Data modyfikacji:

Czym wyróżnia się koszula oxford i jak nią nosić?

Koszula oxford to jeden z tych elementów ubioru, który powinien znaleźć się w każdej męskiej szafie. Jest uniwersalna, elegancka, a przy okazji zaskakująco wygodna. Czym wyróżnia się koszula typu oxford? Na jakie okazje się nadaje? Z jakimi ubraniami ją łączyć? Sprawdź nasz poradnik.

Polecamy: Kolorowe koszule męskie

koszula oxford

Czym wyróżnia się bawełna typu oxford?

Tkanina koszuli typu oxford jest bardzo charakterystyczna i rozpoznasz ją na pierwszy rzut oka. Ma prosty, koszykowy splot, jednak pewien zabieg nadaje jej unikatowego wyglądu. Skrzyżowane są bowiem ze sobą nie pojedyncze, a podwójne nici osnowy i wątku.

Dzięki przepleceniu białego wątku i kontrastowej, kolorowej osnowy udaje się uzyskać eleganckie, nieco przygaszone barwy tkaniny. Z daleka barwa koszuli wydaje się jednolita, jednak po przyjrzeniu się z bliska widać drobny mikrowzór, podobnie jak na denimie czy melanżowym tweedzie.

Dzięki zastosowaniu podwójnych, a nawet zwielokrotnionych włókien osnowy i wątku, dodatkowo udaje się uzyskać sporą przewiewność koszuli. Może ona być niemałym zaskoczeniem, bowiem materiał oxford wydaje się na pierwszy rzut oka gruby i zbyt ciepły do użycia latem. Luźna struktura tkaniny sprawdza się jednak nawet podczas wysokich temperatur, choć oczywiście nie może mierzyć się z lnem. Z koszuli oxford skorzystasz komfortowo o każdej porze roku.

Historia koszuli oxfordzkiej

Współcześnie koszula oxfordzka kojarzona jest przede wszystkim z akademickim stylem preepy, zwłaszcza w wersji z kołnierzykiem button-down. Przez swój uniwersalny charakter idealnie odnalazła się w latach 50. XX wieku w stylu łączącym elegancję ze sportowym charakterem.

Na popularyzację koszuli oxfordzkiej największy wpływ miała jedna marka - Brooks Brothers. Wprowadzone pod koniec XIX wieku koszule aż do 2020 roku stanowiły ważną gałąź asortymentu firmy. Przykrą ciekawostką jest fakt, że w tymże roku marka o ponad dwustuletniej tradycji ogłosiła upadłość.

Przed spopularyzowaniem koszul oxford, na szeroką skalę używane były one m.in. w tenisie, gdzie zostały wyparte przez zaprojektowane przez Rene Lacosta koszulki polo. Trafiły tam z innego elitarnego sportu, czyli z polo. Oprócz tkanin oxford produkowano wówczas również inne sploty, również nazwane na część znanych uniwersytetów: Harvard, Cambridge i Yale. Nie dotrwały one jednak do obecnych czasów.

Kołnierzyk koszuli oxfordzkiej – jaki wybrać?

Jednym z charakterystycznych elementów koszul oxfordzkich jest kołnierzyk o długich wyłogach. Długie kołnierzyki dobrze chowają się pod klapami marynarki, co nadaje sylwetce smukłości i elegancji. Na końcach wyłogów kołnierzyka często znajdowały się niewielkie guziki, które miały praktyczne zadanie – utrzymywały wyłogi w ryzach i zapobiegały podnoszeniu się kołnierzyka po rozpięciu górnego guzika.

Dzięki temu kołnierzyk button-down świetnie nadaje się do koszul casualowych, noszonych bez krawata i marynarki. Warto wówczas wybrać koszulę oxford z delikatnym prążkiem, podkreślającym nieformalny charakter ubioru. Mitem jest natomiast to, że do kołnierzyka z guzikami nie wolno zakładać krawata. Wręcz przeciwnie, w niektórych wydaniach prezentuje się on bardzo dobrze. Dobrze pasuje chociażby krawat dziergany knit, zwłaszcza zawiązany węzłem four-in-hand.

Jak nosić koszulę oxford?

Uniwersalna koszula oxford pasuje do wielu strojów, zarówno codziennych, smart casualowych, jak i formalnych. Jeśli połączysz ją ze sportową marynarką i spodniami typu chino, uzyskasz świetną stylizację w duchu preppy. Zimową porą połącz koszulę oxford z tweedową marynarką, która dobrze pasuje chropowatą fakturą do specyficznej tkaniny koszuli.

Jeśli natomiast decydujesz się na połączenie koszuli typu oxford z garniturem, wybierz tę o najbardziej formalnym kolorze. Najlepszym wyborem jest koszula śnieżnobiała, ale na mniej ważne okazje nada się też gładka koszula błękitna lub różowa.

Autor: Szymon Sonik