Najczęściej stosowanym kołnierzykiem w męskich koszulach jest kołnierzyk kent. Jego długie wyłogi wysmuklają optycznie twarz. Zupełnie inny efekt można uzyskać za pomoca kołnierzyka włoskiego. Czym wyróżnia się kołnierz włoski i jak go nosić?
Wynika to głównie z tego, że zbyt duża przestrzeń pomiędzy jego wyłogami niczym niewypełniona może wyglądać nieco nieestetycznie. Można zdecydować się na koszulę z kołnierzykiem włoskim podczas nieformalnych wyjść ze znajomymi, pod warunkiem, że górne guziki koszuli będą rozpięte. W tym przypadku warto jednak przemyśleć, czy nie zdecydować się na całkowicie inny rodzaj kołnierzyka o mniej oficjalnym charakterze lub przynajmniej kołnierzyk półwłoski. Należy pamiętać o tym, że kołnierzyk włoski i półwłoski nosimy wyłącznie z krawatem, nigdy z muchą.
Koszule z włoskim i półwłoskim kołnierzykiem występują w najróżniejszych wersjach i kolorach. Mogą być ozdobione delikatnym wzorem lub całkowicie gładkie. Wśród najczęściej wybieranych barw w kwestii koszul znajdują się modele jasnoniebieskie, jasnoróżowe, białe, jasnoszare i ciemnoszare czy w odcieniach fioletu. Spotykane są również mniej formalne koszule z kołnierzykiem włoskim, w bardziej intensywne wzory, a nawet w kratę. Chociaż tego rodzaju części garderoby nie nadają się do garnituru czy na najbardziej formalne wyjścia, za to mogą być znakomitą alternatywą dla osób uwielbiających typ włoskiego kołnierzyka.
W przypadku kołnierzyka półwłoskiego idealnie sprawdzi się węższy four-in-hand – asymetryczny, uniwersalny i nieskracający nadmiernie krawata na długości. Jest uwielbiany przez większość mężczyzn.