Data modyfikacji:

Jaki laser krzyżowy wybrać? Do czego może się przydać?

Każdy, kto kiedykolwiek próbował równo powiesić szafkę lub ramki ze zdjęciami wie, jak bardzo jest to uciążliwe. Przykładanie klasycznej poziomicy do ściany zawsze grozi pobrudzeniem lub uszkodzeniem powierzchni. Z tego powodu coraz więcej osób sięga po poziomicę laserową, która jest znacznie prostsza w obsłudze. Jaki laser krzyżowy wybrać?

Laser krzyżowy

Jaki laser krzyżowy wybrać?

Czy warto kupić poziomicę laserową?

Zakup poziomicy laserowej do zawieszenia jednej półki nie zawsze ma sens. Najtańsze urządzenia przyzwoitej jakości kosztują ok. 100 zł. Tańszych nie ma sensu wybierać, bowiem często ulegają rozkalibrowaniu, przez co ich wskazaniom nie można zaufać. Jeżeli jednak zamierzasz wykonać remont mieszkania, lubisz majsterkować lub po prostu laserowa poziomica przyda ci się w przyszłości, warto zainwestować.
Przeczytaj również: Toczenie tarcz hamulcowych. Czy warto?
Zaletą poziomicy laserowej jest przede wszystkim łatwość obsługi. Wystarczy ustawić urządzenie na w miarę płaskiej powierzchni lub na statywie, a zyskasz długą i równą linię. Dzięki temu, że jest wyświetlona cały czas, nie trzeba rysować jej ołówkiem na ścianie. Nawet najtańsze lasery krzyżowe obejmą swoim zasięgiem kilka metrów ściany, więc zastąpisz nimi długą poziomicę z libellami rurkowymi.

Do czego przyda się laser krzyżowy?

Poziomica to niezbędny element każdego remontu. Laser krzyżowy wykorzystasz do wielu prac, głównie we wnętrzu, m.in. do:
  • montażu półek i szafek,
  • wieszania obrazów i ramek ze zdjęciami,
  • malowania ścian, układania glazury,
  • tapetowania,
  • montażu podwieszanego sufitu,
  • osadzania ościeżnic.

Mechanizm samopoziomujący lasera krzyżowego

Decydując się na zakup lasera krzyżowego, koniecznie zwróć uwagę na obecność mechanizmu samopoziomującego. Dzięki temu poziomica sama wykalibruje się w pionie i poziomie po około 4 sekundach. Precyzja lasera określana jest jako błąd pomiarowy w milimetrach na 1 m lub na 10 m. Przyrządy do domowego użytku oraz profesjonalne mają dokładność ok. 3-5 mm na 10 m. Modele profesjonalne charakteryzują się niższym błędem, który wynosi ok. 2 mm na 10 m. Warto regularnie sprawdzać wskazania lasera krzyżowego klasyczną poziomicą i w razie potrzeby oddać urządzenie do kalibracji.

Zasięg urządzenia

Równie ważny jest roboczy zasięg wiązki laserowej. W budżetowych poziomicach laserowych jest to ok. 8-10 m. Z powodzeniem wystarczy to podczas remontu nawet sporych pomieszczeń. Półprofesjonalne lasery, kosztujące ok. 500 zł, mają zasięg 20 m, a modele profesjonalne są w stanie obsługiwać jeszcze większe dystanse. Do zastosowań zewnętrznych stosuje się jednak, oprócz mocnego lasera, detektor, który wychwyci wiązkę z dużej odległości. Laser krzyżowy z detektorem przyda się np. podczas wykonywania ław fundamentowych, niwelacji terenu lub murowania ścian.

Moc i grubość wiązki laserowej

Aby laser krzyżowy był użyteczny również w słoneczne dni i dawał wyraźną linię na jasnych ścianach, musi mieć sporą moc, ok. 250 lx. Trzeba jednak wiedzieć, że liczy się nie tylko widoczność linii, ale i jej grubość. Niedrogie lasery krzyżowe mogą mieć wiązkę o szerokości nawet kilku milimetrów, co utrudni precyzyjną pracę. Lepsze modele rzucają linię o szerokości 1 mm, precyzyjnie wskazującą miejsce pracy.

Laser krzyżowy 360 stopni

Standardowe poziomice krzyżowe wyświetlają dwie linie przecinające się pod kątem prostym. W większości domowych prac to w zupełności wystarczy. Dużym ułatwieniem jest niemniej laser krzyżowy 360 stopni. Wyświetla on linię dookoła pomieszczenia, a nie w zakresie kąta 120-140 stopni. Wiązka wyświetlana na wszystkich ścianach pokoju przyda się np. podczas malowania, tapetowania czy montażu podwieszanego sufitu. Droższe lasery krzyżowe mogą wyświetlać nawet 8 wiązek.
Autor: Szymon Sonik