Data modyfikacji:

Kultowe buty Timberland. Historia marki

Są znane na całym świecie, noszą je mężczyźni, a do pewnego czasu także kobiety. Gwarantują maksymalny komfort nie tylko zimą, ale także latem. Mowa oczywiście o kultowych butach Timberland, których nie powinno zabraknąć również w twojej garderobie. Odkryj, jak zaczęła się ich historia i w czym tkwi sekret ich popularności.

Jak zaczęła się historia butów Timberland?

Pierwsze męskie buty Timberland wyprodukowano już w drugiej połowie XX w., kiedy to Nathan Swartz założył markę w Stanach Zjednoczonych. Amerykański producent już od samego początku działalności mógł pochwalić się nie tylko pasją do obuwia, ale także doświadczeniem – swoją przygodę z modą rozpoczął w 1918 r. jako szewc, aby następnie wykupić połowę udziałów w fabryce, w której do tej pory pracował. W 1995 r. miał już 100% udziałów i tym samym stał się właścicielem The Abington Shoe Company. To właśnie wtedy Swartz po raz pierwszy wyprodukował obuwie przy użyciu nieznanej do tej pory technologii, dzięki której wtłoczona w podeszwę cholewka była dodatkowo połączona ze szwami.

Premiera pierwszych męskich butów Timberland

W 1973 r. na rynku pojawił się pierwszy wodoodporny model – Timberland, który nawet po upływie ponad 40 lat jest uważany za jedną z najbardziej kultowych propozycji spośród obuwia sygnowanego logo z charakterystycznym drzewkiem. Męskie buty Timberland, potocznie zwane Żółtymi lub Drwalami, od momentu premiery cieszyły się ogromną popularnością wśród mężczyzn. Warto wspomnieć, że to właśnie do nich marka początkowo kierowała swoją ofertę. Po sukcesie pierwszego modelu obuwia marka oficjalnie zmieniła nazwę na The Timberland Company.

Kolejne modele butów męskich Timberland pojawiają się na rynku

Sukces pierwszej pary butów Timberland tylko zmotywował markę do dalszej produkcji obuwia. Rok po premierze wodoodpornego modelu na rynku pojawiły się skórzane mokasyny i buty dedykowane żeglarzom, dzięki którym producent zaczął wyznaczać trendy w świecie mody. W 1978 roku produkty sygnowane logo firmy były już dostępne nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także we Włoszech. Otworzono również pierwszy sklep detaliczny w Rhode Island. Do 1986 r. buty męskie Timberland można było kupić także w punktach we Francji i w Niemczech.

Buty Timberland nie tylko dla mężczyzn

W 1988 r. oferta marki obejmowała już nie tylko męskie, ale także damskie buty Timberland. Wraz z pojawieniem się na rynku damskiej kolekcji, producent kontynuował ekspansję na rynkach europejskich. Kolejny oficjalny sklep stacjonarny otworzono w Londynie. Po upływie kilku lat w asortymencie pojawiły się również zegarki.

Buty Timberland dostępne także w Polsce

Choć historia butów Timberland rozpoczęła się już w XX w., to w Polsce możemy kupić je dopiero od 2002 roku. Rok po pojawieniu się marki w naszym kraju swoje 30. urodziny obchodził pierwszy model męskiego obuwia, którego popularność nie uległa zmianie – nadal był jedną z najchętniej wybieranych propozycji sygnowanych logo amerykańskiego producenta. W 2003 r. Timberland zajął 5. miejsce w rankingu najbardziej pożądanych marek stworzonym przez magazyn Fortune. 3 lata później firma postanowiła umieścić na swoich butach specjalną etykietę, na której klienci mogli znaleźć informacje na temat ilości energii zużytej do ich wykonania, odsetku siły roboczej, jaką stanowią dzieci w fabrykach, czy sposobu produkcji danego modelu.

Współczesne buty Timberland

Marka Timberland wraz z upływem lat zyskiwała kolejnych wiernych klientów na kilku kontynentach, aby stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów traperów na świecie. Co ciekawe, kultowy model z 1973 r., czyli The Original Yellow Boot lub po prostu Timberland, jest nadal najchętniej wybieranym obuwiem spośród setek propozycji marki.