Data modyfikacji:

Ćwiczenia po koronawirusie. Jak wrócić do formy po chorobie?

Długotrwałe zmęczenie i problemy z oddychaniem należą do możliwych powikłań po przebytej infekcji wirusem SARS-CoV-2. Powrót do formy po chorobie wymaga nie tylko cierpliwości, lecz także odpowiedniego treningu. Jakie ćwiczenia po koronawirusie warto wykonywać w domu? Sprawdź!

Polecamy: Cienie pod oczami u mężczyzn

ćwiczenia po koronawirusie

Ćwiczenia po koronawirusie – jak wrócić do formy po chorobie?

Pandemia COVID-19 całkowicie odmieniła naszą rzeczywistość. Choć nie każdy chory boryka się z poważnymi objawami, takimi jak duszności, gorączka i silny kaszel, coraz więcej mówi się o jej długotrwałych powikłaniach. Jednym z nich jest osłabienie organizmu, które może utrzymywać się nawet kilka miesięcy po wyzdrowieniu. Dlatego też często ozdrowieńcy zastanawiają się, jak wrócić do formy po chorobie. Mogą w tym pomóc odpowiednie ćwiczenia po koronawirusie. Opisujemy je w artykule.

Aby powrócić do pełni sił i sprawności po przebytej infekcji COVID-19, należy zadbać o zdrowie całego organizmu. Niezwykle ważna jest odpowiednia ilość snu, a także zdrowa dieta i picie wody. Ozdrowieńcy, którzy poradzili sobie z cięższymi objawami choroby, mogą przyspieszyć powrót do formy poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń oddechowych i ogólnorozwojowych.

Poprawiają one sprawność przepony, zwiększają pojemność płuc i pomagają radzić sobie ze zmęczeniem. Oczywiście należy uzbroić się w cierpliwość. Dojście do formy po koronawirusie wymaga czasu!

Ćwiczenia oddechowe po koronawirusie

Ćwiczenia oddechowe po koronawirusie usprawniają pracę przepony, pomagają zwiększyć pojemność płuc i dotlenienie organizmu. Ponadto działają antystresowo, dzięki czemu przeciwdziałają napadom paniki, które mogą przytrafiać się osobom cierpiącym z powodu duszności.

Warto pamiętać, że osoby, które bardzo ciężko przeszły COVID-19, nie powinny wykonywać ćwiczeń bez konsultacji z lekarzem. Specjalista skieruje chorego na rehabilitację i zaleci, jak w bezpieczny sposób powrócić do sprawności. Jeśli jednak w twoim przypadku choroba nie miała ciężkiego przebiegu, możesz z powodzeniem wypróbować poniższe ćwiczenia:

  • oddychaj głęboko i spokojnie, leżąc na plecach, z dłońmi ułożonymi na brzuchu,
  • oddychaj głęboko i spokojnie, leżąc na brzuchu, z głową podpartą na dłoniach,
  • oddychaj głęboko w pozycji siedzącej, jedną dłoń trzymając na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej,
  • oddychaj głęboko i wydychaj powietrze nosem, wydając odgłosy brzęczącego owada,
  • gdy wchodzisz po schodach lub wykonujesz inną czynność, która jest dla ciebie sporym wysiłkiem, bierz głębokie oddechy przed każdym ruchem (np. wejściem na kolejny stopień lub podniesieniem czegoś ciężkiego).

Ćwiczenia ogólnorozwojowe po koronawirusie

Aby powrócić do formy po koronawirusie, możesz wykonywać również ćwiczenia ogólnorozwojowe. Rozpocznij od spacerów na świeżym powietrzu. Gdy poczujesz się znacznie lepiej, możesz wsiąść na rower lub wykonywać niezbyt intensywne ćwiczenia w domu. Świetnie sprawdzi się joga lub mało intensywny trening funkcjonalny.

Jeżeli trenujesz siłowo, do ćwiczeń powinieneś wracać stopniowo i powoli. Nie przemęczaj organizmu i zawsze kończ trening w momencie, gdy poczujesz się gorzej. Pamiętaj również o rozgrzewce. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim trenerem lub lekarzem rodzinnym.

Trenażer oddechowy po koronawirusie – czy warto?

Trenażer oddechowy to urządzenie, które służy do wzmacniania mięśni oddechowych (przepony i mięśni międzyżebrowych). Usprawnia oddychanie i zwiększa tolerancję organizmu na wysiłek. Jeśli łagodnie przeszedłeś COVID-19 lub jesteś zdrowy, ale chcesz poprawić sprawność swojego układu oddechowego, możesz z powodzeniem wypróbować trenażer.

Nie zaleca się jednak stosowania bez konsultacji z lekarzem żadnych urządzeń u osób, które ciężko przeszły infekcję koronawirusem lub borykają się z dusznościami. Skonsultuj się ze specjalistą, który zaleci odpowiedni trening.

Autorka: Olga Wacholc