Data publikacji:

Jak ściąć drzewo? Jak zrobić to w prawidłowy sposób?

Wycinka drzewa to ostateczność, ale w niektórych przypadkach przesadzenie nie wchodzi w grę. Jak bezpiecznie ściąć drzewo? Jakie narzędzia do tego przygotować? Co zrobić, gdy drzewo jest pochylone lub w pobliżu znajdują się przeszkody?
jak ściąć drzewo

Jak ściąć drzewo – podstawa to bezpieczeństwo

Ścięcie drzewa to niezwykle niebezpieczna czynność, dlatego należy pamiętać o wszelkich środkach ostrożności. Przede wszystkim należy wyposażyć się w kask, strój ochronny (najlepiej z wkładką antyprzecięciową) oraz buty robocze. Pamiętaj też o użyciu okularów ochronnych oraz rękawic.

Przed przystąpieniem do ścinania drzewa upewnij się, że w pobliżu nie ma żadnych przeszkód – budynków, samochodów, ogrodzenia, linii energetycznych czy drogi. Wszystkie osoby powinny znaleźć się w odległości przynajmniej dwóch wysokości drzewa. Pamiętaj też o tym, by wyznaczyć dwie drogi ucieczki ulokowane pod kątem 135 stopni od kierunku obalania drzewa. Oczyść je z roślin i zbędnych przedmiotów, by w momencie obalania drzewa jak najszybciej się oddalić.

Przygotowanie terenu do ścięcia drzewa

Niezwykle istotne jest określenie kierunku obalania. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy możesz ściąć drzewo w dowolną stronę. Wówczas wyznacz kierunek na podstawie pochylenia drzewa lub jego budowy. Od strony południowej korony drzew są zazwyczaj bardziej rozłożyste, a co za tym idzie, znacznie cięższe.

W kolejnym kroku przygotuj teren wokół drzewa, by praca pilarką łańcuchową była bezpieczna. Jeśli jest taka potrzeba, odkop warstwę ziemi wokół pnia, a następnie usuń korę w dolnej części. Szczególną uwagę zwróć na piasek – bardzo szybką tępi ostrza łańcucha. Narzędzia używane podczas wycinki stawiaj za drzewem, by nie znalazły się na drogach ucieczki.

Jak prawidłowo ściąć drzewo – technika ścinania drzewa

  • Usuń napływy korzeniowe, czyli części pnia rozchodzące się tuż przy gruncie.
  • Jeśli masz taką możliwość, przywiąż do górnej części pnia linę i napręż ją w kierunku obalania. Dzięki temu nakierujesz drzewo w odpowiednią stronę i zabezpieczysz przed obaleniem w przeciwnym kierunku.
  • Wykonaj rzaz podcinający, możliwie nisko, najlepiej tuż przy gruncie. Jego głębokość nie może przekroczyć 1/3 średnicy drzewa. Rzaz powinien być wykonany w kierunku obalania drzewa. Najpierw wykonaj cięcie górne (ukośne), pod kątem 45 stopni w stosunku do gruntu. Poziome cięcie wykonaj tylko do linii górnego cięcia. W ten sposób utworzysz równą zawiasę, która ułatwi obalenie drzewa.
  • Po drugiej stronie drzewa natnij rzaz ścinający. Powinien znaleźć się o 1/10 grubości drzewa wyżej.
  • W momencie, gdy cała prowadnica pilarki zagłębi się w rzazie, wbij kliny powalające. Zrób to zanim prowadnica utknie w drzewie.
  • Podcinaj równomiernie drzewo i cały czas dobijaj kliny. Pomogą one przechylić drzewo w kierunku obalenia. Uważaj, by nie naciąć drzewa zbyt głęboko i nie dostać się do zawiasy. W innym przypadku drzewo może odskoczyć lub polecieć w nieoczekiwanym kierunku.
  • Jeśli nacięcie ścinające zbliżyło się już do rzazu podcinającego, spróbuj przechylić drzewo klinami oraz napiętą liną. W momencie, gdy to nie wystarcza, delikatnie pogłębiaj rzaz ścinający.
  • Gdy drzewo zacznie się przechylać, dynamicznie oddal się od miejsca prac. Cały czas je obserwuj, by mieć pewność, że nie wbiegło pod nie np. zwierzę.

Jak ściąć drzewo od góry?

Co zrobić, jeśli drzewo jest bardzo wysokie i nie da się go obalić w całości? Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest ścięcie drzewa od góry. W pierwszej kolejności należy obciosać gałęzie i konary od dołu. Można to zrobić z drabiny lub wysięgnika hydraulicznego. Gdy już odsłonisz cały pień, ścinaj go od góry fragmentami. Dobrym pomysłem jest odcinanie 30-centymetrowych kawałków. Takie pieńki są na tyle lekkie, że można precyzyjnie zrzucać je na dół, a dodatkowo od razu nadadzą się do połupania na drewno kominkowe. W podobny sposób można ściąć pochylone drzewo, które trudno byłoby obalić w pożądanym kierunku.
Autor: Szymon Sonik