Data publikacji:

Kolor szałwiowy. Najmodniejszy kolor 2019 roku w modzie męskiej

Każdy sezon w modzie, nie tylko damskiej, ma swój dominujący kolor, który przewodzi trendom przez najbliższych kilka miesięcy. Niemniej jednak sprawa jest dużo łatwiejsza, gdy mowa o kolorze żółtym, czarnym czy czerwonym. Gorzej, gdy w łaski film odzieżowych wchodzi kolor, którego nazwa niewiele mówi. Podpowiadamy, jak rozpoznać kolor szałwiowy i jakie ubrania mogą w jego towarzystwie wyglądać bardzo dobrze.
O ile jesteśmy przeciwni ślepemu podążaniu za modą i wymienianiu garderoby co pół roku, to po niektóre trendy warto podchwycić. Ma to miejsce w przypadku takich zjawisk, które wydają się bezpieczne i można domniemywać, że za rok nie trzeba będzie się ich wstydzić. Sezon wiosna-lato 2019 serwuje miłośnikom mody kolor szałwiowy.

Jaki to kolor szałwiowy?

Mimo niewiele mówiącej nazwy, kolor szałwiowy rozpozna raczej każdy. Jest to połączenie koloru ciemnozielonego, z jakim można było się już spotkać w kolekcjach zimowych, z kolorem szarym. Charakterystyczną cechą barwy szałwiowej jest mocne przygaszenie, przywodzące na myśl matową i nieco szorstką fakturę. Szałwia jest kolorem chłodnym, więc doskonale współgra z klasyczną modą męską.

Popularność koloru szałwiowego w modzie męskiej to kontynuacja powrotów do kolorów ziemi. Kojarzące się z naturą barwy już od dłuższego czasu stanowią przeciwwagę do intensywnych i pstrokatych kolorów kojarzących się ze stylem sportowym lub streetwearem. Efekt jest więc przewrotny i to właśnie blade, chłodne oraz stonowane barwy mogą pomóc ci się wyróżnić.

Ubrania w kolorze szałwiowym — jakie wybrać?

Jeżeli ubrania w kolorze szałwiowym przywodzą ci na myśl styl militarny, trop ten jest bardzo słuszny. To właśnie typowe dla wojska elementy garderoby np. parka, kurtka M-65 czy spodnie bojówki mogą wyglądać w szałwiowej barwie bardzo dobrze. Jak się jednak okazuje, kolor ten bardzo dobrze współgra też z innymi elementami garderoby. Szałwiowa marynarka, koszula lub szałwiowe spodnie chino mogą wprowadzić do stylizacji odrobinę świeżości i elegancji.

Popularność szałwi to także dobry moment, by odświeżyć resztę palety militarnych barw. W kolekcjach marek odzieżowych z pewnością znajdziesz w sezonie wiosna-lato 2019 ubrania oliwkowe, beżowe lub w kolorze khaki. Podobnie jak one, tak i szałwie bardzo dobrze czuje się na tkaninach szorstkich, o grubym splocie. Połyskujące ubrania w kolorze szałwiowym mogłyby wyglądać na wypłowiałe.

Z czym łączyć kolor szałwiowy?

Główną zaletą koloru szałwiowego jest fakt, że doskonale łączy się z brązową skórą. Zgaszona zieleń wpadająca w szarość dobrze pasuje też do innych jasnych lub pastelowych kolorów, m.in. białego, różowego, ceglanego, morskiego czy szarego. Co ciekawe, inspiracji można szukać w… wystrojach wnętrz! Podobnie jak w modzie, tak i we wnętrzarstwie kolor szałwiowy robi prawdziwą furorę.

Kilka słów o tym, czego warto unikać. Przede wszystkim szałwia niezbyt dobrze prezentuje się w towarzystwie kolorów bardzo jaskrawych. Fluorescencyjne żółcie lub pomarańcze warto więc pozostawić na inne okazje. Dużą ostrożnością należy też wykazać się łącząc szałwię z podobną, aczkolwiek bardziej nasyconą barwą. W niektórych przypadkach szałwiowe ubranie może wydawać się nieco wypłowiały. Jeżeli nie możesz dobrać identycznego koloru, postaw na większy kontrast.

Zachęcamy do zapoznania się z kolorem szałwiowym, gdyż jest to barwa bardzo  elegancka i świetnie wpisująca się w kanony męskiego stylu. Co więcej, ma bardzo duże szanse na to, by zagościć w kolekcjach odzieżowych na dłużej.

Autor: Szymon Sonik