Data modyfikacji:

Jak wypolerować lampy?

Śmiało można rzec, że lampy są jednym z kluczowych, jak nie najważniejszych, elementów w aucie, których 100% sprawność gwarantują bezpieczeństwo podczas podróży. Najczęstszym problemem, jaki pojawia się z biegiem czasu, jeśli chodzi o ten element, jest jego matowienie, a tym samym spadek jasności światła. Rozwiązaniem tego problemu jest wymiana lamp na nowe lub ich polerowanie. I o ile wymiana jest dość kosztowna, bo w zależności od modelu za jeden klosz zapłacimy nawet powyżej 1000 zł, o tyle wypolerować lampy możemy nawet sami w domu. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę przedstawimy właśnie w tym artykule.
jak wypolerować lampy
Jeśli chodzi o samo polerowanie lamp, to w gruncie rzeczy nie jest to tak straszna operacja, na jaką wygląda. Większość niezbędnych przedmiotów czy substancji chemicznych znajdziemy w każdym, nawet mniejszym, sklepie budowlanym, a sama operacja zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Oczywiście, przy użyciu prostych narzędzi i domowych sposobów będzie ciężko uzyskać efekt, taki jak ten przy wizycie w polerni. Nie mniej jednak przy odrobinie cierpliwości i poświęconego czasu efekt, jaki uzyskamy, pozwoli wydłużyć żywotność lamp o kilka sezonów.

Przeczytaj również: Jaki zestaw do polerowania lamp wybrać?

Jak przygotować lampy do polerowania?

Zanim jednak przejdziemy do samego sposobu polerowania oraz preparatów i technik, jakie warto użyć, musimy porozmawiać o odpowiednim przygotowani lamp. Jest to bowiem czynnik determinujący, który wpływa na przebieg samego polerowania, jak i końcowy efekt.

Pierwszym i zarazem najważniejszym punktem przygotowania jest dokładne umycie reflektorów. Jest to kluczowe, ponieważ drobinki kurzu czy piasku mogą spowodować, że podczas polerowania powstaną rysy, które nie tylko utrudniają zlikwidowanie matowienia, ale i przyczyniają się do powstawania głębokich przetarć. Te z kolei nie tylko źle wyglądają, ale i skracają żywotność szkła czy tworzywa sztucznego. Jeśli chodzi o użyte środki myjące, to tutaj mamy swoistą dowolność. Nie muszą być to preparaty specjalistyczne i w gruncie rzeczy jak najbardziej sprawdzi się w tym celu płyn do mycia naczyń. Po umyciu i wysuszeniu można również przetrzeć lampy alkoholem lub rozpuszczalnikiem, dzięki czemu mamy pewność, że pozbyliśmy się resztek tłuszczu.

Jak wypolerować lampy?

Po oczyszczeniu powierzchni przychodzi pora na odpowiednie szlifowanie. Tutaj niezbędne będzie nałożenie odpowiednich preparatów oraz ostrożność. Szlifowanie i polerowanie to bardzo ważny proces i łatwo go zepsuć, nawet przez nieodpowiednie ruchy papierem ściernym.

Wracając jednak do szlifowania, kluczowym elementem jest wodny papier ścierny o odpowiedniej gradacji. W przypadku lamp w stosunkowo kiepskim stanie należy rozpocząć pracę od gradacji 800 lub 1500, a następnie przejść przez 2000, 2500 i 3000. Kluczowe jest przy tym, by szlifować, wykonując naprzemiennie ruchy poziome z pionowymi. Bezwzględnie zabronione jest natomiast szlifowanie ruchami kolistymi. Po szlifowaniu należy przejść do polerowania, które można wykonać zarówno przy użyciu maszyny polerskiej, jak i odpowiednio dobranej ściereczki polerskiej. Oczywiście ta druga opcja przeznaczona jest dla domowej regeneracji. Wówczas należy nałożyć na lampę odrobinę pasty i dokładnie, a zarazem dość delikatnie pocierać reflektor do uzyskania pożądanego wyglądu.


Przeczytaj także: Jak myć samochód na myjni?


Należy jednak pamiętać, że sposób ten nie pozwoli uratować bardzo zniszczonych lamp czy głębokich rys. Wówczas jedynym ratunkiem pozostanie konsultacja z profesjonalnym zakładem zajmującym się polerką i ewentualna wymiana lampy na nowej. Bywa bowiem tak, że koszt naprawy przewyższa koszt wymiany elementu.

Jak zabezpieczyć lampy po polerowaniu?

Samo polerowanie to jednak nie wszystko, jeśli chodzi o żywotność samego efektu, jak i odporność lampy na ponowne zmatowienie. W tym celu najlepszymi preparatami zwykle okazują się te oparte na żywicy, która stanowi świetny utrwalacz efektu. W połączeniu jej bowiem z powierzchnią reflektora powstaje silnie utwardzona powierzchnia, która jest odporna na zmywanie, działanie wilgoci czy promieni UV. 

Ponadto preparaty utwardzające pozwalają na uniknięcie pojawianie się nowych rys czy odprysków, jednakże, by osiągnąć ich pełne możliwości, konieczne jest regularne powtarzanie tego zabiegu. Każdy producent podaje ten czas indywidualnie, dlatego też warto przed nałożeniem sprawdzić dokładnie instrukcję, by nie zepsuć powłoki już podczas nakładania.

Jak wypolerować lampy domowym sposobem? 

Niewielu spośród nowych kierowców zna jedną z najpopularniejszych metod na odnowienie reflektorów, jaką jest użycie pasty do zębów. Wbrew pozorom jest to substancja, która skutecznie zastępuje drogie pasty polerskie, a nawet wykazuje się lepszymi efektami. Jedyne, co jest potrzebne do takiej operacji, to pasta i stara szczoteczka. Z relacji kierowców, które znajdziemy na różnych blogach, wynika, że im gorszej jakości pasta, tym lepszy efekt uzyskamy.

Oczywiście pasta działa tak, ponieważ zawiera w sobie fluor i substancje ścierne, które mają identyczne właściwości jak te w pastach polerskich. Jeśli więc chcecie na szybko poprawić wygląd reflektorów, to jest to idealne rozwiązanie.

Podsumowanie 

Decydując się na samodzielne polerowanie lamp, nie powinniśmy się go obawiać. Nie wymaga ono specjalnych umiejętności, a jedyne, co jest potrzebne, to odrobina chęci i dokładność. Gwarantuję, że poświęcając swój czas, na pewno poprawicie wygląd lamp niezależnie od tego, czy użyjecie tańszych, czy droższych preparatów, a nawet zwykłej pasty do zębów. 

Autor: Jakub Grzelak