Data modyfikacji:

Jak dbać o brodę i zarost?

Nawet kilkudniowy zarost wymaga szczególnej troski, aby włoski pozostawały nie tylko odżywione i miękkie, ale skóra twarzy również była dobrze nawilżona. Dlatego warto wiedzieć więcej o pielęgnacji twarzy mężczyzny. Jak dbać o brodę i zarost krok po kroku? Sprawdź nasze porady w pigułce.

Strzyżenie zarostu i brody

Dużo zależy od tego, jaką technikę wybierasz.

Golenie twarzy maszynką: Jeśli robisz to samodzielnie jednorazową maszynką czy taką na żyletki, czekając kilka dni, aż włoski nieco odrosną lub często powtarzasz czynność, ponieważ lubisz gładką twarz, twoja skóra może być zaczerwieniona.

Aby uniknąć podrażnień podczas golenia:

  1. Przed użyciem maszynki zmocz ręcznik ciepłą wodą i przyłóż go do twarzy, aby zmiękczyć zarost.
  2. Upewnij się, że twoja maszynka jest wystarczająco ostra.
  3. Zarezerwuj sobie więcej czasu na golenie twarzy – pośpiech może tylko zaszkodzić.
  4. Nałóż krem, mydło lub piankę do golenia.
  5. Podczas golenia wykonuj krótkie, delikatne ruchy.
  6. Często płucz maszynkę.
  7. Po goleniu zawsze nawilżaj twarz.

Przycinanie brody trymerem: Zazwyczaj nie służy on do całkowitego usunięcia owłosienia z twarzy (chociaż są urządzenia z nasadkami do golenia na gładko). Częściej trymera używa się do przycięcia zarostu. Dzięki temu urządzeniu łatwo osiągniesz efektu kilkudniowego zarostu lub szybciej okiełznasz swoją brodę.

Jak przycinać brodę trymerem?

  1. Przed przycinaniem koniecznie umyj brodę i wysusz ją.
  2. Jeżeli twoja broda jest gęsta, dobrze ją wyczesz.
  3. Zacznij od ustawienia najdłuższej nakładki.
  4. Z czasem możesz zmieniać rozmiar na mniejszy, aż dojdziesz do długości zarostu, jaka ci odpowiada.
  5. Najkrótsza nasadka pomoże ci w goleniu miejsc poza linią konturami, kiedy chcesz zaznaczyć kształt swojego zarostu. Nie zapomnij o wąsach.

Maszynka elektryczna męska: Na rynku znajdziesz bez problemu zarówno maszynki do golenia na sucho i na mokro, które są bardzo wygodne podczas stosowania w domu. Minusem częstego stosowania tego sposobu na zarost jest częste wrastanie włosków i podrażnienia. Aby tego uniknąć, rób regularnie peeling twarzy i nawilżaj cerę.

W zależności od tego, jaki rodzaj golarki wybierzesz (głowicową czy foliowa), sam proces golenia będzie się od siebie nieznacznie różnił, przede wszystkim ze względu na ruchy. Golarka głowicowa będzie bardziej precyzyjna, dostosuje się do kształtu twarzy i można nią manewrować w różnych kierunkach (ruchy okrężne), co pozwoli okiełznać niesforne włoski. Jeśli twój zarost rośnie z kolei w jedną stronę, możesz zaopatrzyć się w golarkę foliową.

Ponadto modele rotacyjne będą lepsze przy gęstym zaroście, podczas gdy te drugie polecane są do skóry wrażliwej. Niestety minusem jest nieco dłuższy czas golenia. Golarki rotacyjne wykonują swoją pracę zazwyczaj szybciej. Oczywiście przy wyborze konkretnego modelu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i parametrów. Warto porównywać ze sobą golarki oraz sprawdzać opinie.

Jak dbać o brodę?

Im mniej włosków na twarzy, tym nieco łatwiej o nie zadbać. Jak wygląda to w przypadku dłuższej brody? Oferta specjalnych produktów jest tak ogromna, że trudno zdecydować, co wybrać.

Ważna informacja – może nie wystarczyć jedynie używanie odpowiednich kosmetyków do brody. Twój sposób żywienia też może mieć wpływ na jej wygląd, zwłaszcza jeśli zależy ci, aby broda była gęsta i zadbana. Warto stosować dietę bogatą m.in. w białko, witaminy A, B6, E, C, a także wapń, cynk czy kwasy tłuszczowe omega-3.

Duże znaczenie ma twój tryb życia i sen. To właśnie w nocy twoje ciało ma szansę na najlepszą regenerację, dlatego nie zaniedbuj tej sfery. Co zaskakujące, ważna jest nawet aktywność fizyczna, dzięki której krew będzie szybciej krążyć, a to z kolei ma znaczenie w kontekście dotlenienia tkanek.

Czym pielęgnować brodę?

Na rynku jest mnóstwo kosmetyków do jej pielęgnacji, w które warto się zaopatrzyć. Już nie tylko olejki, ale dostaniemy w sklepach również balsamy czy specjalne żele do mycia brody.

Czy warto używać żelu i jak to robić?

  • Żel do mycia twarzy z zarostem lub szampon do mycia brody – różnego rodzaju badania wskazują, że broda jest ogromnym siedliskiem bakterii, dlatego właśnie tak bardzo trzeba dbać o codzienne jej mycie. Tego rodzaju środki do brody dodatkowo zmiękczają zarost, dzięki czemu jest on przyjemny w dotyku i łatwy do wyregulowania. W sklepach znaleźć można także łatwo specjalne barberskie mydła.
  • Olejek do brody – kolejny produkt, który każdy mężczyzna z brodą powinien mieć u siebie. Dzięki olejkowi włoski stają się miękkie, łatwiejsze do ułożenia, skóra nie woła tak bardzo o nawilżenie. Dodatkowo warto zaznaczyć o walorach zapachowych tych kosmetyków do zarostu i brody, ponieważ wybór tutaj mamy bardzo duży.
  • Balsam do brody – pomaga w późniejszym ułożeniu brody, a dodatkowo nawilża skórę. Ma bardziej zwartą konsystencję od olejku, przez co nie cieszy się aż taką popularnością jak wszelkiego rodzaju olejki, ale zdecydowanie warto go mieć w swojej łazience. Sprawdź np. kosmetyki do brody Renee Blanche, łatwo dostępne w drogerii.

Akcesoria do brody – grzebień, kartacz czy szczotka?

Jeśli broda jest już przycięta i wypielęgnowana, pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego jej ułożenia. Tutaj istnieje mnóstwo opcji. Podstawowy gadżet dla każdego brodacza to grzebień. Najlepiej wybrać materiał, który nie sprawia, że włoski się elektryzują, np. drewno, które poza tym dobrze radzi sobie z rozczesywaniem bez uszkadzania brody. Jeśli chodzi wybór rozstawu zębów czy kształt, trzeba dopasować te parametry do swoich potrzeb. Grzebienie z szerszym rozstawem polecane są dla panów z bujnym owłosieniem twarzy.

Doskonałym pomysłem jest zaopatrzenie się też w szczotkę do brody. Chociaż dobrze radzi sobie z rozczesywaniem, używa się jej raczej jako dodatek do pielęgnacji. Pamiętajmy, że bardzo ważna jest skóra pod brodą, a o nią zazwyczaj już nie troszczymy się tak jak wcześniej. Częste używanie szczotki pozwala pobudzić krążenie krwi. Skóra twarzy może być lepiej nawilżona, czysta i przyjemna w dotyku.

Uwaga! Pamiętaj, że nie tylko broda czy zarost, ale także twoja cera potrzebuje pielęgnacji. Sięganie po olejki nie zwalniają cię z używania kremów do twarzy, jakie znajdziesz obecnie w wielu drogeriach i perfumeriach, a nawet supermarketach. Zobacz np. kosmetyki do twarzy dla mężczyzn w Hebe.

Zostaje jeszcze kartacz do brody, który w zasadzie jest odpowiednikiem szczotki, jednak nie ma uchwytu. Dla kogo zatem jest kartacz, a kto powinien sięgnąć po szczotkę? Ta pierwsza opcja lepiej sprawdzi się w podróży, nie zajmuje też dużo miejsca. Istnieje sporo rodzajów, zarówno pod względem m.in. typu mocowania włosia, jak i materiału, dlatego warto dotknąć kilku modeli i sprawdzić, co będzie dla ciebie najlepsze.

W dużym skrócie: twarde sprawdzą się lepiej przy gęstych i długich brodach, zaś te miękkie doskonale u panów z krótkim zarostem. W przypadku długości warto przyjąć zasadę, że im dłuższa broda, tym dłuższe włosie. Można też wybrać kartacz bez poduszki pneumatycznej (włosie jest wbite w drewno) lub z nią (włosie ugina się, dopasowując do twarzy).

Jak stylizować brodę? Akcesoria i kosmetyki

Podstawowym kosmetykiem, po jaki sięgają panowie, jest zazwyczaj wosk. Pozwala na modelowanie włosków, nadaje im połysk i ułatwia ułożenie brody czy stworzenie stylowego, podkręconego wąsika. Wystarczy rozgrzać trochę produktu między palcami i nałożyć tam, gdzie chcemy, żeby zadziałał. Wosk dość szybko wysycha, więc trzeba działać ekspresowo. Na szczęście większość tego typu kosmetyków łatwo się zmywa.

Czasem zdarza się jednak, że broda jest bardzo długa i trzeba ją przyciąć. Niewielkie poprawki można robić samodzielnie, ale trzeba zaopatrzyć się w dobre nożyczki. Część panów niestety używa akcesoriów obcinania do paznokci, które są precyzyjne, jednak przecież nie służą przecież do przycinania włosków. Warto zaopatrzyć się więc w nożyczki do brody i mieć swój męski zestaw do twarzy.

Tekst: Artykuł sponsorowany