Data publikacji:

Jak dobrać spinki do mankietów? Jak zakładać srebrne i złote spinki

Panowie, którym elegancja nie jest obca, doskonale wiedzą, że obowiązkowym dodatkiem do stroju wizytowego są spinki do mankietów. Jak się jednak okazuje – akcesoria nie są zarezerwowane wyłącznie na wyjątkowe okazje. Z powodzeniem można wybierać je także do casualowej stylizacji. Jak dobrać i nosić spinki do mankietów? Podpowiadamy!
spinki do mankietów

Jak dobrać spinki do mankietów?

Jak dobrać spinki do mankietów?

Spinki do mankietów należy nosić przede wszystkim do koszul smokingowych, frakowych, wieczorowych i wizytowych z pojedynczym lub podwójnym mankietem. Oczywiście, niezbędnym dopełnieniem stylizacji jest również garnitur, smoking lub frak. Tego typu stroje są zarezerwowane na wyjątkowe i formalne okazje – uroczyste gale i bankiety czy wesela.

Mankiety koszuli, do których nosisz spinki, powinny być wykonane z grubszych i bardziej wytrzymałych materiałów. Dlaczego? Specjalne usztywnienie i np. podwójna warstwa tkaniny skutecznie chronią akcesoria przed spadaniem, zachowując jednocześnie perfekcyjny kształt.


Pamiętaj także, że założenie spinek do mankietów wyklucza pojawienie się na koszuli kieszonki na piersi. Bez obaw możesz jednak dobrać krawat, muchę lub poszetkę. Konieczne jest również zadbanie o to, aby spięta część stroju wystawała poza rękaw garnituru lub smokingu na około 2 cm.

Rodzaje spinek do mankietów

W ofercie popularnych marek znajdziesz setki spinek do mankietów. Producenci zadbali nie tylko o różnorodność w kolorystyce, ale także o dopasowanie akcesoriów do poszczególnych okazji. Dzięki temu możesz zdecydować się zarówno na dodatki eleganckie, jak i te przeznaczone do stylizacji smart casualowych lub casualowych.

Eleganckie spinki do mankietów wyróżniają się przede wszystkim ponadczasowym i uniwersalnym designem. Króluje prostota i stonowana kolorystyka oraz szlachetne materiały. Tego typu akcesoria są najczęściej wykonane ze złota, platyny lub srebra.
Z kolei casualowe spinki do mankietów dają ci ogromne pole do popisu. Jak sama nazwa wskazuje – akcesoria są dedykowane mniej formalnym okazjom, w których trakcie nie musisz dostosowywać się do ściśle określonego dress codu. Dzięki temu możesz wybrać dowolny materiał i wygląd dodatków.

Jak nosić spinki do mankietów?

Wybór idealnych spinek do mankietów to nie wszystko. W trakcie dobierania akcesorium warto pamiętać o kilku pozornie mało istotnych aspektach, które mogą całkowicie odmienić elegancką stylizację. Jednym z nich jest sama okazja i dopasowanie do niej przede wszystkim koloru dodatków.

Podczas codziennych wyjść możesz dowolnie szaleć z barwami i wzorami. Z kolei ważne uroczystości wymagają dobrania spinek do mankietów w stonowanym odcieniu.

Równie ważne jest dopasowanie koloru spinek do mankietów do odcienia koszuli oraz wybór akcesoriów wykonanych z tego samego materiału, co pozostała biżuteria, np. zegarek. Pamiętaj także, że w przypadku koszul z mankietami z dodatkowym guzikiem należy go zapiąć.

Jak zakładać spinki do mankietów?


Sposób zakładania spinek zależy od rodzaju mankietu. Wyróżniamy pojedynczy i podwójny, czyli French caff. Oczywiście, każdy z nich znajduje się w koszulach przeznaczonych na różne okazje.
  • W przypadku mankietu pojedynczego w koszulach frakowych, wizytowych i wieczorowych zakładanie spinek nie powinno sprawiać problemu. Wystarczy, że przełożysz końcówkę przez otwór w materiale, a następnie zapniesz całość i gotowe!
  • Mankiety French caff, czyli podwójne, znajdziesz w koszulach wizytowych, smokingowych lub wieczorowych. Przed założeniem spinek należy podwinąć mankiet, a następnie starannie spiąć materiał.


Czytaj również:
Autorka: Katarzyna Wendzonka