O suplementacji kwasu foliowego słyszy się przede wszystkim w przypadku kobiet, które są w ciąży lub chcą rozpocząć starania o malucha. Czy wiedziałeś jednak, że warto włączyć go również do diety przyszłego taty? Dzisiaj bierzemy pod lupę kwas foliowy dla mężczyzn. Sprawdź, co to jest kwas foliowy i po co go zażywać.
Zacznijmy od podstaw, czyli sprawdźmy, co to jest kwas foliowy i jakie ma działanie. I to nie tylko dla mężczyzn, ale także kobiet i dzieci. Witamina B9, B11 lub folacyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Tak naprawdę nie jest to jeden związek chemiczny – pod nazwą kwas foliowy kryje się aż 20 pochodnych substancji nazywanych pteryną.
Przeczytaj również: Białe zęby - jaką pastę wybrać? Czarna pasta = białe zęby
Substancja rozpuszczalna w wodzie jest niezwykle ważna. To właśnie kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów odpowiedzialnych za powstawanie DNA, czyli kwasów nukleinowych oraz w trakcie tworzenia nowych komórek. Pochodne pteryny regulują ich wzrost i prawidłową pracę. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić np. do anemii czy podwyższonego poziomu aminokwasu o nazwie homocysteina.
Poziom kwasu foliowego u mężczyzn zależy od wielu czynników zewnętrznych. Powodem jego spadku może być np. nieustanny stres, nadmierne korzystanie z używek, w tym głównie z alkoholu i papierosów, oraz picie kawy. Nie bez znaczenia jest także niewłaściwie zbilansowana i uboga w składniki odżywcza dieta czy suplementacja kwasu acetylosalicylowego.
Kwas foliowy dla mężczyzn pozwala przede wszystkim uzupełnić niedobory cennej substancji, które zdarzają się coraz częściej. Jak się jednak okazuje, suplementacja jest polecana również przyszłym tatom. Dlaczego? Ponieważ ma ogromny wpływ na poprawę jakości nasienia – kwas foliowy sprawia, że w spermie znajduje się o wiele więcej plemników, które są w stanie zapłodnić komórkę jajową. Z kolei jego niedobór w znaczący sposób obniża płodność.
Co więcej, niedobór kwasu foliowego u mężczyzn może odbić się negatywnie na zdrowiu i rozwoju dziecka. Jak wspomnieliśmy wcześniej, substancja bierze udział w syntezie kwasów odpowiedzialnych za metylację DNA. To z kolei wpływa na wytworzenie tzw. specyfikacji tkankowej. Zbyt mała ilość substancji może prowadzić do pojawienia się zaburzeń rozwojowych u maluszka.
Chcesz zadbać o prawidłowy poziom kwasu foliowego w swoim organizmie? Zanim rozpoczniesz suplementację, postaw na odpowiednio zbilansowaną dietę i pilnuj tego, co ląduje na twoim talerzu. Gdzie szukać cennej substancji odpowiedzialnej za prawidłową płodność u mężczyzn?
Włącz do codziennej diety drożdże, owoce cytrusowe (pomarańcze i grejpfruty) oraz źródła białka zwierzęcego, w szczególności różnego rodzaju sery, wątróbkę i jajka. Na twoim talerzu nie może zabraknąć również orzechów i ziaren oraz warzyw. Najwięcej kwasu foliowego znajdziesz w brukselce, brokułach, sałacie, szpinaku, zielonym groszku, pomidorach, kapuście, szpinaku czy szparagach.
Pamiętaj jednak, że kwas foliowy łatwo ulega rozpadowi, przez co wysoka temperatura i nadmierna ekspozycja na światło słoneczne znacząco obniżają jego zawartość w pożywieniu. Właśnie dlatego należy sięgać przede wszystkim po produkty nisko przetworzone oraz ograniczyć gotowanie, smażenie czy pieczenie warzyw zawierających foliany.
Możesz również zdecydować się na suplementację kwasu foliowego dla mężczyzn. W tym celu najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania i przepisze dobre, bezpieczne dla zdrowia suplementy.
Autorka: Katarzyna Wendzonka