dieta. Zadbaj o to, by była bogata w witaminy B1, B6, B12, cynk oraz biotynę. Spożywaj produkty z witaminą A, która wzmacnia włosy, nie unikaj potraw o sporej zawartości białka. Zbawienny wpływ na wygląd twojej brody może mieć również witamina E uważana za „witaminę młodości”.

Dobrym sposobem jest również naturalne zwiększenie poziomu wydzielanego testosteronu. Wbrew pozorom, nie musi oznaczać to przyjmowania suplementów lub leków. W przypadku zdrowych mężczyzn z powodzeniem wystarczy aktywny tryb życia oraz rozpoczęcie treningów siłowych, które najskuteczniej powodują jego wzrost.
Autorka: Kamila Łońska-Kępa