Data modyfikacji:

Mechanizm kwarcowy w zegarku. Jak działa? Jak jest zbudowany?

Chcesz zafundować sobie nowy zegarek? Pierwszym parametrem w budowie zegarka, na który należy zwrócić uwagę, jest nie wygląd akcesorium, a sposób, w jaki jest napędzany. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest mechanizm kwarcowy, który w standardowej odsłonie do działania potrzebuje jedynie baterii. Co warto o nim wiedzieć? To i propozycje zegarków napędzanych właśnie w ten sposób znajdziesz w artykule!

Jak działa zegarek kwarcowy?

Sekretem działania zegarków kwarcowych jest wykorzystywany w nich kryształ, czyli kwarc. To właśnie jego drgania są przesyłane do rezonatora, który je przelicza, a następnie powoduje ruch wskazówki lub wyświetlenie na tarczy godziny w formie cyfrowej. Co ciekawe, wspomniane drgania są generowane nawet z częstotliwością wynoszącą 32 tysiące na sekundę! Nic więc dziwnego, że mechanizm kwarcowy jest ceniony za swoją precyzję.

Budowa mechanizmu kwarcowego

Budowa mechanizmu kwarcowego jest dość skomplikowana. Główną rolę gra, oczywiście, silnik, który odbiera impulsy pochodzące z układu scalonego, oraz kryształ kwarcu. Nie brakuje także baterii, którą należy wymieniać co około 1,5 - 2 lata, oraz kondensatora. Oprócz wnętrza, zegarki kwarcowe mogą pochwalić się także inną niż pozostałe modele warstwą zewnętrzną.

Główną częścią zegarka z mechanizmem kwarcowym jest tarcza. Interesującym rozwiązaniem jest element otwarty, nazywany również szkieletowym, który umożliwia podziwianie pracy systemu napędzającego. Na rynku znajdziesz także modele z zamkniętą tarczą. To ona, razem z mechanizmem, jest umieszczona w kopercie, która powinna być wykonana z solidnych i wytrzymałych materiałów, podobnie jak samo szkiełko.

Zalety zegarków kwarcowych

Popularność, jaką cieszy się współcześnie mechanizm kwarcowy, nie jest przypadkowa. Napędzane nim zegarki są przede wszystkim niezwykle precyzyjne – stąd właśnie tak chętne wykorzystywanie ich w modelach szwajcarskich. Równie ważna jest wygodna użytkowania. W przeciwieństwie do czasomierzy mechanicznych, te kwarcowe nie wymagają nakręcania – wystarczy działająca bateria, aby nieustannie wskazywał dokładną godzinę.

Mówiąc o zaletach zegarków z mechanizmem kwarcowym, nie można nie wspomnieć o dość przystępnej cenie, która idzie w parze z praktycznie zerowym wkładem użytkownika w prawidłowe działanie czasomierza. Tego typu modele mogą pochwalić się naprawdę dobrym stosunkiem jakości do ceny, łatwą dostępnością oraz imponującym wyborem zegarków o różnym designie i funkcjonalności.

Mechanizm kwarcowy solarny

Tradycyjny mechanizm kwarcowy to nie wszystko, co przygotowali dla klientów producenci. Nowinką w świecie czasomierzy są modele solarne, czyli z systemem napędowym, który opiera się na klasycznym rozwiązaniu, jednak wzbogaconym o jedną, naprawdę istotną różnicę – zamiast zasilania baterią, mamy tu do czynienia z wykorzystaniem energii słonecznej. Oznacza to, że wystarczy dostęp do promieni, aby twój zegarek precyzyjnie odmierzał czas.

Zasada działania zegarków kwarcowych solarnych jest podobna do tego, którym mogą pochwalić się popularne w ostatnich latach panele słoneczne. Innowacyjny mechanizm pobiera najpierw energię ze światła, a następnie zamienia ją w energię kinetyczną. I to właśnie ona odpowiada za to, że wskazówki nieustannie poruszają się po tarczy akcesorium.

Jedną z największych zalet zegarków napędzanych solarnym mechanizmem kwarcowym jest większa wydajność, niż w przypadku modeli automatycznych, oraz możliwość działania przez nawet 6 miesięcy bez dostępu do słońca. Magazynowana energia sprawia, że tego typu czasomierze są strzałem w dziesiątkę w przypadku dalekich podróży, wypadów za miasto czy wyjazdów survivalowych.

Polecane zegarki z mechanizmem kwarcowym

Wiesz już, że mechanizm kwarcowy jest najlepszym wyborem? Świetnie! W takim razie czas sprawdzić, który zegarek napędzany właśnie w ten sposób warto wybrać. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka polecanych modeli, które znajdziesz na Ceneo.pl.

Lorus RM319GX9 to sportowy zegarek napędzany mechanizmem kwarcowym, którego tarczę chroni szkiełko mineralne. Model jest wyposażony w datownik i chronograf, a do produkcji jego koperty wykorzystano trwałą stal nierdzewną. Na uwagę zasługuje jego wodoszczelność na poziomie 100M, dzięki której możesz bez obaw pływać czy nurkować bez wcześniejszego zdejmowania zegarka z nadgarstka.

Casio G-Shock HDC-700-3AVEF to model z kultowej już serii G-SHOCK, która zdobyła popularność dzięki swojej wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia i wstrząsy. Zegarek kwarcowy solarny ma bransoletę i kopertę, które są wykonane z tworzywa sztucznego, oraz szkiełko mineralne. Nie zabrakło także wbudowanego datownika, alarmu, podświetlenia, timera, stopera czy wysokościomierza.

BULOVA MARINE STAR 96B287 to niebieski, napędzany mechanizmem kwarcowym model na skórzanym pasku. Zegarek męski został pokryty odpornym na pęknięcia szkiełkiem mineralnym oraz ma datownik, chronograf i neobrite, czyli wskazówki i indeksy świecące w ciemnościach. Co więcej, czasomierz z analogową tarczą jest zapinany na sprzączkę i posiada okrągłą kopertę ze stali nierdzewnej.

EMPORIO ARMANI AR5905 to idealna propozycja dla mężczyzn, którzy gustują w precyzji zapewnianej przez mechanizm kwarcowy, połączonej z efektownym, niezwykle stylowym designem. Zegarek w klasycznym stylu ma bransoletę w kolorze złoto-miedzianym, którą pokryto dodatkowo silikonem, czarną tarczę oraz chronograf i datownik. Nie zabrakło także praktycznego zabezpieczenia, dzięki któremu czasomierz trzyma się na ręce, nie odpinając się samodzielnie w najmniej spodziewanym momencie.

Artykuł, który warto przeczytać:Czy warto kupić zegarek wojskowy?

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.