Niestety, w wielu przypadkach nie udaje się ustalić dokładnej przyczyny ginekomastii. Mówi się wówczas o tzw. ginekomastii idiopatycznej (schorzenie o nieznanym podłożu). Co ciekawe, szacuje się, że aż w 50% wszystkich przypadkach ginekomastii przyczyna pozostaje nieznana.
Uwaga! Ginekomastia może też być objawem nowotworu sutka czy nowotworu jądra.
Jakie są objawy ginekomastii?
Najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia są tzw. „męskie piersi”. Zmiany obserwuje się najczęściej w obu piersiach jednocześnie, ale nie zawsze. Inne objawy ginekomastii to powiększone i ciemniejsze brodawki sutkowe.
Pamiętaj! Objawy mogą pojawić się w każdym wieku. Na ginekomastię cierpią niemowlęta, chłopcy w okresie dojrzewania, dorośli mężczyźni, a także ci w wieku średnim i seniorzy.
Czy to ginekomastia? Jak rozpoznać?
Wstępną diagnozę lekarz internista stawia już na podstawie oględzin i omacania okolicy piersi. Musi to zostać jednak potwierdzone za pomocą wyników badań szczegółowych. Pacjentom zaleca się wykonać badania obrazowe: USG gruczołów, ale także jamy brzusznej, by ocenić stan nadnerczy, wątroby i nerek. W niektórych przypadkach należy także wykonać USG jąder i tarczycy.
Inne badania dodatkowe, które pomagają ustalić przyczynę ginekomastii, to badania laboratoryjne: próby wątrobowe, badanie poziomu TSH, LH, FSH, mocznika i morfologia krwi. Przy podejrzeniu nowotworu sutka przeprowadza się biopsję.