Data modyfikacji:

Krawaty męskie – klasyczne, eleganckie, modne. Jak dobrać krawat? Rodzaje krawatów


Krawaty męskie niejedno mają imię! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich noszenia, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Podpowiadamy w nim m.in. jak odpowiednio dobrać krawat do okazji i stylizacji oraz omawiamy poszczególne rodzaje krawatów. Zapraszamy do lektury!
krawat

Krawaty męskie – poznaj jego rodzaje


Krawaty męskie mogą być różne. Wiesz, że można je podzielić ze względu na rozmiar, materiał oraz wzór? Poniżej przedstawiamy pełną klasyfikację.

• Krawat tradycyjny

Najczęściej jest wykonany z jedwabiu. Ma koniec ścięty w znany trójkąt. Nosimy go przeważnie do stylizacji formalnych, np. z garniturem. Warto dodać, że krawaty tradycyjne dzieli też na te wykonane z różnych rodzajów materiału (wówczas wierzchnia część krawata najczęściej wykonana jest z jedwabiu, a podszewka z poliestru lub wiskozy w innym kolorze i wzorze) oraz z tej samej tkaniny. Te ostatnie są z reguły droższe, ale też łatwiej je wiązać.

• Krawaty z grenadyny

Najczęściej z końcem ściętym w trójkąt. Czym ten krawat różni się od poprzednika? Przede wszystkim materiałem, z jakiego został wykonany. Grenadyna to materiał jedwabny o wyraźnej strukturze. Ma matowe wykończenie, a dzięki wyraźnej fakturze takie krawaty nosi się najczęściej do mniej formalnych stylizacji, np. na co dzień.

• Krawaty wełniane

Wykonane z wełny. Mają matowe wykończenie, co sprawia, że są mniej formalne. Na uwagę zasługuje też struktura materiału, która przypomina nieco wełniane swetry. Ze względu na wygląd takie krawaty nosi się najczęściej jesienią i zimą.
• Knit

To krawaty nazywane potocznie „skarpetą”. I nie bez przyczyny – knity są wykonane z dzianiny, co nadaje im charakterystyczny wygląd. Knity są na końcu ścięte na płasko, mają widoczne prześwity (to zasługa dość grubego dzianinowego splotu). Knity mogą być wykonane z jedwabiu, wełny, a nawet lnu. Można nosić je przez cały rok. Warto jednak dobrać materiał do pory roku. Knity mogą mieć różne sploty, kolory i wzory. Nosi się je do mniej formalnych stylizacji.
Ponadto na rynku znajdziecie krawaty z połyskiem i matowe, we wzory i gładkie, a także te o różnych wymiarach. Standardowe krawaty, które sprawdzą się w większości sytuacji, to modele o szerokości od 7 do 9 cm. Są też krawaty wąskie (szerokość 4-6 cm) oraz szerokie (szerokość powyżej 9 cm). Kiedy nosi się wąskie krawaty? Kiedy wybieracie marynarki o bardzo wąskich klapach. Ta sama zasada działa przy krawatach szerokich. Te sprawdzają się świetnie do marynarek dwurzędowych z szerokimi klapami.

Jaki krawat do garnituru? Wszystko, na co musisz zwrócić uwagę


Panowie najczęściej noszą krawaty w towarzystwie garnituru. Przed tobą ważne wyjście i nie wiesz, jaki krawat wybrać? Poniżej podpowiadamy, jak dobrać je do poszczególnych rodzajów garnituru.

Jaki krawat do granatowego garnituru?


Granatowe garnitury są najbardziej uniwersalne i jednocześnie najczęściej spotykane. Z takim zestawem ciężko popełnić modowe faux pas. Ale jeśli wszystko ma być dobrane idealnie, to sprawdź, jakie krawaty będą wyglądać z granatowym garniturem najlepiej.

• Krawat bordowy

A właściwie wszystkie odcienie bordo i czerwieni. Taki kolor krawata świetnie dopasuje się do koszuli białej, jasnoniebieskiej i w kolorze pudrowego różu.

• Krawat ciemnozielony

Bardziej stonowana i jednocześnie nie mniej stylowa propozycja. Do granatowego garnituru i ciemnozielonego krawata dobierz koszulę w kolorze białym lub błękitnym.

• Krawat granatowy

Granat z granatem? Jesteśmy jak najbardziej na tak! Podobny zestaw rozjaśnij koszulą białą lub jasnoróżową. Unikaj koszuli błękitnej – zbyt duża ilość niebieskiego odcienia też nie jest wskazana.

• Krawat brązowy

Będzie wyglądać świetnie w towarzystwie granatowego garnituru i koszuli białej oraz błękitnej.

• Krawat szary

Najlepiej w odcieniu stalowym lub jasnoszarym. Podobny zestaw dopełnij koszulą w kolorze białym lub jasnoniebieskim.

• Krawat czarny

Tak, ale tylko w towarzystwie granatowego garnituru i białej koszuli bez wzorów.

Jaki krawat do szarego garnituru?


• Krawat bordowy

W towarzystwie białej koszuli.

• Krawat czarny

Również w towarzystwie białej koszuli.

• Krawat szary

Będzie wyglądać świetnie w połączeniu z białą, pudroworóżową lub błękitną koszulą.

Jaki krawat do brązowego garnituru?


• Granat

W połączeniu z brązowym garniturem i białą koszulą.

• Ciemny fiolet

Noś go do białej koszuli

• Brąz

Będzie wyglądać obłędnie z koszulą białą, a także tą kremową lub ecru.

• Bordo

Noś go z koszulą białą lub w odcieniu pudrowego różu.

• Krawat w kolorze pomarańczowym lub żółtym

Brązowy garnitur ma ciepły odcień, dlatego będzie wyglądać świetnie z równie ciepłym kolorem żółtym lub pomarańczowym. Takie połączenie najbezpieczniej prezentuje się z koszulą białą.

• Krawat rudy

Rudość to coś pomiędzy brązem a pomarańczem, więc taki krawat nie może wyglądać z brązowym garniturem źle. Noś go do białej koszuli.

Jaki krawat do czarnego garnituru?

A jaki krawat pasuje do czarnego garnituru? Komplet w ciemnym odcieniu jest kwintesencją ponadczasowej elegancji, dlatego jest zarezerwowany na wyjątkowe okazje. Podczas doboru odpowiednich akcesoriów do zestawu w takim kolorze weź pod uwagę wydarzenie i swój gust.

  • Krawat czarny

To jedno z najlepszych i zarazem najbezpieczniejszych połączeń. Akcesorium w takim kolorze pasuje dobrze do czarnego garnituru i białej koszuli. Możesz wybierać je na wieczorne przyjęcia i pogrzeby. Co ciekawe, czarny krawat wygląda równie świetnie w towarzystwie czarnej koszuli.

  • Krawat biały

Ciekawy dodatek, który warto łączyć z poszetką w tym samym kolorze. Unikaj jednak białych krawatów podczas uroczystych gal, w trakcie których jest wymagany formalny dress code, oraz pogrzebów.

  • Krawat czerwony

Jeśli chcesz odrobinę zaszaleć, to możesz postawić również na czerwony krawat do czarnego garnituru. To świetny pomysł na dodanie stylizacji oryginalności i wyróżnienie się z tłumu. Dodatek w takim kolorze prezentuje się doskonale w duecie i z białą, i z błękitną koszulą.

  • Wzorzysty krawat

Jednolity krawat to tylko jedna z propozycji, które warto zestawiać z czarnym garniturem. Na mniej formalne okazje możesz wybrać także dodatek pokryty ulubionym wzorem. Panowie sięgają chętnie po krawaty ozdobione paskami, groszkami albo rombami. Równie ciekawie będzie wyglądać materiałowy dodatek w kwiaty.


Jaki krawat do garnituru we wzory?


Jego odcień dobierz do odcienia garnituru i koszuli. Skorzystaj z powyższych podpowiedzi. Co z wzorami? Jeśli nie jesteś mistrzem w łączeniu kilku wzorów razem, to do wzorzystego garnituru najbezpieczniej będzie założyć gładki krawat bez wzorów. Chcesz zaszaleć? Postaw na krawat w drobne i ponadczasowe wzory, np. cienkie paski czy kropki. Unikaj mocnych printów typu paisley. I pamiętaj – wzorzysty krawat powinien swoim odcieniem nawiązywać do wzorzystego garnituru. Wówczas całość będzie ze sobą dobrze współgrać.

Krawat i poszetka – jak zgrać je razem?


Poszetka to nieodłączny element każdej formalnej stylizacji z garniturem. Należy więc dobrać ją tak, aby odpowiednio uzupełniła stylizację i nie gryzła się z krawatem. Najważniejsze jest to, że poszetka NIE powinna być dobrana pod kolor krawata. Taki duet jest totalnym modowym faux pas! Poszetka i krawat muszą się od siebie różnić, a jednocześnie razem współgrać. Jak to osiągnąć?
• Połączenie kolorystyczne

Czyli poszetka ma drobny element kolorystyczny, który nawiązuje do krawata lub na odwrót. Radzimy, aby zawsze jedna rzecz była wzorzysta. Wówczas można poszetką lub krawatem kolorystycznie nawiązać do wzoru jednej z tych rzeczy.

• Ten sam wzór, ale w innym kolorze

Sprawdzi się to zwłaszcza w stonowanych zestawach z gładką koszulą i gładkim garniturem. Paski na krawacie w kolorze bordowym, a na poszetce w kolorze błękitnym. Możliwości jest naprawdę wiele!

Jak wiązać krawat?

Nawet najlepiej dobrany krawat nie będzie wyglądać dobrze, jeśli nie zadbasz o to, aby był dobrze zawiązany. Niechlujnie wykonany węzeł czy niewłaściwa długość końców mogą narazić cię na modową wpadkę, zwłaszcza w trakcie ważnego wydarzenia. Jak zawiązać krawat? Mamy na to kilka sposobów!

Jak się wiąże krawat? Postaw na węzeł półwindsorski

Węzeł półwindsorski jest symetryczny i elegancki, dzięki czemu możesz wybierać go na oficjalne i wieczorne okazje. Zacznij od ułożenia krawata w taki sposób, aby szerszy koniec zwisał niżej po lewej stronie, a następnie przełóż go nad węższą końcówką i owiń, tworząc pętlę. Wszystkie ruchy wykonuj po prawej stronie.

Gdy połówka węzła jest już gotowa, możesz ponownie wziąć do ręki szerszy koniec i przełożyć go pod węższym końcem z prawej na lewą stronę. Teraz ostrożnie owiń węzeł, przełóż szerszą część przez jego środek, kierując się od dołu do góry i umieszczając końcówkę w powstałej pętli. Zaciśnij, popraw i idealnie zawiązany krawat jest gotowy!

Węzeł prosty – najłatwiejszy sposób wiązania krawata

Innym sposobem na to, jak wiązać krawat, jest wykonanie węzła prostego. Jego nazwa nie jest przypadkowa – naprawdę jest łatwy i szybki, dlatego polecamy go facetom, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w wiązaniu tego typu dodatków.

Zacznij od umiejscowienia krawata pod kołnierzykiem, upewniając się, że dłuższy koniec znajduje się po lewej stronie. Skrzyżuj końcówki ze sobą, a następnie owiń szerszą część wokół tej węższej. Postaraj się zrobić to od prawej strony.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie szerszej części na wierzchu węzła poprzez przełożenie go z lewej strony na prawą, wyciągnięcie jej do góry i pociągnięcie przez powstałą dziurkę. Teraz wystarczy jedynie poprawić krawat, upewnić się, że węzeł jest odpowiednio ciasny i gotowe!

Nie wiesz, jak zawiązać krawat?

Jeśli wiązanie krawatów sprawia ci problem, to możesz albo trenować do momentu, aż nauczysz się wykonywać przynajmniej jeden węzeł, albo zdecydować się na… dodatek na zawieszkę. To krawaty, które nie wymagają wiązania – zamiast tego wystarczy umieścić je pod kołnierzykiem i gotowe!


Mucha czy krawat? Co kiedy nosić?


Tutaj zasada jest prosta. Muchę nosimy tylko na spotkania formalne odbywające się wieczorem, np. bale. Nosimy ją także do smokingu i fraka. We wszystkich innych sytuacjach stawiamy na krawat. Nie oznacza to jednak, że na wieczorne formalne spotkania nie można założyć krawata. Jak najbardziej można to zrobić. Pod warunkiem, że nie założyliście smokingu ani fraka.

Modne krawaty 2024


Modny krawat to to czego szukasz? Zerknij poniżej i sprawdź polecane modele.
Zdjęcie:Benjamin Rascoe/Unsplash