Data modyfikacji:

Powięź - co to jest i jak wpływa na mięśnie?

Czy słyszałeś kiedyś o powięzi? Jeśli ćwiczysz na siłowni, regularnie chodzisz do fizjoterapeuty albo interesujesz się zdrowym trybem życia, pewnie to słowo obiło ci się o uszy. Powięź bowiem, choć tak mało zwraca się na nią uwagę, pełni w naszym układzie ruchu ważne funkcje. Przekonaj się sam, dlaczego warto mówić o roli powięzi częściej.

Polecamy: Ćwiczenia na brzuch dla mężczyzn

powięź

Powięź - co to jest?

Co to jest powięź?

Wyobraź sobie, że całe twoje ciało, od czubka głowy, aż po końce stóp, otacza trójwymiarowa, biała siatka, dzięki której organizm zachowuje strukturę i jedność. Tym właśnie jest powięź – to błona zbudowana z tkanki łącznej, otulająca elementy ciała. Wśród powięzi można wyróżnić na przykład powięź szyi, powięź brzucha czy powięź goleni.

Powięź zbudowana jest z trzech warstw: powierzchownej, głębokiej oraz trzewnej. Pierwsza warstwa należy do tkanki podskórnej, druga otacza mięśnie i dzieli je, a trzecia występuje wokół narządów wewnętrznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o powięzi? Jest strukturą dynamiczną, dobrze unerwioną, a także aktywną. Odbiera bodźce bólowe, uczestniczy w propriocepcji, czyli zmyśle orientacji położenia własnego ciała. Gdyby tego było mało, ma również właściwości koloidalne oraz elastyczne.

A jak wygląda powięź? Czy trudno ją sobie wyobrazić? Nie, pod warunkiem, że kiedykolwiek miałeś w dłoniach albo widziałeś z bliska chociażby filety z piersi kurczaka. Na pewno pamiętasz cienką błonę, która okrywała mięso. Ta błona jest właśnie powięzią.

Powieź – jaką spełnia rolę?

Niegdyś uznawano ją po prostu za zwykłą otoczkę organów, jaką gołym okiem można zobaczyć na surowych kurzych filetach. Dzisiaj, dzięki licznym badaniom, wiemy, że ta tajemnicza tkanka jest zdecydowanie bardziej aktywna i spełnia w organizmie szereg ważnych funkcji.

Przede wszystkim powięź stanowi rusztowanie dla mięśni i organów wewnętrznych, dzięki niej są one właściwie położone. Pozwala ona zachować ciału jedność, ale też chroni je chociażby podczas poruszania, zachowując się jak zderzak o elastycznych właściwościach. Potwierdza to budowa powięzi – włókna kolagenowe sprawiają, że jest nie tylko sprężysta, ale i wytrzymała.

Odporność na uszkodzenia sprawia, że może być podporą dla narządów. Bez niej również mięśnie nie mogłyby prawidłowo funkcjonować, powięź zapewnia stabilność. Dodatkowo w pasmach powięziowych kumuluje się energia, co wspomaga mięśnie – czasami mówi się nawet, że to w powięzi tkwi ich siła.

To jednak nie wszystko. Oprócz mechanicznych funkcji, powięź pełni także ważną rolę immunologiczną. Chroni ciało przed infekcjami, a kiedy tkanki zostaną już uszkodzone, pomaga im podczas procesu zdrowienia. Bez wątpienia to niesamowita, choć bardzo niepozorna tkanka.

Jak powięź wpływa na sprawność ciała?

Na co dzień prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z jej istnienia, a jednak ma ona duże znaczenie w kontekście ruchu, kondycji fizycznej oraz zdrowia. To częściowo od niej i jakości jej działania zależy mobilność i sprężystość ciała. Właśnie dlatego tyle uwagi poświęca się powięziom podczas zajęć jogi, zwłaszcza Yin Jogi.

Powięź bierze również udział w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Coraz częściej mówi się, że niektóre bóle mięśniowe mogą być tak naprawdę bólami bardziej związanymi z powięziami i w takich przypadkach właściwe będzie wdrożenie terapii powięziowej.

Nie lekceważ powięzi, gdy ćwiczysz siłowo. Pamiętaj, by trening uzupełnić o rolowanie oraz rozciąganie. Dzięki temu powięzi, a co z tym związane także mięśnie, będą w dobrej kondycji. Już po kilku tygodniach systematycznej pracy odczujesz efekty.

Autor: Szymon Sonik