Data publikacji:

Jaką kosiarkę kupić? Ranking kosiarek do trawy

Koszenie trawy to w życiu mężczyzny ważna rzecz. Optymalny dobór trasy przejazdu, starannie zaplanowane momenty opróżniania kosza, zminimalizowanie koniecznych nawrotów — tu nie ma miejsca na przypadki. Zanim jednak przejdziesz do szlifowania praktyki, podpowiemy, jaką kosiarkę warto kupić. Oto ranking 9 najpopularniejszych kosiarek wg serwisu Ceneo.pl.


jaką kosiarkę kupić

Polecane kosiarki do trawy

Który rodzaj kosiarki wybrać – elektryczną, spalinową czy ręczną?

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu, jest rodzaj kosiarki. Do wyboru masz modele elektryczne, spalinowe i ręczne. Jaką kosiarkę wybrać?

  • Kosiarki elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, są zasilane prądem. Oznacza to, że korzystanie z nich jest możliwe dopiero po podłączeniu ich do gniazdka. Ograniczony zasięg sprawia, że nie sprawdzą się w przypadku dużych ogrodów. Na szczęście kosiarki elektryczne mają szereg innych zalet – niską cenę i dość cichą pracę. W przeciwieństwie do modeli spalinowych nie generują również szkodliwych dla środowiska spalin.
  • Kosiarki spalinowe to zdecydowanie największe modele dostępne na rynku, które mogą jednocześnie pochwalić się najwyższym poziomem mocy. Do ich używania potrzebujesz benzyny lub oleju, a samo koszenie nie jest ograniczane przez długość kabla i możesz robić to dosłownie wszędzie. Kosiarki spalinowe są polecane w przypadku wysokich i dużych trawników.
  • Kosiarki ręczne to najtańsze urządzenia dostępne na rynku. Aby z nich korzystać, nie potrzebujesz prądu czy paliwa – wystarczy twoja siła. To dobre rozwiązanie dla osób, którym wysiłek fizyczny nie jest straszny. W kosiarkach ręcznych znajdziesz noże listwowe umieszczone na specjalnych mechanizmach – bębnowych, cylindrowych albo walcowych. Takie modele są nie tylko tanie, ale także zapewniają dość dużą szerokość cięcia i umożliwiają regulację wysokości koszenia.

Jaka kosiarka będzie najlepsza? Te parametry są ważne!

Jakie inne parametry mają wpływ na to, którą kosiarkę warto kupić? Zdecydowanie jest to moc silnika. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, tak i te sprzęty powinny być jak najmocniejsze. Dzięki temu bez problemu poradzą sobie na zróżnicowanym, nawet dużym terenie.

Równie ważny jest napęd na koła. Jakie ma znaczenie w przypadku kosiarki? Choć niektórzy uważają go za zbędny dodatek, to potrafi on ułatwić regularne koszenie trawnika. Dzięki niemu nie musisz samodzielnie wprawiać w ruch kosiarki, bo zrobi to za ciebie właśnie wspomniany napęd. Pamiętaj jednak, że ze względu na dodatkową część takie modele mogą być cięższe i trudniejsze w sterowaniu.

A co z koszem? Zdecydowanie jest on sporym ułatwieniem, dzięki któremu nie musisz samodzielnie zbierać skoszonej trawy do utylizacji. W ten sposób oszczędzasz nie tylko czas, ale także energię. Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia z koszem, to dopasuj jego pojemność do wielkości swojej działki. Warto także zafundować sobie model ze wskaźnikiem napełnienia pojemnika.

Co powinna mieć jeszcze dobra kosiarka i jaką kupić? Zdecydowanie warto rozważyć nabycie urządzenia wyposażonego w szereg praktycznych funkcji. Pomocne mogą okazać się takie dodatki jak:

  • duża liczba stopni regulacji koszenia (dobra kosiarka powinna mieć przynajmniej 5-stopniową regulację),
  • odpowiednio dobrany zakres wysokości koszenia i możliwość jej regulacji,
  • mielenie,
  • mulczowanie.

Nie zapomnij też o poziomie hałasu, który ma znaczenie nie tylko dla ciebie, ale także dla twoich sąsiadów. Najgłośniejsze są modele spalinowe, podczas gdy kosiarki elektryczne uznaje się za dość ciche.

Co jeszcze wziąć pod uwagę w trakcie zakupu kosiarki?

Zastanawiając się, jaką kosiarkę kupić, koniecznie weź pod uwagę powierzchnię i rodzaj swojego trawnika. Jeśli jest on duży i ma zróżnicowany teren, to najlepiej poradzą sobie modele spalinowe.

Równie ważna jest częstotliwość koszenia. Jeśli robisz to rzadko, to bez problemu sprawdzi się urządzenie ręczne. Jeżeli jednak przystrzyganie trawnika odbywa się w twoim domu przynajmniej 1-2 razy w miesiącu, to warto rozważyć zakup lepszego modelu – elektrycznego lub spalinowego.

Najlepsze kosiarki

Makita PLM4627N

Makita to marka, której zdecydowanie można zaufać, nie tylko w przypadku kosiarek. Japoński producent narzędzi elektrycznych i spalinowych od lat utrzymuje bardzo wysoką jakość. Kosiarka Makita PLM4627N wyposażona została w wytrzymały, 4-suwowy silnik Briggs & Stratton. Sporym ułatwieniem koszenia jest wskaźnik zapełniania kosza. Jeżeli zamierzasz kosić duże powierzchnie, z pewnością ucieszy cię boczny wyrzut trawy.

Honda HRG 466 SKEP

Denerwuje cię częste opróżnianie kosza? Kosiarka Hondy rozwiązuje ten problem. Została wyposażona w system wieloostrzowy MicroCut®, odpowiadający za wielokrotne cięcie trawy. Dzięki drobnemu „poszatkowaniu” trawy,  kosz może być zapeł niony nawet o 30% lepiej niż w przypadku kosiarek z jednym ostrzem.

STIGA Collector 35 E

Na mniejszych powierzchniach, np. na działkach lub w niedużych ogródkach, idealnie sprawdzi się kosiarka elektryczna. STIGA Collector 35 E jest lekka, cicha i wygodna w użytkowaniu. Zalety kosiarki elektrycznej docenią też osoby, które mówią o sobie, że mają dwie lewe ręce. Uruchomienie jej jest znacznie łatwiejsze niż kosiarki spalinowej.

NAC LP40-300-PL-GG

Kosiarka spalinowa NAC LP40-300-PL-GG to dobre rozwiązanie do ogrodu o powierzchni do 1000 m2. Wyposażona jest w górnozaworowy silnik o mocy 3 KM, który łączy wydajność z oszczędnością paliwa. Zaletą kosiarki NAC jest niewątpliwie dobry stosunek ceny do jakości. Model LP40-300-PL-GG kosztuje około 600 zł.

Oleo-Mac Gv 53 Tk Allroad 4

Gv 53 Tk Allroad 4.to model kosiarki spalinowej z serii Allroad 4. Wyróżnia się dużymi kołami oraz własnym napędem, co ułatwia pracę na dużych i pagórkowatych terenach. Szerokość robocza koszenia to 51 cm.

Makita DLM380Z

Kosiarka Makita DLM380Z to przedstawiciel rzadkiej grupy kosiarek na rynku, mianowicie kosiarek akumulatorowych. Zaletą tego typu urządzeń jest niewątpliwie brak kabla, który utrudnia manewrowanie pomiędzy drzewami, krzewami i innymi elementami ogródka. Kosiarka obsługuje akumulatory o pojemności 1,5, 3, 4 i 5 Ah, stosowane także w innych urządzeniach elektrycznych producenta.

Stiga Combi 53 SQ B

Spalinowy model kosiarki od Stigi wyposażony jest w silnik 675 EX o pojemności 190 cm3 z serii XVS Ready Start. Oznacza to, że ma automatyczne ssanie ułatwiające rozruch zimnego i niedogrzanego silnika. Wygodę użytkowania podnoszą łożyskowane koła z napędem, umożliwiające rozpędzenie kosiarki do prędkości 3,7 km/h.

Ryobi RLM13E33S

Narzędzia i akcesoria Ryobi trudno przeoczyć. Wyróżnia je charakterystyczny jaskrawozielony kolor, w którym utrzymane są produkty japońskiego producenta. Na szczęście oferują one znacznie więcej niż tylko ciekawą stylistykę.

Kosiarka Ryobi RLM13E33S wykonana jest z dobrej jakości materiałów, a silnik elektryczny o mocy 1300 W sprawnie napędza ostrze tnące. Centralna regulacja wysokości koszenia umożliwia ustawienie zakresu pomiędzy 20 a 60 mm w 5 pozycjach.

NAC RLM1500-NG

Pora na coś nieoczywistego. Kosiarkę NAC RLM1500-NG obsłużysz… leżąc w  hamaku! To robot koszący trawnik o powierzchni do 1500 m2. Robot sam wykryje przeszkody na trasie koszenia i zmieni kierunek jazdy, a po spadku naładowania baterii do 20% wróci do stacji ładowania.

Automatyczna kosiarka może pracować codziennie, nie dopuszczając do wzrostu trawy nawet o centymetr.
Autorzy: Szymon Sonik i Katarzyna Wendzonka
Autor: Szymon Sonik i Katarzyna Wendzonka