Data modyfikacji:

Klapy w marynarkach i ich znaczenie dla sylwetki 

Odpowiednio skrojona i dobrana do sylwetki marynarka powinna znaleźć się w szafie każdego faceta. W poniższym wpisie zastanowimy się, jakie znaczenie dla ogólnego wyglądu mają klapy marynarki. Są one ważniejsze, niż sądzicie. Jaki wpływ na męski wygląd ma klapa marynarki? Zapraszamy do poradnika!

klapy marynarki

Klapy marynarki:

  1. Klapy marynarki – jakie mają znaczenie?
  2. Klapy marynarki i ich rodzaje
  3. Modne klapy marynarki – jakie wybrać i jak dopasować je do sylwetki?
  4. Co do klapy marynarki?
  5. Ozdobne klapy marynarki – HIT czy KIT?

Sprawdź również nasze stylizacje, gdzie w roli głównej występuje marynarka w kratę męska.

Klapy marynarki – jakie mają znaczenie?

Wydawać by się mogło, że klapy marynarki nie mają żadnego wpływu na ogólny wygląd ubioru, ale nic bardziej mylnego. Dzięki klapom można wyszczuplić lub poszerzyć górną partię sylwetki. Dodatkowo ich wygląd wpływa na posturę – optycznie ją wydłużają lub sprawiają, że wydajemy się niżsi, zgarbieni i mniej pewni siebie.

Warto także dodać, że klapy marynarek zmieniły się na przestrzeni lat. Dzisiaj w modzie jest to, co kiedyś było nie do pomyślenia. Widać również powrót do przeszłości – na męskich tygodniach mody trendsetterzy pokazują się w marynarkach inspirowanych latami 20. ubiegłego wieku.

Klapy marynarki i ich rodzaje

Zacznijmy od tego, że klapy marynarki możemy podzielić według dwóch różnych kryteriów – pierwszym z nich jest szerokość klap, a drugim ich rodzaj. Zacznijmy od szerokości. We współcześnie szytych marynarkach znajdziemy trzy szerokości klap:

  • wąskie klapy marynarki – to najczęściej klapy, których szerokość mieści się w przedziale od 4 do 6 cm,
  • szerokie klapy marynarki – czyli takie powyżej 9 cm,
  • uniwersalne klapy – od 7 do 9 cm.

Coraz częściej widzimy w sklepach marynarki z bardzo wąskimi klapami, które mają około 3 cm szerokości – takie marynarki są modową wpadką. Źle wpływają na proporcje sylwetki. Najlepiej ich unikajcie.

Drugim kryterium podziału był rodzaj klap. Tutaj wyróżniamy:

Klapy proste

Czyli te najbardziej popularne. Inaczej nazywamy je klapami otwartymi, co ma bezpośredni związek z ich wyglądem. Klapy proste posiadają otwartą przestrzeń w miejscu łączenia kołnierza z klapą (to miejsce fachowo nazywamy kozerką). Kozerka najczęściej znajduje się na wysokości wiązania krawatu, ale w aktualnych trendach jest ona umieszczana nieco wyżej – czasem nawet tuż przy linii ramion. Co to daje? Wydłuża sylwetkę. Wystarczy popatrzeć na otwarte klapy sprzed kilkudziesięciu lat – mężczyźni wyglądają w nich na niższych i zgarbionych. Jak wyglądają klapy proste? Tak jak na poniższym zdjęciu.

Klapy ostre

Inaczej nazywane klapami zamkniętymi. Klapy ostre mają zamkniętą kozerkę i charakterystyczne ostre wykończenie skierowane nieco ku górze. Klapy ostre są najczęściej klapami szerokimi, ale coraz częściej pojawiają się również w wydaniu uniwersalnym. Warto również dodać, że klapy ostre wywodzą się od klap frakowych. 

Ten rodzaj klap pojawia się najczęściej w marynarkach smokingowych i dwurzędowych. Skupmy się na chwilę przy tych ostatnich – według zasad klasycznej mody męskiej, każda marynarka z dwurzędowym zapięciem powinna mieć ostre wykończenie klap. Jak to wygląda w praktyce? Producenci często o tym zapominają. Nie można pominąć tego, że klapy ostre uważane są aktualnie za jedne z najmodniejszych. Takie wykończenie dodaje marynarce nieco vintage charakteru i nawiązuje do stylu dandysów.

Klapy szalowe

To klapy marynarki o obłym kształcie, które przypominają przeciągnięty niżej kołnierz. Klapy szalowe są najczęściej wąskie i powinny mieć eleganckie wykończenie, np. satynowe czy z jedwabiu. Coraz częściej taki rodzaj klap pokrywa się aksamitem. Klapy szalowe są zarezerwowane wyłącznie dla smokingów i marynarek wieczorowych.

Modne klapy marynarki – jakie wybrać i jak dopasować je do sylwetki?

A teraz kluczowa kwestia – jak dobrać klapy marynarki do sylwetki? Mężczyźni dobrze zbudowani, z mocnymi ramionami, powinni wybierać klapy szerokie – świetnie sprawdzą się klapy ostre, które optycznie wyszczuplają. Zbyt wąskie klapy jedynie podkreślają szerokie ramiona – takie klapy po prostu giną na barczystej sylwetce, a ta w efekcie wydaje się być jeszcze szersza, niż jest w rzeczywistości. 

Szczupli panowie z kolei lepiej wyglądają w klapach węższych, ale takich, których szerokość jest nie mniejsza niż 6 cm. Sprawdzą się więc klapy proste i szalowe. Szerokie klapy u szczupłych mężczyzn podkreślają ich drobną budowę – działa tutaj ta sama zasada, o której wspominaliśmy wyżej. 

Borykasz się z nadprogramowymi kilogramami? Stawiaj na klapy proste, ale dość szerokie – przynajmniej na 7 cm, a nawet 9 cm i więcej. Prosta klapa jest dość uniwersalna, a szeroki rozmiar nie zginie na twojej sylwetce. 

Jakie klapy są uniwersalne? Średnie, czyli takie, których szerokość waha się w granicach 7-9 cm i najlepiej otwarte.

Co do klapy marynarki?

Każda marynarka z klapami prostymi lub zamkniętymi zawiera butonierkę, czyli mały otwór, który jest obszyty tak, że wygląda jak dziurka od guzika. W butonierce jest miejsce na ozdobę. Na wieczór do bardziej formalnego stroju sprawdzi się kwiat. W wydaniu casualowym postaw na przypinki do klapy marynarki.

Ozdobne klapy marynarki – HIT czy KIT?

Jeśli chcesz dodać swojej marynarce nieco charakteru, to postaw na kolorowe stebnowanie, czyli widoczny ścieg w kolorze odróżniającym się od odcienia marynarki. Przykład – masz szarą marynarkę? Na klapach świetnie będzie wyglądać bordowe stebnowanie. Warto zwrócić uwagę, że tak widoczne stebnowanie sprawdza się wyłącznie w marynarkach casualowych lub smart casualowych, ponieważ odbiera naszej stylizacji formalności. 

Inne ozdoby na klapach marynarki są niedopuszczalne. Klapy ozdobione ornamentami czy marynarki casualowe wykończone klapami szalowymi z połyskującą satyną to wyznacznik modowego kiczu. 

Autorka: Klaudia Borycka