Data modyfikacji:

Jaka rakieta do tenisa ziemnego?

Nie musisz przygotowywać się do Wielkiego Szlema, by czerpać z tenisa ziemnego mnóstwo przyjemności. To sport, którym można się cieszyć w każdym wieku. Wbrew pozorom nie wymaga także bardzo dużych nakładów finansowych. Dobrą rakietę do tenisa dla początkujących kupisz już za około 150-200 zł. Sprawdź, jaka rakieta do tenisa będzie najlepsza.

Jaka rakieta do tenisa ziemnego?

Niezbędne akcesorium, czyli jaka rakieta do tenisa

Jeszcze do niedawna tenis kojarzył się wyłącznie ze sportem elitarnym, niedostępnym dla większości osób, co zmieniło się wraz z popularyzacją kortów tenisowych, które znajdziesz już niemal w każdym mieście. Otworzyło to drogę do ciekawej aktywności fizycznej niemal dla wszystkich: przygodę z tenisem ziemnym mogą rozpocząć zarówno 5-latkowie, jak i 70-latkowie. Zanim jednak zaczniesz treningi, potrzebny jest odpowidni sprzęt, taki jak buty do tenisa oraz rakieta do tenisa.

Tenis ziemny – korzyści i efekty

Gra w tenisa ziemnego poprawi twoją wydolność, mobilność i zaangażuje do pracy całe ciało. Według naukowców regularne treningi na korcie pomagają zmniejszyć poziom cukru w organizmie, obniżyć ryzyko zawało oraz poprawić wydolność płuc. Dodatkowo opóźniają efekty starzenia się, co doskonale tłumaczy zainteresowanie sportem panów w średnim wieku. Trening, odpowiednia dieta i suplementy dla sportowca moga przynieść zdumiewające efekty.

Co ciekawe, umiejętność gry w tenisa poprawi także twoje życie towarzyskie. Mecz tenisa ziemnego to doskonała okazja do spotkania się z dobrym znajomym i rozerwanie się po ciężkim dniu. Zalety te wykorzystywane są często w biznesie: spotkania biznesowe na korcie tenisowym to już niemal norma.

Rakieta do tenisa dla początkujących – jaka rękojeść

Wybierając rakietę tenisową, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na rękojeść. To od średnicy uchwytu w dużej mierze zależy komfort gry. Najprostszym sposobem na sprawdzenie optymalnego obwodu jest uchwycenie rękojeści tzw. małpim chwytem. Jeżeli pomiędzy opuszkami palców a kłębem kciuka swobodnie zmieścisz palec, rękojeść ma odpowiednią średnicę. Jak jednak dobrać ją w przypadku zakupu internetowego? Na to też jest sposób! Zmierz odległość od centralnej części dłoni (bez palców) do czubka palca serdecznego. Wynik wskaże ci odpowiednią średnicę w tabeli. Rozmiar rączki określa się w skali od 0 do 5 lub w calach, dlatego konieczne może być przeliczenie tych wartości na centymetry.

Jaka główka rakiety do tenisa?

Duży wpływ na komfort gry ma wielkość główki rakiety tenisowej. Małe rakiety (poniżej 630 cm2) ułatwiają manewrowanie rakietą i zapewniają lepszą kontrolę nad piłką. Duże rakiety (powyżej 670 cm2) gwarantują natomiast większą siłę uderzenia, mniej drgań oraz dużą powierzchnię czystego odbicia (tzw. sweet spot). Dla początkującego tenisisty mogą być jednak zbyt ciężkie, dlatego na pierwszą rakietę do tenisa poleca się najczęściej te z główką o powierzchni od 630 cm2 do 660 cm2. To idealny kompromis pomiędzy łatwością, komfortem i precyzją gry.

Jaki ciężar rakiety do tenisa dla początkujących?

W nauce gry tenisa duże znaczenie ma ciężar rakiety. Choć ciężkie rakiety zapewniają dużą siłę uderzenia i są bardziej odporne na wstrząsy, mogą utrudnić opanowanie odpowiedniej techniki. Stąd też początkującym poleca się rakiety stosunkowo lekkie (poniżej 270 g) lub o średniej wadze (270-300 g). Dzięki temu unikniesz nadwyrężenia nadgarstka.

Rzeczą, o której nie można zapomnieć, jest balans rakiety do tenisa. Wyróżnia się balans na rączkę oraz na główkę rakiety. Balans na rączkę poprawia kontrolę nad rakietą i ułatwia dynamiczną grę, np. przy siatce lub w deblu. Balans na główkę wpływa natomiast na siłę uderzenia i w przypadku lekkich rakiet może ułatwić grę na linii kortu. Ze względu na charakterystykę gry początkujących polecany jest im zazwyczaj ten drugi rodzaj rakiet.

Jaka rakieta do tenisa – materiał

Choć dawniej rakiety tenisowe wykonywano z drewna, dziś dominują znacznie lżejsze materiały. W internetowych sklepach sportowych znajdziesz rakiety z aluminium, kompozytu lub grafitu (karbonu).

Rakiety do tenisa aluminiowe

Są najtańsze i stosunkowo wytrzymałe. Niestety sporo ważą i przenoszą na rączkę sporo drgań. Dla początkującego mogą być wystarczające, ale lepiej poszukać odrobinę droższej rakiety kompozytowej.

Rakiety do tenisa kompozytowe

Składają się z włókna węglowego oraz domieszek innych materiałów (np. aluminium). To połączenie zalet rakiet grafitowych z niską ceną rakiet aluminiowych. Ze względu na przystępne koszty często poleca się je początkującym.

Rakiety do tenisa grafitowe

Czysty karbon to najwyższa półka wśród rakiet tenisowych dla początkujących. Grafit łączy lekkość, wytrzymałość, doskonałe pochłanianie drgań oraz sztywność, co pozytywnie wpływa na wygodę gry. Jeżeli złapałeś tenisowego bakcyla i wiesz, że spędzisz na korcie wiele godzin, zakup grafitowej rakiety to doskonała inwestycja.

Rakieta do tenisa dla początkujących – sztywność

Sztywność rakiety do tenisa określa się w jednostkach RA. Elastyczne rakiety (poniżej 60 RA) cechują się większym komfortem, lepszą kontrolą piłki i mniej obciążają nadgarstek. Sztywne natomiast (powyżej 70 RA) to większa siła uderzenia. Którą rakietę do tenisa wybrać na początek? Do rekreacyjnej gry w tenisa polecane są rakiety o małej lub średniej elastyczności.

Dodatkowe akcesoria tenisowe dla początkujących

Kupując pierwszą rakietę tenisową, nie zapomnij o przydatnych akcesoriach. Pokrowiec na rakietę ochroni ją przed zniszczeniem, tłumik zakładany na struny pochłonie część drgań, natomiast dodatkowa owijka przyda się wówczas, gdy zużyjesz starą. Pamiętaj o wygodnym stroju do tenisa ziemnego oraz frotowych opaskach na nadgarstki, którymi wytrzesz pot z twarzy. Przygodę z tenisem możesz sobie ułatwić, dobierając piłki dla początkujących. Zielone, pomarańczowe lub czerwone piłki do tenisa są wolniejsze od klasycznych żółtych piłek, dlatego mogą przydać się w pierwszych tygodniach nauki.

Tenis to bardzo ciekawy i satysfakcjonujący sport, który możesz uprawiać o każdej porze roku. Jego zaletą jest to, że nie potrzebujesz ogromu sprzętu ani długotrwałego przygotowania kondycyjnego. Znajdź w swojej okolicy kort tenisowy i przekonaj się sam, czy to aktywność dla ciebie.

Autor: Szymon Sonik