Data publikacji:

Jaki plecak w góry na jednodniową wycieczkę?

Górskie szlaki każdego roku przyciągają turystów chcących oderwać się od wielkomiejskiego zgiełku i zaznać kontaktu z naturą. Jeżeli planujesz wyjazd w góry, z pewnością przyda ci się plecak. To najwygodniejszy sposób na przenoszenie podstawowych akcesoriów. Jaki plecak turystyczny wybrać, gdy wybierasz się na jednodniową wycieczkę?

Jaki plecak w góry wybrać?

Jaki system nośny w plecaku w góry?

Wybór plecaka warto rozpocząć od sprawdzenia systemu nośnego. To właśnie od niego głównie zależy, czy marsz z plecakiem turystycznym będzie wygodny i komfortowy. Na system nośny składają się nie tylko szelki, ale także usztywniane i wyściełane miękkim materiałem plecy oraz dodatkowe pasy, biodrowy i piersiowy, zapewniające stabilność plecaka. Dobrze dobrany system nośny plecaka jest w stanie rozłożyć ciężar nie tylko na ramionach, ale i na biodrach, co zapobiega bólowi kręgosłupa. Dodatkowo powinien zapewniać wentylację, zapobiegającą odparzeniu pleców. Niektóre plecaki turystyczne mają regulację wysokości szelek, dzięki czemu można je dostosować do osób o różnym wzroście.

Czytaj również: Szlaki turystyczne. Które w polskich górach?

Jaką wybrać pojemność plecaka turystycznego na jednodniową wycieczkę?

Popularnym błędem jest zabieranie na jednodniową wycieczkę po górach plecaka zbyt dużego, przeznaczonego na kilkudniowy trekking. Plecak o pojemności powyżej 50 litrów wręcz zachęca, by spakować do niego więcej rzeczy, często niepotrzebnych. Jeśli zamierzasz spędzić na szlaku zaledwie kilka godzin, najlepiej wybrać mniejszy plecak, o pojemności ok. 20-30 litrów. Schowasz w nim wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy tj. termos, butelkę z wodą, kompas, suchy prowiant, mapę, apteczkę czy kurtkę przeciwdeszczową.

Jednocześnie jego wymiary będą na tyle kompaktowe, że plecak turystyczny nie będzie przeszkadzał w pokonywaniu utrudnień na trasie. Duży plecak, wypełniony tylko częściowo, mógłby zachowywać się niestabilnie. Zwróć też uwagę na pasy umożliwiające skompresowanie plecaka — to naprawdę pomaga.

Ile plecak powinien mieć kieszeni?

Wiele plecaków turystycznych to klasyczne worki z jedną główną kieszenią. Choć są tanie i wytrzymałe, dodatkowe kieszenie mogą okazać się bardzo przydatne. Przede wszystkim pomocne będą duże kieszenie boczne (ze ściągaczami), które pomieszczą termos i butelkę z wodą. Dzięki temu nie musisz rozpinać plecaka by napić się podczas marszu.

Jeszcze większą wygodę zapewni bukłak, więc sprawdź, czy wybrany przez ciebie plecak jest dostosowany do jego przenoszenia. Dobry plecak turystyczny powinien mieć też mniejsze kieszenie na drobnostki, które zawsze powinny być pod ręką, tj. latarkę czołową, telefon, kurtkę przeciwdeszczową, apteczkę lub kompas. W tej roli świetnie sprawdza się niewielka kieszonka na pasie biodrowym, dostępna bez ściągania plecaka.

Plecaki turystyczne z systemem troków

Nie wszystkie przedmioty zmieszczą się do plecaka. Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą statyw do aparatu, kijki trekkingowe czy matę do siedzenia, warto wykorzystać plecak z systemem troków.  Najczęściej występują one po bokach lub u dołu plecaka. Pomocne są też szlufki umożliwiające zaczepienie przedmiotów na karabinku lub pasy (przypominające system Molle), którymi możesz przytroczyć do plecaka dodatkowe kieszenie, pokrowce lub zasobniki.

Przeczytaj również: co to jest geocaching?

Przed wyjściem na szlak warto jednak sprawdzić, czy przyczepione do plecaka akcesoria są stabilne oraz równomiernie rozłożone. Po kilku kilometrach marszu nawet drobna niewygoda może przeistoczyć się w katorgę.

Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak

Choć plecaki trekkingowe najczęściej wykonane są z materiału dobrze radzącego sobie z deszczem oraz mają bryzgoszczelne zamki, podczas górskiej wędrówki nie obędzie się bez dodatkowego pokrowca. Większość dobrych plecaków turystycznych ma dedykowany pokrowiec, umieszczony w niewielkiej, łatwo dostępnej kieszonce. Trzeba jednak pamiętać, że jest on dostosowany tylko do zakrycia plecaka i w przypadku, gdy zostaną do niego przytroczone dodatkowe rzeczy, może okazać się zbyt mały.
Wygodny i ergonomiczny plecak turystyczny w góry to element, który może zaważyć o przyjemności wyprawy. Nie warto więc korzystać z plecaków miejskich lub toreb naramiennych, gdyż już po kilku chwilach mogą okazać się bardzo uciążliwe. Tym bardziej, że podstawowe plecaki turystyczne, idealne na jednodniową wyprawę w góry, można dostać już za kilkadziesiąt złotych.