Data modyfikacji:

Koperta w zegarku. Jaką wybrać?

Zadaniem koperty jest ochrona mechanizmu i tarczy zegarka. Wystawiona jest nie tylko na uderzenia, ale i działanie kurzu, wilgoci lub potu. Jak wybrać właściwą kopertę zegarka? Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar i materiał koperty, a także jak sprawdzić jej jakość.

koperta w zegarku

Przeczytaj również: Budowa zegarka, czyli z czego składa się zegarek

Materiał koperty – jaki wybrać?

Koperty zegarków wykonane są z najrozmaitszych materiałów. Oprócz tych, które znajdziesz poniżej, wykorzystywane są także m.in. drewno, beton czy tantal. Wybierając swój wymarzony czasomierz zwróć uwagę na to, czy każdy element koperty wykonany jest z tego samego materiału. Popularną sztuczką jest wykonanie z dobrej jakości metalu jedynie dekielka koperty. Sprawdź też, czy nie masz uczulenia na dany metal.

Materiały stosowane w produkcji kopert

  • Tworzywo sztuczne – stosowane w najtańszych czasomierzach kwarcowych oraz modelach sportowych.
  • Stal – najpopularniejszy materiał kopert zegarkowych.
  • Ceramika – koperty wytwarzane są ze specjalnego spieku odpornego na zarysowania.
  • Tytan – koperty z tytanu są lekkie, antyalergiczne oraz szybko nagrzewają się ciepłotą ciała.
  • Złoto – czyste złoto jest materiałem zbyt miękkim, więc do produkcji kopert stosuje się stopy z dodatkowymi domieszkami zwiększającymi trwałość.
  • Pozłacana stal – przed zakupem upewnij się, że naniesiona powłoka jest wystarczająco gruba i trwała. W niedbale wykonanych zegarkach warstwa metalu szlachetnego może zedrzeć się już po kilku miesiącach.

Wodoszczelność koperty zegarka

Jedną z ważniejszych funkcji koperty zegarka jest ochrona wnętrza przed zalaniem. Wodoszczelność uzależniona jest w głównej mierze od jakości uszczelnienia koperty oraz znajdującej się w nim koronki. W przypadku zegarków podawana jest w atmosferach lub metrach, przy czym 1 atm odpowiada zanurzeniu na ok. 10 m. Musisz jednak pamiętać, że jest to ciśnienie statyczne. Nie oznacza więc, że możesz na takiej głębokości z danym zegarkiem nurkować. Zegarek o wodoodporności 3 atm jest odporny jedynie na zachlapanie, 5 atm umożliwia kąpiel w zegarku, a 10 atm pozwala pływać z zegarkiem w basenie.

Jak dobrać rozmiar koperty?

Jeszcze do niedawna męskie zegarki, zwłaszcza garniturowe, miały stosunkowo nieduże koperty. Modele o szerokości koperty wynoszącej 35 mm nie były niczym zaskakującym. Dziś królują jednak znacznie bardziej masywne koperty, a modele o średnicy mniejszej niż 40 mm mogą zostać uznane za wersje kobiece. Zazwyczaj męskie zegarki mają szerokość ok. 40-45 mm, choć z pewnością spotkasz jeszcze większe modele. Pamiętaj, że rozmiar koperty zegarka uzależniony jest nie tylko od upodobań, ale przede wszystkim od średnicy nadgarstka. Mężczyźni o drobnych nadgarstkach powinni unikać dużych kopert, gdyż będą one nieestetycznie odstawać. W niektórych sytuacjach mogą też sprawiać dyskomfort.

Koperta zegarka garniturowego – na co zwrócić uwagę?

Wybierając zegarek garniturowy nie warto sugerować się jedynie średnicą koperty. Większe znaczenie ma jej wysokość. Pamiętaj, że zegarek powinien bezproblemowo chować się pod mankietem koszuli, więc nie może być zbyt przysadzisty. Jeśli wybierzesz nieodpowiedni kształt zegarka, będzie każdorazowo zahaczał o rękaw koszuli. Gwarantujemy, że ciągłe poprawianie go doprowadzi cię do szału.

Koperta monocoque

Ciekawą odmianą koperty zegarka jest koperta monocoque. W odróżnieniu od klasycznych konstrukcji nie ma dekla i jest stworzona z jednego elementu. Jak więc dostać się do mechanizmu? Aby to zrobić, zegarmistrz musi zdemontować koronkę, szkiełko oraz tarcze. Wykonana z dużą precyzją koperta ze stali szlachetnej eliminuje ryzyko rozszczelnienia lub powstania luzu. Jest dzięki temu bardziej odporna na zanieczyszczenia, wilgoć lub wodę. Zegarki o jednoelementowej kopercie monocoque wykorzystywane są m.in. przez nurków.