Data publikacji:

Pierwsza wizyta na siłowni – jak się przygotować?

Zakup karnetu na siłownię jest jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Moda na aktywność fizyczną to rzecz, którą zdecydowanie popieramy. Jak przygotować się do pierwszej wizyty na siłowni i o czym musimy pamiętać?

Wybierz właściwą siłownię


Znalezienie dobrej siłowni w dzisiejszych czasach nie jest trudne. Właściwie w każdym mieście, nawet niewielkim, jest choć jedna. Dobry klub fitness powinien mieć przede wszystkim profesjonalny sprzęt, tj. sztangi olimpijskie, ławki do ćwiczeń, stanowisko do przysiadów oraz martwych ciągów, wyciągi, drążki do podciągania oraz komplet hantli. Przydatne będą także dobrej jakości urządzenia cardio (rowerek, bieżnia, wioślarz, orbitrek itd.) oraz maszyny do ćwiczeń izolowanych. Wartością dodaną są sauny, jacuzzi, usługi masażu lub inne dodatkowe atrakcje.

Przy wyborze siłowni musimy kierować się wieloma czynnikami i wszystkie są ważne. To m.in. kadra trenerska, zaplecze sanitarne, cena karnetu, odległość od domu i wiele innych. Nie bez znaczenia jest też specyficzny klimat klubu, który może nam odpowiadać lub nie. Jak wybrać najlepszą siłownię? Najlepiej skorzystać z darmowej wejściówki na próbny trening.. Oferuje je większość klubów. Dzięki temu ocenimy, czy dane miejsce nam się podoba zanim podpiszemy umowę.

Przygotuj strój do ćwiczeń


Można oczywiście ćwiczyć w zwykłym t-shircie i szortach, ale to żadna przyjemność. Bawełniana koszulka momentalnie się przepoci, zaś nieprzeznaczone do sportowego zastosowania szorty będą utrudniać nam ruchy. Podczas wielu ćwiczeń, np. przysiadów lub martwego ciągu, mogą wręcz spowodować kontuzję.

Jak powinien wyglądać dobry strój na siłownię? Przede wszystkim skorzystaj z odzieży, która została do tego przystosowana. Koszulka sportowa (np. do biegania) nie wchłania potu, nie ślizga się na ławeczce oraz nie przykleja do ciała. Jest przy tym wygodna i przyjemna w dotyku. Ważną cechą sportowej odzieży jest to, że nie wymaga prasowania i schnie bardzo szybko. To ważne, gdyż  ubranie na siłownię powinniśmy prać po każdym treningu. Aby dowiedzieć się o sportowym stroju więcej, przeczytaj nasze artykuły, o tym jak wybrać męskie spodnie na siłownię, oraz jakie buty na siłownię będą najlepsze.

Torba i akcesoria


Zakup torby sportowej to nie problem. Wystarczy, że będzie w miarę duża i wyposażona w pasek na ramię, który pomoże nam ją nosić. Ale co powinno się w niej znajdować? Na siłowni potrzebujemy dwóch ręczników. Jeden do wytarcia ciała po kąpieli, zaś drugi do położenia na ławeczce oraz maszynach, z których korzystamy. To podstawa higieny na siłowni. Nie można zapomnieć także o żelu pod prysznic, szamponie, klapkach oraz bieliźnie na przebranie. Wybierając się na siłownię pierwszy raz weź ze sobą niewielką kłódkę. Do czego jest Ci potrzebna? Służy do zabezpieczenia szafek w szatni. Tego typu szafki można spotkać w bardzo wielu siłowniach. W innych dostaniesz klucz lub opaskę.

Jakie jeszcze akcesoria warto wziąć ze sobą? Jeśli wolisz słuchać własnej muzyki, weź słuchawki. Telefon możesz schować do kieszeni lub nosić w specjalnej opasce na ramię. Nie zapomnij o butelce wody, bo uzupełnianie płynów w trakcie morderczego treningu jest konieczne. To właściwie wszystko, czego potrzebujesz. Zrezygnuj z rękawiczek, ochraniaczy, nakolanników lub pasów biodrowych. Nie będą przydatne.

Stwórz plan treningowy


Popularnym błędem nowicjuszy na siłowni jest brak planu treningowego. Ćwiczenie intuicyjne może być przyjemne, ale nie przyniesie oczekiwanego efektu. Jaki plan treningowy na początek wybrać? Najlepszy będzie klasyczny plan FBW, czyli trening całego ciała. Wystarczy, jeśli będziesz go robić 3 razy w tygodniu. Korzystaj z wolnych ciężarów, gdyż są zdecydowanie skuteczniejsze od maszyn. Do przeprowadzenia pełnego treningu wystarczą Ci takie akcesoria jak sztanga lub hantle, dzięki którym wykonasz m.in. martwe ciągi, przysiady, wyciskania, wiosłowania lub innego typu złożone ćwiczenia. Jeśli obawiasz się, że nie jesteś w stanie ułożyć planu treningowego samodzielnie, poproś o pomoc trenera lub skorzystaj z prowadzenia online. Nie jest to konieczne, ale wygodne.

Kilka zasad savoir-vivre


Na większości siłowni panuje kilka pisanych lub nie, zasad. Jedną z nich jest to, by za każdym razem, gdy korzystamy z maszyny lub ławki, rozkładać pod sobą ręcznik. Po skończeniu ćwiczeń wycieramy urządzenie do sucha, a akcesoria (sztangi, hantle, kettle, obciążenia) odkładamy na miejsce. Jeśli widzimy, że urządzenie z którego chcemy skorzystać jest zajęte, warto spytać za ile serii będzie wolne lub poprosić o możliwość ćwiczenia na zmianę. Podsiadanie kogoś w trakcie przerwy między seriami będzie nieeleganckie. Przy wejściu na niewielką siłownię warto przywitać się z trenującymi osobami oraz obsługą siłowni. Jeśli jednak grono ćwiczących jest bardzo duże, witanie się z każdym z osobna trwałoby wieki. Wystarczy wówczas rzucić: „cześć wszystkim” i rozpocząć rozgrzewkę. 

Czeka Cię pierwsza wizyta na siłowni? Już wiesz, jak się do niej przygotować. Jesteśmy przekonani, że pokochasz ćwiczenia siłowe, gdyż dają ogrom satysfakcji. Mają też mnóstwo pozytywnych skutków, a doskonała sylwetka, kondycja, siła i pewność siebie to tylko początek długiej listy.

Szymon Sonik