Data modyfikacji:

Koszula do garnituru. Jak dobrać? Jak łączyć kolory?

Koszula do garnituru to nieodłączny duet. Choć widać tylko jej fragment, bardzo mocno wpływa na odbiór całej stylizacji. Drobne błędy mogą zniweczyć elegancki efekt i odebrać garniturowi uroku. Zobacz, jak dobrać koszulę do garnituru.

koszula do garnituru

O czym mówi koszula do garnituru?

Moda męska pełna jest zasad, a im bardziej formalny strój, tym są one sztywniejsze. Nie inaczej jest w doborze koszuli do eleganckiego garnituru. Powinna mieć określony krój, kolor, rodzaj kołnierzyka, długość rękawów itd. Znajomość tych zasad podkreśli twoją świadomość stylu i pozytywnie wpłynie na wizerunek.

Wybierając koszulę garniturową, a nie casualową czy półformalną, podkreślisz także swój stosunek do wydarzenia. Decydując się na najbardziej elegancki wariant, udowodnisz, że traktujesz uroczystość poważnie, a gospodarzy imprezy z szacunkiem. Własne upodobania oraz kwestie wygody warto na ten czas odstawić na bok. Jak nosić męską koszulę? Sprawdź, jaka koszula do garnituru będzie dobrym wyborem.

Jak dobrać koszulę do garnituru?

Dobór modnej koszuli do garnituru warto zacząć od określenia koloru. Najbardziej formalna i elegancka jest koszula śnieżnobiała, bez kolorowych wstawek, przeszyć czy motywów. Inne dopuszczalne kolory to bladoróżowy i jasnoniebieski. W klasyfikacji formalności stoją odrobinę niżej, jednak wciąż są dopuszczalne.

Do formalnego stroju unikaj koszul fioletowych, granatowych, butelkowozielonych czy bordowych. Choć często można je spotkać w sklepach z odzieżą dla mężczyzn i mają garniturowy krój, nie nadają się na ważne okazje. Oczywiście po taką koszulę możesz sięgnąć podczas mniej formalnych okazji.

Dużym błędem jest wybór koszuli kremowej lub beżowej. Obie barwy zlewają się z kolorem skóry, a na dodatek mogą sprawiać wrażenie pożółkłej bieli.

Rodzaj kołnierzyka w koszuli do garnituru

Kołnierzyk to element, na który wiele osób nie zwraca uwagi w czasie zakupu koszuli do garnituru. Tymczasem odpowiednio dobranym kołnierzykiem można skorygować kształt twarzy lub… popsuć efekt. Dobrze dobrany kołnierzyk powinien chować się pod klapami marynarki, ukrywać okalający szyję krawat oraz eksponować jego węzeł.

Często można spotkać się ze zbyt krótkim kołnierzykiem, który nieestetycznie odstaje od koszuli. Może sprawiać wrażenie skurczonego i na tle szerokich klap marynarki zaprezentuje się karykaturalnie.

Jaka koszula do garnituru – taliowana czy prosta?

Według etykiety mężczyzna nie powinien zdejmować marynarki w trakcie uroczystości (chyba że ma kamizelkę). Mimo wszystko jest to powszechny widok na weselach, jubileuszach czy balach.

Jeśli też zdarza ci się to robić, koniecznie zwróć uwagę na to, by koszula dobrze przylegała do ciała. Zwoje materiału wyłaniające się ze spodni to oznaka, że koszula jest zbyt szeroka. W takim przypadku wybierz koszulę taliowaną, która lepiej podkreśli sylwetkę V i wysmukli cię optycznie.

Długość rękawów w koszuli do garnituru

Rękawy koszuli garniturowej powinny wystawać ok. 1 cm spod rękawów marynarki. Co ważne, sprawdza się to z opuszczonymi rękami, niewyciągniętymi przed siebie. Jeśli marynarka jest odrobinę zbyt krótka, można wówczas skorygować to długością rękawów koszuli.

Inna zasada doboru długości rękawów w koszuli do garnituru mówi, że powinny kończyć na przegubie. Jeśli mankiet zakrywa grzbiet dłoni, rękawy są zbyt długie. Skracanie rękawów jest trudne, dlatego zwróć na to szczególną uwagę.

O podwijaniu rękawów eleganckiej koszuli nie ma mowy – przynajmniej wtedy, gdy nosisz marynarkę. Koszule garniturowe zapinane są zazwyczaj na spinki, więc uwzględnij to podczas zakupów. Niemniej jednak zakup eleganckiej wersji koszuli z guzikami nie będzie dużym błędem.

Koszula do casualowego garnituru

Znacznie większe pole do popisu daje casualowy garnitur, np. w intensywnych kolorach lub w kratę. Wówczas możesz pokusić się o założenie koszuli z kołnierzykiem button-down, koszulę w kratę vichy, koszulę w grochy czy we wzór paisley.

W dalszym ciągu powinna być to jednak koszula o garniturowym kroju, z dużym kołnierzykiem kryjącym krawat i długimi rękawami. Casualowe koszule pasują jedynie do nieformalnych marynarek, swetrów czy dżinsów.

Czarna koszula do garnituru – hit czy kit?

Jeszcze kilka lat temu dużą popularnością cieszyły się czarne koszule do garnituru. Najczęściej były łączone z czarnym garniturem, czarnym krawatem i, o zgrozo, czarnymi okularami przeciwsłonecznymi. Taki jednolity zestaw można było dostrzec na studniówkach, weselach, a nawet gwiazdorskich galach.

Na szczęście ta chwilowa moda przeminęła. Całkiem słusznie, bowiem z męską elegancją nie miała nic wspólnego. Unikaj tego połączenia w każdej sytuacji, nawet na pogrzebach, gdzie teoretycznie mogłoby mieć zastosowanie.

Jak wybrać koszulę do garnituru dobrej jakości?

O elegancji i klasie koszuli najwięcej mówi sposób jej wykonania. Dobra koszula do garnituru wykonana jest z wysokiej jakości tkaniny bawełnianej o splocie twill. Ma bieliźniane szwy, gęsty ścieg szwów oraz kołnierzyk usztywniony wyjmowanymi fiszbinami.

Różnice zauważysz także w „chwycie” koszuli, jakości wykończenia czy metodzie przyszycia guzików. Mężczyźni o masywnej budowie powinni wybrać koszulę z dzielonym karczkiem, zapobiegającym marszczeniu się tkaniny na plecach.

Tych koszul do garnituru unikaj

Wśród koszul do garnituru istnieje wiele potworków modowych, które tylko czekają na twoją nieuwagę. Są to m.in. podwójne kołnierzyki, kontrastowe kieszonki i mankiety czy zdobione listwy guzikowe.

W modzie miejskiej najbardziej elegancki jest minimalizm, więc unikaj niepotrzebnych zdobień oraz dodatków. Pułapką może być również kołnierzyk łamany. To bardzo formalny typ kołnierzyka, który pasuje jedynie do fraka. W zestawie z klasycznym garniturem wizytowym najlepiej sprawdzi się kołnierzyk typu kent lub włoski.

Autor: Szymon Sonik