Data publikacji:

Szary garnitur i czarna koszula – czy to dobre połączenie?

Połączenie szarości z czernią zawsze jest dobrym pomysłem. Garnitur to uniwersalny strój męski, który sprawdzi się niemal na każdą formalną okazję. Jednak warto przełamać rutynę, jeśli chodzi o modę męską, i zrezygnować z granatu na rzecz szarości czy grafitu. Pozwoli to na wyróżnienie się z tłumu i zaakcentowanie swojego indywidualnego stylu. Panowie, którzy chcą wyglądać nienagannie, ale przy tym elegancko, powinni włączyć do swojej szafy szarości.

szary garnitur

Jak łączyć elementy w eleganckim stroju?

Pomimo że wydaje się, iż w ciągu ostatnich kilku lat rynek mody męskiej został zdominowany przez granatowe garnitury, szarość coraz częściej zaczyna gościć na wydarzeniach wielkiego formatu. Jest wyborem mniej oczywistym, nietuzinkowym, aczkolwiek równie eleganckim. Powinna być zatem brana pod uwagę w przypadku panów, którzy chcą postawić na elegancję, lecz jednocześnie wyróżniać się z tłumu. Istnieje kilka zasad dotyczących łączenia elementów eleganckiego ubioru. Przede wszystkim warto zestawiać ze sobą ubrania w podobnej tonacji. Jeśli jeden element ma satynową poświatę lub połysk, inne muszą być matowe. W przeciwnym razie uzyskany efekt będzie niechlujny i daleki od oczekiwanego. Kolejną kwestią jest współgranie ze sobą elementów. Poszczególne części garderoby muszą pasować do siebie pod względem długości, szerokości oraz kolorystyki. Wybierając klasyczne proste spodnie, marynarka również powinna taka być. Złym wyborem jest zdecydowanie się na obcisłe spodnie i za luźną górę, stworzy to efekt karykaturalny. Szarość można zestawiać z niezliczoną liczbą barw.

Szary garnitur i czarna koszula

Czarna koszula zestawiona z szarym garniturem to bardzo modne połączenie. Po pierwsze, oba kolory są neutralne. Nie ma zatem obaw, że będą nieestetycznie wyglądać w połączeniu z innymi dodatkami. Dodatkowo ciemne kolory wyglądają ekskluzywnie i drogo. Miks szarości z czernią pozwala na uzyskanie atrakcyjnego efektu, bez wydawania dużej sumy na ubrania. Jednak takiego połączenia nie można ubogacać jasnymi dodatkami, gdyż będzie to wyglądało tanio.

Szary garnitur czarna koszula – czy wypada?

Szary garnitur może występować w kilku odcieniach. Popielaty, srebrny, stalowy to najpopularniejsze odcienie, które dobrze sprawdzą się niezależnie od okazji. Biała koszula do szarego garnituru sprawdzi się na wielkie wyjścia, czarna zaś – na mniej oficjalne kolacje. Jeśli wydarzenie jest bardzo formalne, np. ślub, konieczne będzie dobranie także pozostałych dodatków, a więc paska, poszetki oraz spinek do koszuli. Warto kierować się zasadą mniej znaczy więcej. Najgorszy efekt da nadmiar ozdób, które obciążą stylizację i będą zbytnio zwracać uwagę. Dużo lepiej wyróżniać się dobrym krojem czy wysokiej jakości tkaniną, aniżeli krzykliwością. Każdy mężczyzna ceniący klasykę musi zadbać o krawat. Kiedyś popularne były cienkie krawaty, zwane również śledzikami, obecnie lepszym rozwiązaniem będzie bardziej klasyczny krój.

Jak dobrać koszulę do garnituru?

Dobrze dobrany garnitur jest zestawem, który posłuży wiele lat. Warto zadbać również o odpowiednie dodatki, które razem stworzą ponadczasowy zestaw. Koszule garniturowe zawsze powinny mieć długi rękaw i wyróżniać się wysokiej jakości tkaniną. Rękaw powinien wystawać około 2 cm z rękawa. Dzięki temu całość tworzy estetyczny efekt. Eksperci rekomendują wybór koszuli z bawełny lub lnu. Co do zasady należy wystrzegać się syntetycznych tworzyw, które utrudnią wentylację powietrza.

Czarna koszula i szary garnitur – na jaką okazję?

Wybór odpowiedniej koszuli wymaga wprawy oraz doświadczenia. Warto więc czasami skorzystać z gotowych zestawów, które zagwarantują odpowiedni wygląd adekwatny do okazji. Aby koszula dobrze leżała pod eleganckim strojem, powinna być dopasowana do ciała. Nie może być jednak zbyt ciasna, gdyż może krępować ruchy. Koszula musi zostać włożona w spodnie, nie może zanadto wystawać. Kluczowa jest kwestia kołnierzyka, który nie może być za ciasny. Zgodnie z powszechnie stosowaną zasadą, pomiędzy kołnierzykiem a szyją musi zmieścić się palec wskazujący. Wówczas koszula będzie się dobrze nosić i nie generować dyskomfortu. Istotna jest również linia ramion. Szew musi przebiegać dokładnie wzdłuż ramienia. Jeśli chodzi natomiast o długość, to koszula nie może wychodzić ze spodni podczas schylania się. Przed zakupem warto przymierzyć dany model i wykonać kilka dynamicznych ruchów. Koszula, która najlepiej będzie pracować na ciele podczas ruchu, powinna zostać zakupiona. Należy zwrócić uwagę także na brzuch. Guziki na brzuchu nie mogą być napięte. Taki efekt sprawi, że sylwetka będzie wyglądać nieproporcjonalnie. Dobrze widać to na przykładzie szarego garnituru i czarnej koszuli.

Odpowiednia koszula wykonana z wysokiej jakości tkaniny sprawdzi się na każdą okazję. Warto zatem poświęcić na nią nieco więcej pieniędzy, aby prezentowała się atrakcyjnie podczas każdej uroczystości. Panowie, którzy lubią się wyróżniać i cenią sobie nietuzinkowy wygląd, powinni rozważyć zestawienie ze sobą szarego garnituru i czarnej koszuli. Te dwie rzeczy będą się idealnie uzupełniać. Elegancja to ponadczasowa umiejętność dobrania takich elementów garderoby, które zestawione razem dobrze wyglądają. Dobór stonowanych odcieni w podobnej tonacji zawsze jest dobrym wyborem, niezależnie od przemijającej mody. Pewne elementy męskiej garderoby nie wychodzą z mody, warto zatem postawić na wysoką jakość i kierować się sprawdzoną zasadą, że więcej oznacza mniej.
Zdjęcie: halfpoint/Envato Elements
Autor: Katarzyna Małecka