Data publikacji:

Wybieramy strój do biegania


Bieganie staje się coraz popularniejszym sportem. Nic dziwnego: żeby zacząć, nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, tylko odpowiednich butów i wygodnego stroju sportowego. Niestety szczególnie początkujący biegacze często ignorują ubiór. Tymczasem odpowiedni strój do biegania zapewnia nie tylko komfort, ale może znacząco wpłynąć na samopoczucie podczas treningów i ich wyniki! Pamiętaj, że ubiór nie musi być drogi – ważne jednak, aby spełniał kilka warunków. Jakich? Jak wybrać strój do biegania, aby uprawiać ten sport jeszcze skuteczniej? Odpowiedzi znajdziesz poniżej w naszym poradniku.
trening

Jaki strój do biegania na początek?


Zaczynając przygodę z bieganiem i testując, czy ten sport jest dla ciebie, możesz mieć mętlik w głowie, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego ubioru do biegania. Z jednej strony niby nie musisz inwestować w specjalistyczny strój, z drugiej strony gdzie nie wyszukasz informacji, tam masz cały spis ubrań, które są ci niezbędne. Czy na pewno? Czy musisz od razu zaopatrywać się w różne stroje do biegania w zależności od pogody i temperatury? Absolutnie nie! Oczywiście bardzo wygodnie jest posiadać w swojej szafie kilka wariantów ubraniowych, jednak poniżej zawrzemy kilka wskazówek, na czym się skupić, dobierając uniwersalny strój do biegania, na który nie wydasz całej wypłaty.

Przede wszystkim: zapomnij o bawełnianych ubraniach do biegania. Chociaż naturalne włókna wskazane są do codziennego użytku, nie powinieneś zakładać ich na treningi. Bawełna bardzo szybko chłonie wilgoć, jednak nie odprowadza jej na zewnątrz, w związku z czym przez większość czasu będziesz odczuwać dyskomfort spowodowany mokrym i ciężkim podkoszulkiem. Poza tym taki materiał szybko zaczyna wydawać nieprzyjemną woń potu.

Do biegania postaw zatem na syntetyczne tkaniny. Doskonale sprawdzi się poliester, poliamid (nylon), polipropylen czy elastan. Te materiały są lekkie, dobrze radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci, a także są trwałe i wytrzymałe, np. na rozciąganie. Na początek wystarczy ci T-shirt i krótkie spodenki wykonane z któregoś z wymienionych materiałów lub ich mieszanki.
Dobrze też zaopatrzyć się na początek w lekką wiatrówkę do biegania. Plusem tego rozwiązania jest jej uniwersalność: nawet jeśli stwierdzisz, że to sport nie dla ciebie, z pewnością będziesz korzystać z zakupionej kurtki podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Wiatrówka doskonale sprawdzi się przy niższych temperaturach, a także jako ochrona przed wiatrem i deszczem.
Zanim jednak przejdziemy do opisu bardziej złożonego stroju, który sprawdzi się w poszczególnych porach roku, chcemy zwrócić uwagę na jedną rzecz. Ubiór do biegania jest uzależniony przede wszystkim od temperatury otoczenia oraz warunków atmosferycznych. W praktyce oznacza to, że nawet w środku lata możesz biegać np. w kurtce, którą normalnie przeznaczysz na późną jesień lub wczesną zimę. Nikt też nie powiedział, że nie możesz korzystać z bielizny termoaktywnej np. w sierpniu. Zasada jest prosta: ubierając się do biegania, dodaj dziesięć stopni Celsjusza do tego, co się dzieje na zewnątrz. Przykładowo: termometr pokazuje, że jest pięć stopni Celsjusza, ubierz się więc, jakby było piętnaście. Nawet jeśli na początku będzie ci chłodno zobaczysz, jak szybko zrobi ci się gorąco!

Strój do biegania latem


Strój do biegania latem powinien być przede wszystkim lekki. Im mniej warstw, tym lepiej. Postaw na poliestrowe T-shirty lub bezrękawniki. Część z dostępnych na rynku T-shirtów umożliwia ochronę UV.
Strój do biegania męski może składać się z krótkich elastycznych spodenek oraz poliestrowego T-shirtu lub bezrękawnika, natomiast przy wyjątkowo wysokich temperaturach kobiety mogą pokusić się o pozostanie w staniku sportowym lub krótkim topie, a krótkie spodenki zastąpić specjalną spódnicą biegową.

Równie ważne jest odpowiednie nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Doskonale sprawdzi się czapka z daszkiem lub daszek biegowy. Dobrym pomysłem będzie również nabycie okularów przeciwsłonecznych.

Strój do biegania jesienią i wiosną


Strój do biegania na jesień i na wiosnę powinien przede wszystkim uwzględniać średnią bieliznę termoaktywną (działającą najlepiej w zakresie 5-10 stopni Celsjusza), wiatrówkę, wielofunkcyjną bandanę, lekką termoaktywną czapkę oraz dłuższe legginsy. Wiatrówka ochroni cię przed wiatrem i lekkimi przelotnymi opadami, bandana ochroni szyję przed niskimi temperaturami, czapka głowę, a dłuższe legginsy zapewnią ochronę nogom przed niższymi temperaturami. W cieplejsze słoneczne dni możesz zastąpić dłuższe legginsy krótkimi spodenkami lub spódniczką biegową. Tego typu kombinacja dobrze sprawdzi się jako strój do biegania po lesie.

Strój do biegania zimą


Strój do biegania w zimę jest najdroższy, ponieważ najczęściej złożony jest z kilku warstw, których celem jest skuteczna ochrona przed zimnem oraz równie skuteczne odprowadzanie wilgoci. Dużo zależy od temperatury otoczenia – im niższa, tym więcej warstw należy na siebie nałożyć. Jeśli nie chcesz wydać zbyt dużo pieniędzy, szczególnie na początku swojej przygody z bieganiem zimą, weź pod uwagę strój do biegania, który znajdziesz np. w Decathlonie.
Podstawą stroju do biegania na zimę jest przede wszystkim bielizna termoaktywna, której celem jest ochrona termiczna ciała oraz skuteczne odprowadzanie wilgoci. Powinna być dobrze dopasowana do ciała, aby spełniała swoją rolę, jednak nie może być zbyt ciasna, aby nie krępowała ruchów. Zimą najlepiej sprawdzi się grubszy strój do biegania termoaktywny, który doskonale ochroni ciało w temperaturze oscylującej w granicach zera stopni Celsjusza. Doskonale sprawdzi się wełna merino, która jest nie tylko lekka, ale również trwała i uniwersalna. Zimą koniecznie należy pamiętać o czapce na głowę (tutaj również sprawdzi się wełna merino) oraz o bandanie.
Uzależnij liczbę warstw stroju do biegania zimą od temperatury i warunków atmosferycznych. Może ci w tym pomóc następująca ściągawka zakresów:

• 5-10 stopni Celsjusza: lekka/średnia bielizna termoaktywna góra, legginsy zwykłe lub ocieplane, bandana, czapka, rękawiczki, wiatrówka lub lekka kurtka biegowa;

• 0-5 stopni Celsjusza: średnia/grubsza bielizna termoaktywna góra i dół, legginsy zwykłe lub ocieplane na wierzch, bandana, czapka, rękawiczki, wiatrówka lub lekka kurtka biegowa;

• poniżej zera stopni Celsjusza: grubsza bielizna termoaktywna góra i dół, legginsy zwykłe lub ocieplane na wierzch, bandana, czapka, rękawiczki, bluza biegowa, wiatrówka lub lekka kurtka biegowa.
Autor: Agnieszka Ragus
Autor: Agnieszka Ragus