Data publikacji:

Jak nosić zegarek męski?

 Zegarek to podstawowy element męskiej biżuterii, którego rolą jest nie tylko wskazywanie czasu, ale przede wszystkim nadawanie elegancji, szyku oraz podkreślanie naszej stylizacji. Wybór odpowiedniego czasomierza to nie lada wyzwanie i zależy on od celu, okoliczności, na jaką chcemy założyć zegarek, czy też preferowanego ubioru. Wyróżnia się trzy podstawowe gatunki zegarków - eleganckie, codzienne i specjalistyczne. Który wybrać na jaką okazję? Jak wysoko nosić zegarek i na której ręce? Jaki zegarek do koszuli? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym poradniku.
jak nosić zegarek

Jak prawidłowo nosić zegarek?

Kwestia, która od lat nurtuje wszystkich użytkowników zegarków, to ustalenie, na której ręce powinno nosić się zegarek. Odpowiedź jest banalnie prosta i zależy od tego, która ręka u nas dominuje. Jeżeli jesteśmy praworęczni, zegarek zakładamy na lewy nadgarstek. Jeżeli leworęczni - na prawy. Zasada ta została ustalona, aby zegarek nie przeszkadzał użytkownikom przy wykonywaniu codziennych czynności.

Noszenie czasomierza na dominującej ręce przyspiesza jego zużycie - na bransolecie i kopercie mogą pojawić się rysy, a na pasku nadmierne przetarcia. Już podczas wojen żołnierze nosili zegarki na ręce, która była w mniejszym stopniu narażona na uszkodzenie. Na całym świecie dominują osoby praworęczne, dlatego większość zegarków dostosowana jest właśnie do nich. Na szczęście część producentów, takich jak Casio, Diesel, Fossil czy Timex, tworzy także serie zegarków dopasowanych do potrzeb osób leworęcznych.

Kolejną zagwozdką jest wysokość, na jakiej powinno się nosić zegarek. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie. Ze względu na komfort i wygodę użytkowania zegarka zaleca się noszenie go przed nadgarstkiem (przed wystającą kością). Ogranicza to ucisk koperty na rękę (szczególnie jeżeli koperta ma dużą średnicę), a także nie powoduje rozpraszania uwagi innych osób nadmierną ekspozycją naszego czasomierza - nie jest w dobrym tonie celowe i ostentacyjne chwalenie się swoim zegarkiem.

Oczywiście można go nosić bliżej dłoni, a nawet jest to wskazane w sytuacji, kiedy mamy np. za ciasny mankiet w koszuli. Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest zakładanie zegarka na mankiet! Prawidłowo dobrany czasomierz powinien mocno przylegać do ręki, tak aby nie przesuwał się po nadgarstku i jednocześnie nie powodował ucisku.

Jak nosić zegarek do koszuli i garnituru?

W formalnych sytuacjach, jak chociażby ślub czy spotkanie biznesowe, jedynym słusznym wyborem jest klasyczny, elegancki zegarek o smukłej, okrągłej kopercie, minimalistycznej tarczy bez zbędnych dodatków oraz skórzany pasek. Kolor koperty powinien być dopasowany do metalowych części garderoby, jak np. spinki do koszuli czy klamra od paska. Z kolei kolor paska czasomierza należy dobrać do skórzanych elementów ubioru, jak buty lub pasek od spodni. Oto kilka przykładów klasycznych, eleganckich zegarków:
  • Zeppelin New Captain's Line Automatic Swiss
  • Zegarek Daniel Wellington
  • Lars Larsen 131GBLBL
W mniej formalnych sytuacjach, kiedy łączymy elegancki ubiór w bardziej sportowym wydaniu, tzw. smart casual lub casual - dobór zegarka jest znacznie szerszy. Wchodzimy w sferę tzw. zegarków uniwersalnych, które są ciekawsze pod względem wizualnym i bardziej odważne, jeśli chodzi o styl i kolorystykę.

Popularne są tu czasomierze o dużych, widocznych tarczach czy też w silnie kontrastujących ze sobą kolorach, podkreślających osobowość i styl właściciela. Paski takich zegarków mogą być wykonane zarówno ze skóry, tworzyw sztucznych oraz bransolet. Te ostatnie doskonale spisują się w stylizacjach na co dzień, jak i przy sportowych outfitach. Zegarki na bransolecie można również nosić w formalnych sytuacjach, jednak należy uważać, aby zegarek nie zdominował całej stylizacji. Ważny jest umiar i prostota.

Główną zaletą zegarka na bransolecie jest wytrzymałość i bardzo dobra prezencja na nadgarstku. Bransoleta wykonana jest przeważnie ze stali szlachetnej typu 316L, która nie koroduje, nie śniedzieje i nie ulega odkształceniom. Jak nosić zegarek na bransolecie? Przede wszystkim taki zegarek powinien mieć nieco luzu, aby nie zostawiał odcisków na ręce. Podczas swobodnego zwisu ręki wzdłuż tułowia może on się przemieszczać w dół nadgarstka, ale nie więcej niż o 5 cm. Niedopuszczalne jest, aby zegarek na bransolecie mógł swobodnie obracać się na nadgarstku.
Propozycje zegarków uniwersalnych:
  • Vostok Europe
  • Diesel Mr. Daddy 2.0
  • ORIENT RA-AA0B01G19B

Połączenie stylu i sportowych funkcji

Zegarki sportowe to specyficzna grupa czasomierzy, która poza atrakcyjnym wyglądem, musi spełnić także określone funkcje niezbędne do uprawiania danej dyscypliny sportu i monitorowania parametrów treningu. Liczy się styl, doskonała jakość oraz funkcjonalność. W kategorii tej znajdziemy m.in. divery, czyli zegarki przeznaczone dla nurków, które wykonane są z niezwykłą precyzją, z wysokiej jakości komponentów – tak, by nie uległy zniszczeniu na dużej głębokości.

Popularne są zegarki do zadań specjalnych, np. Casio G-Shock Mudmaster - dedykowane służbom mundurowym lub osobom potrzebującym niezniszczalnych zegarków odpornych na wilgoć, pył, zmienne temperatury i wszelkie inne niesprzyjające warunki. Do kategorii tej zaliczamy również naszpikowane elektroniką smartwatche, które monitorują aktywność fizyczną użytkownika. Posiadają zaawansowane mierniki tętna, kalorii, wysokościomierz, GPS, pomiar natlenienia krwi oraz wiele innych funkcji. Są połączone ze smartfonem, zapisują wszystkie wyniki w aplikacji i wysyłają powiadomienia o połączeniach czy odebranych wiadomościach.

Takie zegarki można nosić nie tylko podczas uprawiania sportu. Znakomicie spiszą się także jako dodatek do codziennej stylizacji.
Autorka: Marcin Korytkowski