Data modyfikacji:

Kołnierz włoski i półwłoski. Jak je nosić?

Najczęściej stosowanym kołnierzykiem w męskich koszulach jest kołnierzyk kent. Jego długie wyłogi wysmuklają optycznie twarz. Zupełnie inny efekt można uzyskać za pomoca kołnierzyka włoskiego. Czym wyróżnia się kołnierz włoski i jak go nosić?

kołnierz włoski

Kołnierz włoski i półwłoski

Kołnierzyk włoski – czym się charakteryzuje?

W odróżnieniu od kołnierzyka typu kent, kołnierzyk włoski nie jest tak spiczasty i skierowany w dół. Jego wyłogi rozchodzą się szeroko na boki, odsłaniając węzeł krawata. W niektórych przypadkach mogą utworzyć kąt 180 stopni, czyli ustawić się niemal w jednej linii. Istnieją też kołnierzyki włoskie o jeszcze większym rozstawie tzw. extreme cutaway.

Sama nazwa kołnierzyka wywodzi się ze skojarzeń z charakterystycznym włoskim stylem, pełnym ekstrawagancji i polotu. Kołnierzyk włoski bardzo chętnie jest noszony nie tylko w słonecznej Italii, ale i we Francji czy Wielkiej Brytanii. Popularność w brytyjskim stylu zawdzięcza królowi Jerzemu VI Windsorowi, który był jego wielkim zwolennikiem. W krajach anglosaskich ten typ kołnierzyka nosi nazwę „cutaway”, co bezpośrednio odnosi się do szerokiego rozstawienia wyłogów. Co ciekawe, w samych Włoszech kołnierzyk nazywany jest… francuskim.

Kołnierzyk włoski a półwłoski – różnice

Fazą pośrednią pomiędzy kołnierzykiem włoskim, a popularnym kołnierzem kent, jest kołnierzyk półwłoski (semi spread). Jego wyłogi tworzą kąt większy niż 90 stopni, ale mniejszy niż 180 stopni. Świetnie nadaje się na początek przygody z rozłożystymi kołnierzami, gdy pełnoprawny „włoch” wydaje się zbyt egzotyczny. Z kołnierzyka półwłoskiego mogą skorzystać także panowie o szerokiej szyi i żuchwie. Typowy kołnierzyk włoski mógłby wówczas poszerzyć optycznie głowę zbyt mocno.

Na jakie okazje pasuje kołnierzyk włoski?

Kołnierzyk włoski cechuje się wysoką formalnością, dlatego najczęściej stosuje się go w eleganckich koszulach garniturowych. Jest bardziej elegancki od kołnierzyka klasycznego i doskonale sprawdzi się na weselach, biznesowych spotkaniach, balach oraz innych ważnych wydarzeniach. W koszulach casualowych spotykany jest bardzo rzadko, ponieważ jego noszenie bez krawata nie jest zalecane.

Wynika to głównie z tego, że zbyt duża przestrzeń pomiędzy jego wyłogami niczym niewypełniona może wyglądać nieco nieestetycznie. Można zdecydować się na koszulę z kołnierzykiem włoskim podczas nieformalnych wyjść ze znajomymi, pod warunkiem, że górne guziki koszuli będą rozpięte. W tym przypadku warto jednak przemyśleć, czy nie zdecydować się na całkowicie inny rodzaj kołnierzyka o mniej oficjalnym charakterze lub przynajmniej kołnierzyk półwłoski. Należy pamiętać o tym, że kołnierzyk włoski i półwłoski nosimy wyłącznie z krawatem, nigdy z muchą.

Jak nosić koszulę z kołnierzykiem włoskim?

Szeroki rozstaw wyłogów wręcz prosi o to, by do koszuli z kołnierzykiem włoskim założyć krawat. To powszechne połączenie i noszenie kołnierzyka włoskiego bez krawata uznawane jest przez niektórych za błąd. Duża przestrzeń pozwala wybrać obszerny węzeł, np. windsor, ale zawiązanie asymetrycznego węzła four-in-hand też jest w dobrym guście. Cechą szczególną tego rodzaju kołnierzyka jest to, że nie uda się pod nim schować całego krawata okalającego szyję. Nie musisz więc przejmować się tym, że jego część jest widoczna. Zwróć jednak uwagę na to, czy wyłogi kołnierzyka licują się z klapami marynarki. Jeśli będą zbyt krótkie, powstanie nieestetyczna przerwa.

Komu pasuje kołnierz włoski?

Z kołnierzyka włoskiego skorzystają przede wszystkim mężczyźni o szczupłych i pociągłych twarzach. Pozioma linia kołnierzyka poszerza optycznie twarz i może korzystnie zadziałać u panów o głowie w kształcie trójkąta. Analogicznie kołnierzyk włoski nie sprawdzi się u tęższych i niższych mężczyzn, którzy powinni dążyć raczej do wydłużenia twarzy. Osoby o szerszej i bardziej masywnej twarzy z powodzeniem mogą jednak wybierać kołnierz półwłoski, który dzięki mniejszemu kątowi rozstawienia wyłogów wygląda inaczej i dobrze pasuje do twarzy okrągłych, kwadratowych, trójkątnych i owalnych. Sprawia to, że spośród tych dwóch kołnierzyków, każdy będzie w stanie znaleźć ten odpowiedni dla siebie.
Pamiętaj, że fizjonomia ma wpływ nie tylko na kołnierz, ale i na węzeł krawata. Gruby węzeł zawiązany na chudej szyi nie zaprezentuje się dobrze i jedynie podkreśli mankamenty. Z drugiej strony mężczyźni o szerokim karku nie zawsze wyglądają korzystnie w popularnym wiązaniu four-in-hand, należącym do drobnych. Dobierz węzeł krawata w taki sposób, aby pasował zarówno do rodzaju kołnierzyka, jak i gabarytów głowy. Sztuka zachowania proporcji jest bardzo ważna.

Kołnierz włoski a półwłoski – jaki krawat wybrać?

Skoro już wiemy, że do koszuli zarówno z kołnierzem półwłoskim, jak i włoskim najczęściej należy zakładać krawat, przeważnie pojawia się pytanie „jaki?”. Przede wszystkim odpowiednio dobrany. Jego długość powinna sięgać maksymalnie paska i nie być krótsza, niż 2 cm od niego. Do wyboru jest kilka różnych szerokości krawatu – klasyczne (około 10 cm), popularne (około 7 cm) i wąskie (około 5 cm). Najlepiej jest decydować się na bezpieczne kolory krawatów, które łatwo łączą się z większością koszul. Będą to przykładowo barwy takie jak granaty, szarości czy bordo. Krawat może być gładki lub w delikatny wzór. Nie powinien być w zbliżonym kolorze do żadnego z sąsiadujących elementów stylizacji.

Koszule z kołnierzykiem włoskim – kiedy warto wybierać?

Włoski kołnierzyk jest świetną alternatywą dla kołnierzyka typu kent, właśnie ze względu na szeroko rozłożone wyłogi i oryginalny wygląd. Idealnie sprawdzi się u osób, które preferują wyróżnianie się z tłumu. Większość mężczyzn na spotkania biznesowe i wesela wybiera klasyczne opcje, wśród których przeważnie nie znajdują się koszule z włoskim kołnierzykiem.

Koszule z włoskim i półwłoskim kołnierzykiem występują w najróżniejszych wersjach i kolorach. Mogą być ozdobione delikatnym wzorem lub całkowicie gładkie. Wśród najczęściej wybieranych barw w kwestii koszul znajdują się modele jasnoniebieskie, jasnoróżowe, białe, jasnoszare i ciemnoszare czy w odcieniach fioletu. Spotykane są również mniej formalne koszule z kołnierzykiem włoskim, w bardziej intensywne wzory, a nawet w kratę. Chociaż tego rodzaju części garderoby nie nadają się do garnituru czy na najbardziej formalne wyjścia, za to mogą być znakomitą alternatywą dla osób uwielbiających typ włoskiego kołnierzyka.

Włoski kołnierzyk jako sposób na ekspozycję węzła krawata

Ponieważ kołnierzyk włoski i koszule z kołnierzykiem półwłoskim to jedne z tych elementów garderoby, które umożliwiają szczególną ekspozycję węzła krawata, należy zadbać, by ten, prezentował się nienagannie. Do kołnierzyków włoskich najbardziej pasują następujące węzły:
  • węzeł Windsor – jest bardziej masywny niż większość węzłów, dlatego doskonale współgra z kołnierzykiem włoskim. Wydaje się być również bardziej symetryczny, chociaż w rzeczywistości niezupełnie tak jest,
  • pół Windsor – węższy niż klasyczny Windsor, łatwy do zawiązania i bardziej formalny od węzłów prostych.

W przypadku kołnierzyka półwłoskiego idealnie sprawdzi się węższy four-in-hand – asymetryczny, uniwersalny i nieskracający nadmiernie krawata na długości. Jest uwielbiany przez większość mężczyzn.

Autor: Szymon Sonik