Data modyfikacji:

Czy warto kupić zegarek wojskowy?

Zegarki wojskowe zaprojektowane są z jedną myślą – muszą przetrwać każde, nawet najtrudniejsze warunki.

Modele odporne na błoto, wodę, piasek i kurz przydadzą się jednak nie tylko na froncie. Dlaczego warto kupić zegarek wojskowy? Jakie zalety ma zegarek militarny? Odpowiadamy!

mężczyzna spoglądający na zegarek

Przeczytaj również: Modny zegarek męski - jaki model wybrać?

Zegarki wojskowe – historia

Koordynacja działań wojennych od zawsze stanowiła dla wojska spore wyzwanie. Nawet kilkuminutowe spóźnienie mogło decydować o powodzeniu lub fiasku misji. W czasach II wojny światowej, gdy natychmiastowa łączność była utrudniona, planowanie szeroko zakrojonych zadań ułatwiały zegarki.

Aby korzystanie z nich było łatwiejsze, czasomierze otrzymywały pasek, który pozwalał na noszenie ich na nadgarstku. Dodatkowo były wyposażane w duże i czytelne indeksy, które umożliwiały odczytywanie godziny nawet w trudnych warunkach.

Początkowo zegarki trafiały głównie do oficerów. Na rękach wysoko postawionych żołnierzy można było ujrzeć zegarki produkowane przez Omegę, Sigmę, Genevę, Zenitha, Doxę, a nawet Rolexa.

Najlepsze czasomierze miały fluorescencyjne tarcze lub indeksy, które były widoczne po zmroku. Z czasem zegarki otrzymali również szeregowi żołnierze z pola bitwy, a działające egzemplarze były cennym łupem wojennym.

Zegarek wojskowy – nie tylko dla żołnierzy

Współczesne zegarki militarne bogato czerpią z renomy i wzornictwa dawnych modeli. Nawiązujące do wojskowości zegarki taktyczne (np. Casio G-Shock) wyróżniają się masywnym wyglądem, barwą utrzymaną w stylistyce kamuflażu oraz podwyższoną wytrzymałością.

Dostępne są również zegarki stworzone z myślą o profesjonalistach (np. Luminox, Traser czy ProTrek) – komandosach, żołnierzach czy służbach specjalnych. Ich ceny są jednak sporo wyższe.

Dobre zegarki wojskowe ujawniają swoje zalety nie tylko na polu bitwy. Podwyższona wytrzymałość i duża czytelność przydają się także w innych zawodach, np. alpinizmie, ratownictwie, służbach bezpieczeństwa, żeglarstwie czy górnictwie.

Po zegarki taktyczne chętnie sięgają także miłośnicy stylu militarnego. Klasyczny zegarek wojskowy doskonale pasuje do oliwkowych bojówek, flanelowej koszuli w kratę czy kurtki parki. Surowa i brutalistyczna stylistyka może się podobać.

Funkcje zegarka wojskowego

Oprócz klasycznych funkcji zegarkowych, takich jak wskazywanie godziny i daty, zegarki wojskowe wyposażane są w opcje przydatne na polu bitwy. Bardzo często można w nich znaleźć bezel ze skalą minutową lub tachymetrem.

Oprócz tego wiele zegarków taktycznych ma funkcję barometru, kompasu i wysokościomierza, co przyda się chociażby w turystyce. Docenią je również miłośnicy survivalu, bushcraftu oraz osoby często spacerujące po lesie.

Jeszcze większe bezpieczeństwo w nieznanych miejscach da zegarek wojskowy z GPS-em. Możliwość precyzyjnego określenia własnej pozycji oraz podążania wzdłuż wyznaczonego szlaku jest niezwykle ważna, zwłaszcza w trakcie nagłego załamania pogody lub kontuzji.

Nie można też zapomnieć o odporności zegarka wojskowego. Dobry czasomierz militarny musi być wodoodporny (minimum 10 ATM), pyłoszczelny oraz odporny na uderzenia.

Wiele modeli zegarków taktycznych ma dodatkowe wypustki chroniące szybkę przed stłuczeniem.

Zegarek wojskowy – na jakie okazje?

Choć zegarki wojskowe zostały stworzone z myślą o działaniach militarnych, wykorzystasz je także na co dzień. Doskonale pasują do casualowych, luźnych stylizacji. Świetnie odnajdują się w streetwearze, w którym zadomowiły się na dobre.

Bardzo często występują w połączeni z joggerami, sneakersami czy kurtką bomberką. Dobierając zegarek wojskowy upewnij się jednak, że nie jest zbyt duży. Osoby o wąskim nadgarstku powinny unikać najbardziej rozbudowanych modeli.

Warto też podkreślić, że nie wszystkie zegarki wojskowe wyglądają topornie. Klasyczne modele wręcz odchodzą od tego schematu i mają minimalistyczną formę, przypominającą zegarki garniturowe.

Są stosunkowo płaskie, czytelne i pozbawione militarnych akcentów, a jedynym wyróżnikiem są duże indeksy godzinowe.

Tego rodzaju zegarki wojskowe, na skórzanym pasku lub metalowej bransolecie, założysz nawet do smart casualowych strojów.

Popularne modele zegarków wojskowych

Czy warto kupić zegarek wojskowy?

Elementy garderoby o militarnym rodowodzie to w modzie męskiej codzienność. Wojskową przeszłość ma wiele kurtek i płaszczy (m.in. parka, M-65, trencz, pilotka), piaskowe spodnie chino, okulary aviatorki, buty dessert boots i wiele innych rzeczy, które na dobre zadomowiły się w męskiej modzie.

Do zalet ubrań o wojskowym rodowodzie należy m.in. ponadczasowy styl, trwałość, funkcjonalność, a także pewna surowość, która nieodłącznie kojarzy się z męską stylistyką.

Nic więc dziwnego, że świadomi własnego stylu mężczyźni sięgają również po wojskowe zegarki.

Dziś taktyczne czasomierze nie są już domeną miłośników militariów – doskonale pasują także do klasycznych ubrań. Bez trudu uda ci się dobrać ładny zegarek wojskowy nawet do garnituru.

Zdecydowanie zachęcamy do zakupu wojskowego zegarka. Niektóre modele mają bogatą i urzekającą historię, której współczesne smartwatche mogą im jedynie pozazdrościć.

Nawet jeśli legendarność zegarka nie ma dla ciebie żadnego znaczne i liczą się jedynie względy praktyczne lub wizualne, zawsze możesz potraktować to jako ciekawostkę na wypadek niezręcznej ciszy.

Autor: Szymon Sonik