Data modyfikacji:

Jak wybrać i stosować wosk do wąsów?

Bujne wąsy powróciły do łask. To kolejny krok w rozwoju mody na brodę drwala. Jeśli masz dość minimalistycznego, hipsterskiego wąsa i chcesz zapuścić coś dłuższego, wosk do wąsów będzie nieodzowny. Jaki wosk do wąsów wybrać i jak go stosować?

Sprawdź również inne sposoby, jak zapuścić wąsy?

wosk do wąsów

Jak wybrać wosk do wąsów?

Do czego służy wosk do wąsów?

Zapuszczenie długiego wąsa bywa kłopotliwe. Gdy przestaniesz go przycinać i będzie sięgał poza górną wargę, spożywanie posiłków, picie napojów czy nawet rozmawianie stanie się mocno utrudnione. Wosk do wąsów służy do tego, aby ujarzmić zarost i nadać mu odpowiedni kształt. Po nałożeniu wosku wąsy nie opadają na usta i utrzymują się sztywno po bokach. Za pomocą tego kosmetyku ujarzmisz też odstające włoski, które zaburzają linię wąsów.

Dodatkową zaletą korzystania z wosku jest zabezpieczenie wąsów przed przykrymi zapachami. Wosk niejako impregnuje zarost i zapobiega zagnieżdżaniu się w nim nieprzyjemnych zapachów jedzenia. Chroni wąsy także przed zabarwieniem pokarmem. Większość wosków do wąsów ma przyjemny, męski zapach, który towarzyszy przez cały dzień i intensyfikuje się podczas spożywania ciepłych napojów.

Jak używać wosku do wąsów?

Konsystencja wosku do wąsów może przypominać krem lub twardy wosk. Zalecamy wybór tych twardszych, dostępnych w niewielkich metalowych puszkach, gdyż zazwyczaj mają lepszy skład. Jak stosować wosk do wąsów? Wystarczy zeskrobać niewielki płatek wosku, a następnie rozgrzać go w dłoniach.

Nie należy nakładać na wąsy nieroztopionych grudek – doprowadzą do przetłuszczenia wąsa. Jeśli nabrana porcja będzie zbyt mała, wybierz dodatkowy płatek wosku. Możesz także rozgrzewać wosk bezpośrednio w puszce, jednak wymaga to kilkukrotnego aplikowania kosmetyku na wąsy i trwa nieco dłużej.

Jaki wosk do wąsów wybrać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepszym wyborem są zazwyczaj woski do wąsów sprzedawane w 15 ml puszkach. Tak pakowane są najczęściej produkty organiczne, wegańskie i naturalne, o dobrym składzie. Woski te zawierają naturalne olejki, masła i dodatki poprawiające kondycję zarostu, jednak nie mają w składzie produktów ropopochodnych.

Oleje mineralne, składniki ropopochodne i inne chemiczne składniki dostępne są w wielu tradycyjnych woskach pakowanych w tubę. Dodatek wazeliny nie musi być szkodliwy dla zdrowia, ale trzeba pamiętać, że u niektórych osób składniki petrochemiczne powodują trądzik, reakcje alergiczne czy podrażnienia skóry.

Nowoczesne woski organiczne są zazwyczaj delikatniejsze dla skóry i mają wiele składników odżywczych, np. masło shea, olejek jojoba, lanolinę, olejek rycynowy, olej kokosowy, witaminę E czy oliwę z oliwek.

Jak zmyć wosk do wąsów?

Większość wosków można wymyć z wąsów zwykłym żelem do mycia twarzy lub mydłem. Woda z mydłem może jednak przesuszać skórę twarzy, dlatego jeśli borykasz się z przesuszoną cerą, użyj specjalnego zmywacza do wosku lub szamponu do zarostu. Może być ten, którego używasz także do brody. Unikaj szamponu do włosów, bowiem zazwyczaj jest on zbyt mocny do pielęgnacji skóry twarzy i może powodować bolesne wrastanie zarostu.

Ile kosztuje wosk do wąsów?

Ceny wosków do wąsów potrafią zaskoczyć. Koszt niewielkiej puszeczki o pojemności 15-20 ml to nieraz nawet 100 zł. Ceny wosków rozpoczynają się od około 30 zł, choć oczywiście można znaleźć i tańsze propozycje. Wysoka cena nie wynika jednak ze skomplikowanych technologii, ale niewielkiego nakładu produkcyjnego.

Najczęściej są to ręcznie produkowane kosmetyki w niewielkich manufakturach, na potrzeby pasjonatów bujnego wąsa. Warto też pamiętać, że wosk do wąsów jest bardzo wydajny i nawet malutka puszka kosmetyku wystarczy na bardzo długo.

Jak zrobić własnoręcznie wosk do wąsów?

Wosk do wąsów można także przygotować domowymi sposobami. Skład takiego wosku jest bardzo prosty, więc nie musisz kupować wielu drogich składników. Podstawą jest naturalny wosk pszczeli, do którego dodaje się masło shea oraz olejek jojoba. Masło shea nada kosmetykowi miękką konsystencję, a olejek jojoba odżywi wąsy. Wystarczy roztopić wszystkie składniki w kąpieli wodnej i dokładnie wymieszać. Jeśli dodasz olejek miętowy, uzyskasz dodatkowo efekt chłodzący. To przepis idealny na lato.

Zapach wosku pszczelego nie każdemu przypadnie do gustu. Warto więc dodać kilka kropel ulubionych olejków eterycznych, które nadadzą woskowi przyjemny zapach. Olejki należy dodać tuż przed przelaniem wosku do opakowań, gdy zdąży on już wystygnąć i nieco stężeje. Dodanie ich do gorącego wosku przyspieszyłoby parowanie olejków i osłabiłoby ich zapach. Z zakupionych surowców przygotujesz nawet kilkanaście opakowań wosku, które mogą być doskonałym prezentem dla wąsacza.

Autor: Szymon Sonik