Data publikacji:

Ginekomastia – objawy, leczenie

Wstyd i obawa przed oceną innych sprawiają, że „mężczyźni z biustem” chowają się za obszernymi bluzami, próbując ukryć objawy ginekomastii. Poznaj przyczyny tego wstydliwego schorzenia i sprawdź, jak leczyć ginekomastię. Zastanawiasz się, gdzie szukać pomocy? Przeczytaj.

ginekomastia

Ginekomastia – co to jest?

To przerost gruczołu piersiowego, który występuje u mężczyzn w różnym wieku. Na schorzenie cierpią zarówno nastolatkowie w okresie dojrzenia, jak i mężczyźni w średnim wieku. Objawy mogą utrzymywać się kilka lat, ale mogą też towarzyszyć mężczyznom do końca ich życia – nie ma na to reguły.

Ginekomastia to wstydliwa przypadłość, która jest przyczyną kwestionowania swojej męskości i wprawia wielu chłopców oraz mężczyzn w kompleksy. Objawy są uciążliwe, ale w większości przypadków nie są następstwem zagrażających życiu lub zdrowiu zmian. Mówi się wówczas o tzw. ginekomastii fizjologicznej.

Innym, bardzo podobnym schorzeniem, jest lipomastia, która w przeciwieństwie do ginekomastii, polega nie na przeroście tkanki gruczołowej, a tłuszczowej (lipidowej).

Ginekomastia – przyczyny

Przyczyną ginekomastii są najczęściej nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej – nadmiar hormonów żeńskich (estrogenów i prolaktyny) lub niedobór androgenów, czyli hormonów męskich (testosteronu).

Inne przyczyny schorzenia to zażywanie niektórych leków o działaniu estrogennym (leków na reumatoidalne zapalenie stawów, inhibitorów pompy protonowej, glikozydów naparstnicy, leków na niepłodność i poprawę jakości nasienia), składników diety, które wykazują to samo działanie oraz zażywanie części środków dopingujących.
Niestety, w wielu przypadkach nie udaje się ustalić dokładnej przyczyny ginekomastii. Mówi się wówczas o tzw. ginekomastii idiopatycznej (schorzenie o nieznanym podłożu). Co ciekawe, szacuje się, że aż w 50% wszystkich przypadkach ginekomastii przyczyna pozostaje nieznana. Uwaga! Ginekomastia może też być objawem nowotworu sutka czy nowotworu jądra.

Jakie są objawy ginekomastii?

Najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia są tzw. „męskie piersi”. Zmiany obserwuje się najczęściej w obu piersiach jednocześnie, ale nie zawsze. Inne objawy ginekomastii to powiększone i ciemniejsze brodawki sutkowe.

Pamiętaj! Objawy mogą pojawić się w każdym wieku. Na ginekomastię cierpią niemowlęta, chłopcy w okresie dojrzewania, dorośli mężczyźni, a także ci w wieku średnim i seniorzy.

Czy to ginekomastia? Jak rozpoznać?

Wstępną diagnozę lekarz internista stawia już na podstawie oględzin i omacania okolicy piersi. Musi to zostać jednak potwierdzone za pomocą wyników badań szczegółowych. Pacjentom zaleca się wykonać badania obrazowe: USG gruczołów, ale także jamy brzusznej, by ocenić stan nadnerczy, wątroby i nerek. W niektórych przypadkach należy także wykonać USG jąder i tarczycy.

Inne badania dodatkowe, które pomagają ustalić przyczynę ginekomastii, to badania laboratoryjne: próby wątrobowe, badanie poziomu TSH, LH, FSH, mocznika i morfologia krwi. Przy podejrzeniu nowotworu sutka przeprowadza się biopsję.

Ginekomastia – kiedy iść do lekarza?

Warto skonsultować się z lekarzem od razu, gdy zauważysz niepokojące cię objawy. Nie zwlekaj z wizytą szczególnie wtedy, gdy tylko jedna pierś uległa powiększeniu. W takich przypadkach należy działać szybko i w pierwszej kolejności wykluczyć toczący się w tkance gruczołowej proces nowotworowy.

Czy ginekomastię trzeba leczyć?

Tak i nie. To zależy od przyczyny, która wywołuje schorzenie. Ginekomastii fizjologicznej, czyli takiej, która nie powstaje wskutek patologicznego procesu chorobowego, nie trzeba leczyć. Bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia leczenia jest stwierdzenie nieprawidłowości w strukturze komórek sutka (ginekomastia patologiczna).

Ginekomastia – jak leczyć?

Leczenie ginekomastii polega przede wszystkim na leczeniu przyczyny, która spowodowała, że gruczoł piersiowy uległ przerostowi. Terapia jest bezwzględnie zalecana, jeśli pierwotną przyczyną tzw. „biustu u mężczyzn” jest nowotwór sutka.

Leki na ginekomastię

Farmakologiczne leczenie ginekomastii jest stosowane u mężczyzn, u których stwierdzono w badaniach wysoki poziom estrogenów. Leczenie polega wówczas na zażywaniu leków, które mają za zadanie unormować gospodarkę hormonalną – obniżają wysoki poziom estrogenów i jednocześnie podwyższają stężenie hormonów męskich (androgenów).

Leczenie ginekomastii – operacja?

Operacja ginekomastii polega na chirurgicznym usunięciu przerośniętej tkanki gruczołowej. Przeprowadza się ją u pacjentów, u których inne metody leczenia ginekomastii nie przyniosły rezultatu, a objawy utrzymują się od dłuższego czasu.

To skuteczna metoda, ale niestety jest obarczona pewnym ryzykiem. Po pierwsze, przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym, a to wiąże się z możliwymi powikłaniami. Po drugie, pooperacyjny efekt nie zawsze jest zadowalający dla wszystkich pacjentów. Istnieje możliwość nawrotu objawów ginekomastii.

Korekcja wyglądu obu piersi jest zazwyczaj przeprowadzana podczas jednej operacji.

Operacja ginekomastii – gdzie?

Kliniki i szpitale medycyny estetycznej oferują w swoich usługach operacje mające na celu usunięcie tkanki gruczołowej i tłuszczowej z okolicy piersi. Tego typu operacje nie są niestety refundowane. Wyjątkiem jest operacja chirurgicznego wycięcia nowotworu sutka, która jest przeprowadzana w celu ochrony zdrowia i życia.
Autorka: Natalia Ciszewska