Data publikacji:

Jak nosić komin męski?

Komin męski to zimowy dodatek nie tylko dla zmarzluchów. Oprócz swych praktycznych funkcji, dużą rolę odgrywa również jako element stylizacji. Jak nosić komin męski? Jakie są rodzaje kominów? Jaki komin dla mężczyzn wybrać, by cieszyć się wysokim komfortem termicznym? Sprawdź!
szal męski

Jak nosić komin męski?

Komin męski – co to takiego?

Wielbicielom analiz technicznych wyjaśniamy: komin męski to taki szalik, tylko ze zszytymi końcami. Jego zaletą jest z pewnością to, że w końcu nie musisz się zastanawiać, co zrobić z tymi denerwującymi frędzlami szalika, które non stop wychodzą spod płaszcza i owijają się wokół rąk. Mówiąc już poważnie, komin męski to doskonała stylowa alternatywa dla szalika. Układa się nieco inaczej niż szal i szczelnie okrywa szyję. Nadaje się przede wszystkim do stylizacji casualowych, tj. do kurtek pikowanych, ramonesek czy płaszczy, ale gładki komin męski w stonowanym kolorze dopasujesz także do nieformalnego garnituru. Choć szaliki męskie zimowe są znacznie popularniejsze od kominów, warto mieć w swojej kolekcji choć jeden model. Tym bardziej, że już wkrótce mogą stać się bardzo modne.

Rodzaje kominów męskich

Komin męski wełniany – gruby, wełniany komin to najpopularniejszy typ okrycia szyi. Masywna dzianina o wyraźnej fakturze najlepiej prezentuje się w casualowych strojach, np. w połączeniu z parką czy kurtką puchową. Zazwyczaj mają dużą średnicę, pozwalającą owinąć komin kilka razy wokół głowy. 
Komin męski kaszmirowy – bardziej elegancką wersją komina jest ten wykonany z cienkiej i gładkiej dzianiny. Często do produkcji używa się szlachetnych odmian wełny, np. kaszmiru. Taki komin jest przyjemny w dotyku i pasuje do smart casualowych zestawów. Świetnie prezentuje się także z klasycznym płaszczem.
Komin męski polarowy – choć polarowe kominy stworzone są z myślą o turystyce i trekkingu, to wiele modeli świetnie zaprezentuje się w codziennych stylizacjach. Mowa o kominach wykonanych z gładkich i mięsistych polarów. 
Komin męski bawełniany – kominy wykonane z bawełny w dużej mierze przypominają bawełniane czapki. Mają podobną strukturę, są elastyczne i zapewniają sporo ciepła. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie doprowadzić do ich zawilgocenia. Bawełniane kominy nie sprawdzą się podczas intensywnych aktywności fizycznych.
Komin męski sportowy – elastyczne chusty buff to już klasyka. Wykonane z bezszwowego i cienkiego materiału kominy mogą pełnić funkcję szalika, opaski na czoło, maski na twarz, czapki czy opaski na nadgarstek. Sposobów na złożenie chusty jest co najmniej kilkanaście.

Jak nosić komin męski?

W przeciwieństwie do szalika, zawiązanie komina męskiego nikomu nie powinno sprawić problemu. Warto jednak wiedzieć, że niektóre modele zaprojektowane są w taki sposób, że należy je złożyć na dwa, a nawet trzy razy. Takie kominy męskie można ciekawie wyeksponować na zewnątrz odzieży wierzchniej, więc świetnie sprawdzą się egzemplarze utrzymane w intensywnej kolorystyce. Długie i grube kominy wykonane są najczęściej z wełny, która nie wchłania wilgoci tak mocno, jak bawełna.

Kominy męskie wykonane z cienkiej i gładkiej dzianiny mają zazwyczaj mniejszą średnice. Nie trzeba ich składać, a nadmiar materiału zbierany jest przez ściągacze. Takie modele stworzone są z myślą o noszeniu pod kołnierzem kurtki lub płaszcza. Pozwoli ci to wysmuklić sylwetkę i da bardziej elegancki efekt. Nie bez pozoru minimalistyczne kominy męskie wykonane z bawełny lub kaszmiru są najczęściej czarne lub granatowe. Pełnią rolę nie tyle ozdoby, co praktycznego ocieplacza.
Wspominając o ocieplaczach, nie możemy pominąć innego rodzaju komina, będącego właściwie dużym ściągaczem otulającym ściśle szyję. Przypomina kołnierz grubego golfu i wykonany jest z elastycznego, dopasowującego się do ciała materiału. Jego zaletą jest to, że nie kończy się na szyi i przykrywa część klatki piersiowej oraz pleców, zapobiegając zawianiu. Wykonany z muliny ocieplacz wystarczy wsunąć na szyję, a sam ułoży się na miejscu. W awaryjnej sytuacji może posłużyć jako zimowa czapka.

Na to musisz uważać, kupując komin męski!

Gruby szal lub komin męski wymaga użycia dużej ilości wełny, która nie należy do najtańszych materiałów. Z tego powodu często spotkasz się z kominami akrylowymi, na pierwszy rzut oka nie odróżniającymi się od wełnianych. Niestety nie zachowują swojego wyglądu zbyt długo i bardzo szybko się mechacą, tracąc swój urok. Dodatkowo akryl nie zapewni takiego komfortu termicznego, jak naturalne włókno. Warto wiedzieć, że wełna dobrze oddaje parę wodną oraz ogrzewa nawet po przemoczeniu. 
Autor: Szymon Sonik